Европски парламентарци од власти траже истрагу о везама мафијашких кланова и политичких моћника


Посланици Европског парламента затражили су од црногорске власти истрагу и међународном дјеловању криминалних група и политичким и полицијским званичницима који су повезани са њима. То се наводи у нацрту резолуције Европског парламента (ЕП), о којој ће бити ријечи 18. маја на сједници у Стразбуру. Како се наводи у документу који ће представити извјестилац ЕП-а Тонино Пицула, потребан је замах у реформама из области владавине права да би Црна Гора напредовала на путу ка ЕУ.

– Наглашава се потреба за кооперативном и конструктивном кохабитацијом између предсједника, нове владе и новог парламента, с циљем јачања напретка Црне Горе на њеном путу ка ЕУ и даљег јачања демократског напретка земље, позива све странке да се придржавају демократских и уставних начела. Поздравља недавна истраживања јавног мњења која показују да све већи број грађана Црне Горе (76,6 одсто) подржава будуће чланство земље у ЕУ, као јасну поруку новој влади да народ жели реформе засноване на европским вриједностима. Напомиње да је ово једна од највиших стопа јавне подршке ЕУ у региону, у том контексту, поздравља чињеницу да је Европска комисија дала нови замах проширењу 2020. године новом стратегијом за западни Балкан и економским и инвестиционим планом – наводи се у тексту.

ЕП, како се тврди, похваљује напредак Црне Горе у неколико области преговора о приступању, укључујући међународну полицијску сарадњу и борбу против организованог криминала, укључујући трговину људима и шверц дроге.

– Поздравља чињеницу да је постигнут одређени напредак у борби против организованог криминала, посебно у погледу јачих капацитета и професионалности полиције, охрабрује Црну Гору да настави напоре у овој области, посебно кроз борбу против међународно дјелујућих криминалних мрежа, са посебним фокусом на борбу против прања новца, трговине људима, дрогом и оружјем, илегалног коцкања и шверца цигарета, и истрагу њихових веза са локалним политичарима и полицаји. Позива власти да убрзају политичке и економске реформе, посебно владавину закона и темељна права, правосуђе, слободу медија и борбу против корупције, гдје треба постићи даљи значајан напредак – наводи се у тексту резолуције.

Парламент, како се тврди, позива на стварање нових могућности за политички дијалог на високом нивоу са земљама западног Балкана, кроз редовне самите ЕУ-западни Балкан и интензивирање министарских и парламентарних контаката, како би се ојачала политичка кредибилност процеса проширења

ЕП, наводи се, поздравља усвајање владине одлуке о оснивању Савјета за контролу бирачког списка, напомиње да је Скупштина у децембру 2020. године донијела одлуку о оснивању Одбора за свеобухватну изборну реформу и очекује да ће овај одбор почети да функционише без икаквог даљег одлагања.

– Охрабрује Црну Гору да истовремено одржи локалне изборе широм земље како би се демократији осигурала већа стабилност, избјегла стална кампања и олакшала напета политичка клима, изражава своје разочарање што упркос међустраначком договору да се локални избори одрже истог дана, правни оквир још не рјешава ово питање у довољној мјери – пише у тексту ЕП.

Како се тврди, ЕП позива све политичке снаге у новоизабраној Скупштини да се укључе у конструктиван, садржајан и укључив дијалог у парламенту, јер је то кључ успјешне парламентарне демократије, и поздравља одлуку опозиције да не бојкотује рад Скупштине.

– Понавља да се функционална парламентарна демократија заснива на учешћу владе и опозиције у парламентарном процесу доношења одлука. Наглашава да је широки консензус владајуће већине и опозиције кључан за напредовање на путу приступања ЕУ и реформама; позива на мјере усмјерене на побољшање дијалога и повјерења у читавом политичком спектру. поздравља кораке који имају за циљ побољшање надзорне улоге Скупштине, као и њене транспарентности и отворености за грађане и цивилно друштво, те позива новоизабрану Скупштину да осигура инклузивни политички дијалог унутар парламента и јачу улогу цивилног друштва – пише у резолуцији.

Наводи се да ЕП понавља важност убрзања рада на примјени акционих планова за поглавља 23 и 24 и других стратешких докумената који се односе на владавину закона и основна права, посебно кроз ефикасан међустраначки дијалог усмјерен на осигуравање потребне квалификоване већине за избор правосудних челника.

Извор: Портал Дана

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest