Фићо „неутјешан“: Уговор са „Црквом Србије“ правно је ништаван

Темељни уговор потписан 3. августа између премијера Црне Горе и патријарха Порфирија је у три димензије неприхватљив; неприхватљив је у димензији однос државе и цркве, у његовој позицији у јавном поретку и неприхватљив је према осталим вјерским заједницама у Црној Гори, оцијенио је бивши предсједник Филип Вујановић гостујући у Специјалној емисији на Градској РТВ

Вујановић је казао да је са државног аспекта, уговор у потпуности неприхватљив, те додао да овакав уговор какав је потписан између Цркве Србије и државе митрополит Амфилохије никада не би потписао.

“Тај уговор је потпуно поништио историју црногорске аутокефалне цркве. Дакле, један велики и важан период историје, на који Црна Гора мора да буде поносна, а на који би морала бити поносна и Српска православна црква”, казао је и објаснио да захваљујући томе што се Црногорска аутокефална црква одрекла своје аутокефалије, створени су услови да се обнови Аутокефална српска црква.

Вујановић је истакао да је преамбула уговора за њега највеће изненађење, те да не разумије потребу за пожуривањем и тајности којој смо свједочили приликом потписивања уговора.

“Тек се у јавну расправу пошло након усвајања уговора на Влади, што нема никаквог смисла. Најприје се отвори јавна расправа, саслушају се стручна и научна јавност, саслуша се цивилни сектор, те на темељу свих консултација направите садржај уговора и онда га тек усвајате. Врло озбиљно, одговорно и аргументовано је било мишљење ЦАНУ, а ви све то одбаците и невиђеном брзином потпишете нешто што није потписано већ десет година”, истакао је Вујановић и казао да је то веома осјетљиво и сложено питање.

Вујановић је мишљења да је ово једини случај у региону да се тражи неповјерење Влади због једног уговора, који је, како је казао, апсолутно ништаван.

“Темељни уговор може да буде само са другом државом и он се зато ратификовао у нашој Скупштини, сви остали уговори морају да буду обични уговори о рјешавању правних питања између цркве и државе”, објашњава Вујановић.

Вујановић је казао да премијер Дритан Абазовић има велику подршку Београда и Цркве Србије, као и Тиране и Албаније, али да не значи да ако у једном периоду имате подршку, да ће дуго трајати, као и да велики узлет неће резултирати великим падом.

“Тај Темељни уговор у својим одредбама има три апсолутно незаконите, које тај уговор чине апсолутно ништавим. Једна је јавно-правно овлашћење, друга је својинско питање и трећа је обавеза државе да уведе вјеронауку”, истиче бивши предсједник Црне Горе и оцјењује да ће се та ништавост утврдити у редовном суду.

Како је казао, велика је срећа што Закон о облигацијама у члану 102 регулише апсолутну ништавост, док у члану 107 прописује ко ту ништавост може да тражи.

Када је ријеч о увођењу вјеронауке, Вујановић указује на осјетљивост теме.

“Питање вјеронауке је изузетно осјетљиво, оно се мора на толико пажљив начин третирати, да оно захтијева озбиљно вријеме. Не можете ви вјеронауку увести у школе на овакав начин, као обавезу државе”, изричан је Вујановић и поставља питање ко ће вјеронауку у школама предавати, да ли ће ту обавезу вршити свјештеници.

Упоређујући своју посјету Сребреници, у периоду када је и сам био премијер, са посјетом садашњег премијера Абазовића, Вујановић каже да је својевремено на питање зашто не одржи говор у Сребреници, одговорио да на том мјесту није имао снаге да говори.

“Оба пута када сам био у посјети Сребреници, нијесам знао одакле сам изашао. Абазовић је говорио врло лагано и на крају рекао да је саопштио универзалну ствар и да нијесу убијени Бошњаци, него људи, а онда дао објашњење да је несхватање његове изјаве ствар изборног амбијента у БиХ. Очигледно да су му се посложиле ствари које му дају могућност да то каже”, истакао је Вујановић.

Бивши предсједник Црне Горе осврнуо се на једну од двије посјете Сребреници, у којој је, како је казао, предсједник Србије Александар Вучић могао изгубити живот.

“Није све црно или бијело, ја имам много замјерки, али не могу кроз замјерке било које личности да не видим оно што је добро”, наглашава Вујановић.

Коментаришући изјаву Јоаникија у којој је казао да прихвата то што људи имају осјећај црногорства, Вујановић је изјавио да не може да осјећа да је Црногорац, већ да он то јесте.

“Национална припадност је припадност која може да се промијени, која је лична и интимна ствар, али то није ствар осјећаја”, казао је.

На питање да ли је очекивао да странке суверенистичког блока грађане позову на протесте, Вујановић каже да не сматра да је неопходно протестовати, те да уговор који је ништаван тако треба и третирати.

“На Белведеру сам био зато што се оспоравала црногорска нација и зато што се сматрало да се треба направити хиротонисање противно народној вољи и противно спремности да својим животима то спријече”, изричан је Вујановић.

Такав чин Вујановић оцјењује као чин самопромоције.

“Црква на Румији је уз помоћ хеликоптера Војске Југославије пренијета, рађена је у Бару у једном затвореном систему у коме је тавршена и та црква је пренијета и постављена и о томе се отворило питање на Врховном савјету одбране”, присјећа се бивши предсједник.

Казао је да је тада начелник Генералштаба био Драган Паскаш, који је казао да о томе није ништа знао, те дазбог тога што је видио шта је то произвело у Црној Гори, поднио је оставку.

Вујановић цијели протокол премијештања цркве објашњава тиме да се за тај поступак није знало, те казао да се неким стварима дају веће димензије од онога што заслужују.

Додаје да никада није био за рушење богомоља, те да из тог разлога црква није срушена, Како је казао, не види потребу демонстрирања силе државе на тај начин.

Говорећи о прилици да будемо прва сљедећа чланица Европске Уније, Вујановић је изразио своје незадовољство тиме што је темељни угвоор главна тема садашње Владе, а не улазак у ЕУ.

“Мислим да је јако важно да се изаберу сва четири суца Уставног суда, морамо разговарати. Све је пролазно, интерес грађана је вјечан и добро Црне Горе је вјечно и вјечна је Црна Гора, ко сматра супротно, тај потцјењује историју и будућност Црне Горе. Ово је држава која ће, извјесно вјечно постојати”, закључује Вујановић.

One thought on “Фићо „неутјешан“: Уговор са „Црквом Србије“ правно је ништаван

  1. Vidi ovog jada , a brat od zene se ruga sa tobom. Od zene ne smijes da pisnes. Sta ono rece za tebr zena od tvog brata oko avlije. I dosao si ispred onih guma zapaljenih kao neka baba Jaga..Pa crka je postavljena na Rumiji dok je Milo bio a Amfilohijem u super odnosima. Nego se pokvarisr.odnosi oko crkvene zemlje u Buljarici. Mislili ste sve to to je narod ostavio crkvi da otmetr. A sta kazes nebi Amfilohije prihvatio takav TemUgovor. Da li ti je to rekao kada ste ga hapdili? Bagro jedna Mitropolita od 84 god hapditi . Sram da te budr i sve tvoje u narednih 5 vjekova. Ti si bio obicna TRAPKA nijesi bio nizasta. Samo sto si sa Lazarevicem prodabao dtruju i dobro se skucio. Koji si ti pacov.. Ti jedna velka 0 na.kubbila A sada di ispod te 0 na kub. Pi pi pi nema.u tebi cojestva
    Ajdr ostarali dte da vad vise ne gledamo idite u drugu dimenziju.nistavila

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest