Generalni sekretar NATO: Spreman sam da se sastanem sa Vučićem

Foto: Jutjub printskrin/ Sky News

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg izjavio je danas u Viljnusu da je u stalnom kontaktu sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, kao i da je spreman da se sastanu kako bi razgovarali o „Kosovu“.

Stoltenberg je to rekao pred početak samita NATO, odgovarajući na pitanje da li će se sastati sa predsjednikom Srbije i zašto Kfor dozvoljava prisustvo specijalnih jedinica iz Prištine uprkos protivljenju Srba i šta tu može da se uradi.

„Pratimo situaciju na severu Kosova. Pozivamo obije strane na deeskalaciju i da ne preduzimaju akcije koje bi dovele do pogoršanja situacije“, kazao je Stoltenberg.

Ukrajina ulazi u NATO?

Stoltenberg je naveo da će zemlje članice NATO-a jasno reći na samitu Alijanse u Vilnjusu da Ukrajina može da postane članica vojnog saveza u budućnosti.

On je istakao, po dolasku na samit, da očekuje da će saveznici poslati jasnu, jedinstvenu i pozitivnu poruku o putu ka članstvu Ukrajine u NATO-u.

„Očekujem saglasnost zemalja NATO-a da se usvajanje Akcionog plana za članstvo (MAP) ukloni kao zahtjev za ulazak Ukrajine u Alijansu. Time bi se pridruživanje Ukrajine NATO-u odvijalo u jednom, umjesto u dva koraka“, istakao je.

Stoltenberg je ocijenio da je ruski predsjednik Vladimir Putin napravio tri strateške greške kada je započeo Specijalnu vojnu peraciju.

Prva greška, prema njegovom mišljenju, je ta što je potcijenio Ukrajince, druga što je potcijenio jedinstvo NATO-a i treća što je potcijenio političke posljedice te agresije.

Stoltenberg je, takođe, rekao da NATO ne vidi promjenu u nuklearnom stavu Rusije, uprkos tome što će ona nuklearno oružje rasporediti na tlu Belorusije, i ocijenio da je „nuklearna retorika Rusije neopromišnjena i opasna“.

Prema njegovim riječima, članice NATO-a dosad nisu vidjele nikakve promjene u ruskom nuklearnom stavu, koje bi od njih zahtijevale promjenu, ali će ostati na oprezu.

Naime, dvodnevni samit NATO-a u Vilnjusu počeo je danas, a glavna tema biće Ukrajina, kao i pristupanje Švedske Alijansi.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest