Хакери зауставили милионске послове

Foto: Pixabay

Економски аналитичар Предраг Дрецун за „Дан“ каже да је наша држава хронично неспремна за ванредне ситуације, па нас тако „изненади снијег у јануару“, а не хакерски напад

Већ мјесец државни тендери кроз које се годишње прометује преко 550 милиона еура заустављени су због сајбер-напада криминалне групе, па у Привредној комори за „Дан“ упозоравају да актуелна ситуација угрожава велики број предузећа, али и државу која убира мање пореза због смањене привредне активности.

У протеклих пет година на име јавних набавки у просјеку се трошило 550 милиона еура, тако да је та дјелатност чинила и преко 10 одсто БДП-а.

Док у Министарству финансија наводе да за електронски систем јавних набавки немају алтернативу, економски аналитичар Предраг Дрецун за „Дан“ каже да је наша држава хронично неспремна за ванредне ситуације, па нас тако „изненади снијег у јануару“, а не хакерски напад.

На име јавних набавки 2017. године потрошена су 522 милиона еура, 2018. тај износ је био 535, сљедеће већ рекордних 715 милиона, 2020. године 642 милиона, а у 2021. је преполовљен износ и био је 332 милиона, због кашњења са усвајањем Закона о буџету. Систем јавних набавки некада је издвојен кроз независну институцију која се звала Управа за јавне набавке, али је прије шест година она угашена и постала је дио директората при Министарству финансија. Колико ће ове године бити потрошено на тендере тешко је предвидјети, али потпуни застој од мјесец, према оцјени из Привредне коморе, веома је проблематичан.

– Питање електронског система јавних набавки није једнозначно питање од значаја само за привредне субјекте и привреду. То је истовремено питање остваривања развојних политика државе као највећег инвеститора, и осигуравање процеса јавног интереса, такође, државе као наручиоца. Дакле, ријеч је о сервису без којег је немогуће замислити функционисање друштвеног и привредног живота – упозоравају у одговорима за „Дан“ у Привредној комори.

Како кажу, што се тиче штете која је већ наступила (скоро је мјесец откако је сервис ЦЕЈН ван употребе), она је знатна и од великог утицаја на одрживост привредних субјеката.

Безбједно, а блокирано

У Министарству финансија тврде да је Црногорски електронски систем јавних набавки – ЦЕЈН безбједан и заштићен у складу са међународним стандардима екстерне везе.

– Међутим, из разлога превенције посљедица могућих поновних напада на информациони систем Владе Црне Горе чији је интегрални дио ЦЕЈН, Министарство јавне управе је било принуђено да привремено онемогући приступ интернет саобраћају и серверу ЦЕЈН-а, ради неопходног нивоа безбједности. Напомињемо да су подаци о поступцима јавних набавки адекватно заштићени, сигурни и као такви сачувани од хакерских напада који ових дана ометају несметано функционисање интернет мреже државних органа. Уз напомену да Министарство финансија и Министарство јавне управе улажу напоре да до краја радне седмице ЦЕЈН буде поново функционалан, наручиоци и привредни субјекти који учествују или су заинтересовани за учествовање у поступцима јавних набавки су благовремено обавијештени о посљедицама прекида рада ЦЕЈН-а и активностима након поновног покретања система – казали су у Министарству финансија за „Дан“.

– Желимо да појаснимо да се овдје не ради само о профиту привредника који настаје унутар додате вриједности кроз јавне набавке. Напротив, ради се о угрожавању супстанце за финансирање самог буџета, будући да се из профита који привреда остварује исплаћују зараде са доприносима, плаћају ПДВ, порез на добит и други државни и локални парафискалитети – па су самим тим негативни ефекти мултипликовани. Желимо да нагласимо да се Привредна комора самоиницијативно и међу првима одазвала потреби да се посљедице сајбер-напада санирају, и да је кроз ту активност ангажовала десетине стручњака који раде у привреди, а све са циљем помоћи Министарству јавне управе и другим укљученим институцијама. Стога с правом очекујемо да оспособљавање електронског система за јавне набавке буде један од приоритета у оквиру новонасталих околности успостављања будуће мрежне инфраструктуре државних органа – поручују у Привредној комори.

У Министарству финансија за „Дан“ су казали да не знају колико је тендера у току, а колико на чекању, јер је систем за електронске јавне набавке угашен због хакера.

Санација сајбер-напада траје још

Из Министарства јавне управе раније је саопштено да иза сајбер-напада на владину инфраструктуру стоји киминална група Куба рансомвер, која наводно тражи око 3,6 милиона долара да би ослободила заробљене податке. Сајбер-напад на владину инфраструктуру забиљежен је 22. августа, а Влада још није санира све последице напада, а још није ни познато колика је штета причињена.

Економски аналитичар Предраг Дрецун сматра да штета зависи од обима послова који су на чекању, јер можемо да имамо више тендера мале вриједности, или неколико њих који су „тешки“ више милиона, па самим тим је штета већа.

– Штета настаје свакако. Нас увијек изненади снијег у јануару, па ево и напад хакера на владине сервере. Проблем је што немамо алтернативу за подношење пријава на тендере и њихово расписивање у случајевима када систем стане. Немамо никад резервну варијанту, а морали смо је имати и то је основни проблем. Банке имају резервну локацију за све податке, грешка је што држава нема – указује Дрецун.

Наводи да је чињеница да многа предузећа опстају захваљујући тендерима и пословима које узимају од државе, а која су изгубила већ мјесец и сигурно ће још толико док се све не врати у нормалу.

– Значи изгубили су један цијели квартал. Тешко је урадити процјену штете али ће она бити свакако знатна – закључује Дрецун.

У Министарству финансија подсјећају да од 1. јануара 2021. године наручиоци спроводе поступке јавних набавки искључиво путем електронског система јавних набавки – ЦЕЈН, те алтернативни начин спровођења поступка јавних набавки није могућ.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest