И Храповић дискриминише на основу здравља

ИНСТИТУЦИЈА ЗАШТИТНИКА ЗАТРАЖИЛА ОД МИНИСТАРСТВА ДА БЕЗ ОДЛАГАЊА ОТКЛОНИ ПОСЉЕДИЦЕ
И Храповић дискриминише на основу здравља
Нина Миловић се преко свог браниоца обратила институцији заштитника због тога што је у вријеме боловања са мјеста начелнице прераспоређена на ниже радно мјесто самосталне савјетнице


Храповић, Фото: Борис Пејовић

Институција заштитника људских права и слобода оцијенила је да је Министарство здравља према службеници Нини Миловић извршило дискриминацију по основу привремене спријечености за рад, односно здравственог стања.

Миловић се преко свог браниоца обратила институцији заштитника због тога што је у вријеме боловања са мјеста начелнице прераспоређена на ниже радно мјесто самосталне савјетнице.

Даље је истакла да је једина службеница у Министарству која је деградирана у ниже звање и једина за коју је такво распоређивање извршено за вријеме боловања.

Она је “Вијестима” доставила рјешење институције заштитника.

Писани предлог за распоређивање на ниже радно мјесто због потреба процеса рада дала је помоћница министра, директорица Директората за здравствену заштиту Мевлида Гусињац.

Гусињац је у писаном предлогу навела да због “дугог одсуства именоване, тј. њене привремене спријечености за рад” у периоду од априла до краја прошле године није било обезбијеђено „руковођење и координирање радом Дирекције…”.

Међутим, међу утврђеним чињеницама које се помињу у мишљењу замјенице заштитника Нерме Добарџић наводи се да је Владина Комисија за жалбе поништила рјешење о прераспоређивању и да је управна инспекторка Министарства јавне управе “указала министру здравља (Кенану Храповићу) да отклони неправилности”.

“Оспореним предлогом генералне директорице, на основу којег је донијето рјешење о распоређивању, према мишљењу заштитника, извршен је акт подстицања на дискриминацију“, оцијенила је Добарџић.

Према списима предмета, Министарство није обавијестило управну инспекторку о предузетим мјерама и радњама на отклањању неправилности.

Институција заштитника је тражила од Министарства да се изјасни о томе, чак и слала ургенције, али није било одговора.

Добарџић констатује да је “непоступањем по захтјевима заштитника Министарство здравља показало пасивно држање током поступка, као и одсуство одговорности”.

“Непоступањем Министарства здравља по рјешењима Комисије за жалбе Владе подноситељка притужбе и даље трпи штету посљедица поништених рјешења, па заштитник констатује да поновни поступак, у којем ни након скоро осам мјесеци није донијета одлука, прекомјерно траје и доводи у питање захтјев разумног рока,” наводи се у мишљењу.

Она је препоручила ресору да без одлагања отклони посљедице дискриминације, али и да у свим будућим ситуацијама рјешења о распоређивању не заснива на дискриминаторном основу какво је здравствено стање државних службеника и намјештеника.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest