И послије Мила, Блажо. Ко је и како планирао уништавање Калударске ријеке

Мјештани Калудре послали су још једном поруку да неће дозволити да се на Калударској ријеци гради мини-хидроелектрана, иако концесионари компанија “Хидроенергија Монтенегро” не одустаје од те идеје. Мјештани тог беранског села , као и они који вуку коријене из Калудре подсјетили су на мораторијум који је актуелна Влада донијела, као једну од првих одлука када је ступила на власт.

http://pogled.me

На иницијативу руководства МЗ Калудра у недељу 24. октобра одржан је састанак , којем је присуствовао велики број мјештана и оних који имају имања у том селу.

Том приликом предсједник МЗ Милић Ралевић присутне је упознао са понудама које су потенцијални концесионари дали мјештанима. Предсједник Ралевић, како кажу мјештани, није ништа показао у писаној форми, већ је закључке са састанка са потенцијалним концесионарима пренио вербално, што је изазвало незадовољство присутних. Ралевић се позвао и на одлуку СО Беране, из 2016. коју је потписао Горан Киковић, тадашњи предсједник тог тијела а која се односи на доношење локалне студије локације за изградњу МХЕ „Калудра 2“.

Са састанака мјештана недвосмислено је послата порука да по цијену протеста и блокада неће дозволити градњу мини-хидроелектране. За ову Одлуку гласала је огромна већина. Договорено је да се формира Иницијативни одбор за одбрану ријеке, као и да се оствари сарадња са представницима НВО које се баве сличном тематиком.
Мјештани су казали да су већ упутили захтјев министру екологије, просторног планирања и урбанизма, проф др Ратку Митровићу, да обустави све активности које се тичу градње мини-хидроелектране, приликом чега су му доставили и закључке са састанка у којима категорично одбијају било какву иницијативу, која долази са било које стране. Становници овог села су нагласили и то да ће Калударску ријеку бранити животима.

“Калударска ријека је наша ријека, наша прошлост, садашњост и будућност, нећемо дозволити да се изгради било каква брана. Немамо право да поклањамо оно што припада нашим потомцима , а овај бисер, једна од најљепших ријека у овим крајевима је управо то”, казали су мјештани.

Изградња мини-електрана подразумијевала би прекопавање пута, чиме би он био затворен за саобраћај. У том случају морале би да се праве алтернативне саобраћајнице што би мјештанима донијело огромне проблеме. Такође, приликом изградње планираних мини-електрана пресушила би ријека на појединим мјестима и оштетили би се јазови који се користе за наводњавање и покретање млинова. Уосталом, на обалама Калударске ријеке налази се обновљени древни Манастир Ћелије који би изградњом електране био доведен у опасност”, поручили су мјештани.
Парох у селу Калудра, Миленко Ралевић, казао је да је поријеклом из тог села, у ком се налази имање његове породице, поучен лошим искуством изградње мини –хидроелектрана у околним мјестима које неминовно воде у девастацију еколошког, културног и сваког другог добра, имао је потребу да да свој допринос у заштити ријеке.
“Други разлог је то што сам као парох и служитељ у манастиру у Калудри у разговору са игуманијом мати Анастасијом дошао до сазнања да ни у једном тренутку није постојала никаква врста консултације, ни обавјештења према управи манастира, нити Епархије о томе какав утицај хидроцентрала може имати на манастир Ћелије, који се горе налази и који је у активној богослужбеној употреби. Будући да нисмо консултовани , ни обавјештени, постоји оправдана бојазан да ће изградња угрозити и манастирска имања која се налазе у близини а и сам манастир. Предложио сам им да се формира одбор који би се бавио искључиво очувањем Калударске ријеке као добра и који би директно имао активности усмјернене на једну врсту институционалне борбе против изградње мини-хидроцентрале.

Потрудићу се колико је у мојој моћи да дам свој допринос тој институционалној борби за очување наше ријеке”, закључио је парох Ралевић.

Портал Поглед даје пуну подршку мјештанима Калудре и све иницијативе које иду у прилог заустављању девастације сјевера црне Горе ће ће имати простора на нашем порталу.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest