Индекси оштро пали трећу седмицу заредом

pixabay

Цијене дионица на свјетским берзама ове седмице су оштро пале, треће заредом, јер се улагачи плаше да ће агресивно повећање каматних стопа централних банака, како би сузбиле инфлацију, изазвати рецесију.

На „Wall Streetu“ je „Dow Jones“ пао 2,9 одсто на 28.725 бодова, а за толико је склизнуо и С&П 500, па је заронио на 3.585 поена. Насдаq индекс пао је, пак, 2,7 одсто на 10.575 бодова.

Након још једног оштрог пада, сва три индекса налазе се дубоко у подручју „медвједа“, више од 20 одсто испод своје рекордне вриједности, преноси SEEbiz.

Притисак на тржиште посљедица је страховања улагача да ће агресивно повећање каматних стопа америчке централне банке, Федералне резерве (Фед), одвести економију у рецесију.

У септембру је Фед на трећој сједници заредом повећао камате за 0,75 процентних поена, у распону од три до 3,25 одсто, што је њихова највиша вриједност од 2008. године.

А челници Фед-а поручили су да ће и даље повећавати цијену новца како би спустили инфлацију с највиших вриједности у више од 40 година.

Тако је предсједник огранка Фед-а у Атланти, Рапхаел Бостиц, казао како подржава још једно повећање камата за 0,75 процентних поена у новембру, док је предсједник Фед-а у Чикагу, Цхарлес Еванс, поручио да ће Фед вјероватно поставити камате на нивоу на којима би требало да буду почетком наредне године.

А Фед-ови агресивни планови за сузбијање инфлације на планираних два одсто потрајаће годинама, успорити раст економије и повећати незапосленост.

Додуше, нови подаци показали су да је тржиште рада и даље врло снажно, упркос Фед-овом повећању камата. Број Американаца који су прошле седмице први пут тражили помоћ због незапослености пао је на најнижу вриједност у пет мјесеци.

Технички је америчка економија већ уронила у рецесију, с обзиром на то да је у посљедња два тромјесечја пала на кварталном нивоу, но за сада је та рецесија плитка.

Након пада три седмице заредом, сви су индекси забиљежили велике губитке у протеклом мјесецу. Доw Јонес је у септемрбу склизнуо 8,8 одсто, док је С&П 500 потонуо 9,3 одсто, а Насдаq индекс 10,5 одсто.

Због тога су и у цијелом трећем тромјесечју забиљежили пад, Доw Јонес 6,7 одсто, С&П 500 за 5,3 одсто, а Насдаq индекс 4,1 одсто.

То је било треће тромјесечје заредом како су индекси пали, а то није забиљежено још од почетка глобалне финансијске кризе 2009. године.

И на европским берзама цијене дионица су пале. Лондонски ФТСЕ индекс склизнуо је 1,8 одсто на 6.893 бода, док је франкфуртски ДАX пао 1,4 одсто на 12.114 поена, а париски ЦАЦ 0,4 одсто на 5.762 бода.

Оштро је пао и СТОXX 600 индекс водећих европских дионица, па је у цијелом септембру забиљежио пад од 7,8 одсто, док је у цијелом трећем тромјесечју склизнуо шест одсто.

На берзи у Токију, Никкеи индекс је потонуо 4,5 одсто, на 25.937 бодова.

Извор: ртцг

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest