Из каса Мојковца и Колашина: За „животне теме“ 12.500 еура „Дневним новинама“

У 2020. ГОДИНИ
Из каса Мојковца и Колашина: За „животне теме“ 12.500 еура „Дневним новинама“
Из колашинске управе нијесу одговорили на питања о критеријумима по којима су бирали медије и бенефитима за грађане, из мојковачке пак кажу да значајне теме нијесу увијек у фокусу медија са националном покривеношћу…


Из каса Мојковца и Колашина лани је “Дневним новинама” плаћено укупно 12.500 еура, између осталог и за “информативне садржаје и праћење активности“ на подручју те двије општине.

Из колашинске управе нијесу одговорили на питања “Вијести” о критеријумима по којима су бирали медије и бенефитима за грађане од те сарадње.

Предсједник Општине Мојковац Ранко Минић каже да су плаћали и информативне садржаје, јер “теме које су од животног значај за грађане и Мојковац, нијесу увијек биле у фокусу интересовања медија које имају националну покривеност“.

Због тога су, појашњава он, тражили начине да цјелокупној јавности представе важне активности локалне управе…

Према подацима са сајта Општине Мојковац, “Дневним новинама” плаћено је 6.253 еура за рубрику “Хроника Мојковца“.

Како пише у фактури, у тај износ укључени су и трошкови куповања новина.

Општина Мојковац је лани за објављивање огласа предузећу “Нова Побједа” платила 2.371 еура.

У истом периоду, локалном Радију Мојковац исплаћено је 12.389 еура за, како се наводи, услуге преноса сједница локалне Скупштине, објављивање огласа и саопштења.

Из општинске касе плаћен је и тематски број часописа “Комуна” посвећен Мојковцу, што је грађане коштало 3.630 еура. Евидентирана је и уплата од 362 еура порталу ЦДМ “за услуге објављивања текстова“.

Сви износи су, како је објашњено, са урачунатим ПДВ-ом.

Секретар за финансије у колашинској локалној управи Драган Булатовић казао је “Вијестима” да је током 2020. на име оглашавања и објављивања информативних и других садржаја у медијима укупно плаћено 6.678 еура.

Највише, око 6.000 еура – “Дневним новинама”.

Булатовић објашњава да је том дневном листу 4.400 еура плаћено “по уговору за праћење активности на подручју општине Колашин“.

Кроз форму рубрике Хроника Колашина, тврди он, “популаризоване су теме од локалног значаја”.

Искључиво тај дневни лист челници колашинске локалне власти бирали су и када су честитали грађанима државне празнике, за шта је издвојено 1.391 еуро из касе свих грађана.

Огласи локалне управе објављивани су само у “Побједи”, за шта је лани издвојено 887 еура.

Мишнић је оцијенио да мојковачка локална управа увијек настоји да новинарима свих медија пружи правовремене и тачне информације.

“Општина је добила понуде од одређених медија за коришћење њихових услуга, као што су оглашавања свих јавних конкурса, огласа, јавних расправа и сличних догађаја, које смо и прихватили. Преко локалног јавног емитера вршимо пренос свих сједница скупштинског засједања у циљу потребе транспарентности рада одборника као представика грађана. Такође, и све друге друге врсте оглашавања и обавјештавања намијењених нашим суграђанима“, каже Мишнић.

Он подсјећа да у години пандемије није било прилике да се на свечаној сједници Скупштине поводом Дана општине, представе најважнији учинци локалне власти.

Према његовим ријечима, цијенећи све важнију улогу портала, на ЦДМ-у су представљали најважније активности Општине.

“Дио износа који се налазе на нашој веб-страници представља плаћање заосталих обавеза из претходне године (2019.), док се остатак односи на обавезе настале у 2020… За сваку објављену информацију, начин интерпретације неког догађаја или предстваљање одређене личности, по Закону о медијима одговора сам медиј. Самим тим и корист коју су грађани имали зависи од начина интерпретације информација коју су од нас медији добијали“, казао је Мишнић.

Према његовим ријечима, “квалитетну праксу из Мојковца, захваљујући доброј промоцији, примијениле су и друге општине и институције у рјешавању изазова са којима су се суочавали“.

Новац којим Општина Радију Мојковац плаћа услуге преношења сједница локалног праламента, како каже уредница Ксенија Ћорић, не може покрити ни половину годишњих обавеза тог комерцијалног медија.

“Сматрамо да локална самоуправа треба да подржи своје медије, привреднике, пољопривреднике, студенте… Тек тада… нека и учини корак више, али тек ако су задовољни њени грађани и њени медији. Часопис Комуну морам издвојити из тих медија, којима је… Општина плаћала за услуге. Тај часопис је добар примјер. Урађен је намјенски број, који је на 60-ак страна описао историју града до данашњих дана са знаменитим људима. То вриједи“.

Ћорић истиче да ништа не добијају на поклони да се сједнице локалне Скупштине преносе од 2009. године, када је на власти био СНП са коалиционим партнерима. “За те услуге на годишњем нивоу Општина Мојковац расписује тендер од око 9.000 еура. Наша медијска кућа је изабрана и ангажована да врши услуге преноса сједница…. Опрему коју смо купили за ту намјену не успјевамо годинама да отплатимо“.

Радио Мојковац је и јавни сервис за “минорна средства”
Ћорић тврди да је Радио Мојковац, једини електронски медији у том граду, “за минорна средства” и јавни сервис.

Наводи да локални јавни сервиси “појединачно коштају локалне буџете на стотине хиљада еура годишње“.

“Проста математика казује колико је на овај начин Општина Мојковац уштедјела новца у односу на то да је у обавези да наш радио финансира као локални јавни сервис. Сматрамо да је приватно-јавно партнерство и кроз медијски сектор, али не мањи од 50:50 одсто трошкова, најбољи могући вид максималне уштеде општинског буџета. Такође, максималне ангажованости комерцијалног медија у обављању јавног интереса кроз правовремено и објективно информисање грађана“.

Она каже да локални медији у малим срединама не могу позитивно пословати и да минимални буџет потребан за производњу и емитовање програма Радија Мојковац износи од 35.000 до 40.000 еура.

“Радио станицу можете отворити са тим износом, али одржати у животу је много теже и скупље. Кошта живота. Некада смо имали осморо запослених, запали смо у велике дугове, узели кредит да измиримо и сада је банка власник наших породичних некретнина, све због сна о медију који је потребан средини… Преживјели смо тежак период и ‘крпили’ трошкове и продајом малина из свог малињака… Све са великом вјером да ће локална самоуправа или помоћи или откупити и направити свој јавни сервис“.

Ћорић тврди да ниједан локални комерцијални радио на сјеверу није лани добио помоћ од Владе, иако је медијску дјелатност прогласила угроженом током пандемије.

“Нијесмо битни? Или нијесмо телали туђе ријечи”, казала је она, истакавши да са другим станицама покривају сигналом готово трећину државе.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest