Из Владе 2019. године скројили пресуду Врховног суда?

Случај подгоричке компаније “Temple’s glory 2.9”, која је под сумњивим околностима прије двије године изгубила вишемилионски спор са словеначким “Петролом” пред Врховним судом, док је његова предсједница била Весна Меденица, указује на нови могући случај незаконитог утицаја на пресуде највише судске инстанце

Бивши премијер Владе Црне Горе, Душко Марковић, са сарадницима

Случај подгоричке компаније “Temple’s glory 2.9”, која је под сумњивим околностима прије двије године изгубила вишемилионски спор са словеначким “Петролом” пред Врховним судом, док је његова предсједница била Весна Меденица, указује на нови могући случај незаконитог утицаја на пресуде највише судске инстанце, пишу Вијести.

Адвокат компаније “Temple’s glory 2.9” Веселин Радуловић казао је “Вијестима” да имају сазнања да је тадашње руководство “Петрола” ДД Љубљана и њихова фирма у Црној Гори “Петрол ЦГ МНЕ” 2019. и 2020. године, преко тадашње Владе Црне Горе, фактички и директно утицало на исход судског поступка и на пресуду Врховног суда.На власти је тада била Влада коју је водио Душко Марковић (ДПС).

”Temple’s glory 2.9” је 2013. године покренула парнични поступак ради накнаде штете у износу од девет милиона еура против компанија ‘Петрол ЦГ МНЕ’ и ‘Петрол’ ДД Љубљана. Након што је првостепена пресуда Привредног суда укидана два пута, Апелациони суд је у октобру 2019. године донио пресуду којом је прихватио правни основ и дјелимично усвојио тужбени захтјев ове подгоричке фирме и обавезао “Петрол ЦГ МНЕ” да им исплати износ од 2,8 милиона еура, што је био само дио тужбеног захтјева.

”Temple’s glory 2.9” је наплатио тај износ, али је изјавио и ревизију пресуде за преостали дио тужбеног захтјева, док је “Петрол ЦГ МНЕ” изјавио ревизију тражећи потпуно укидање пресуде Апелационог суда и поврат 2,8 милиона еура.

Списи предмета су достављени Врховном суду крајем јануара 2020. Судија Врховног суда Бранимир Фемић је, као судија извјестилац у предмету, у неуобичајно кратком року, за само неколико дана од пријема предмета, у којем је суђење трајало шест година, припремио за одлучивање по ревизији и већ 4. фебруара 2020. Врховни суд је ријешио предмет тако што је на штету “Temple’s glory 2.9” преиначио правоснажну пресуду Апелационог суда и у цјелости одбио тужбени захтјев.

”Позитивна пресуда или одлазимо”

Радуловић за “Вијести” каже да имају јасна сазнања о утицају тадашњег руководства “Петрола” на некога у Влади и на исход поступка.

”Та сазнања указују на основану сумњу да су представници претходне управе ‘Петрол’ ДД Љубљана прије доношења пресуде Врховног суда на састанку са представницима извршне власти Црне Горе, прво крајем 2019. године, а затим и почетком 2020. године, пословање у Црној Гори условили доношењем пресуде у њихову корист. У противном, најавили су повлачење ове компаније из Црне Горе. У непосредним преговорима који су се водили са представницима ‘Темпле’с глорy 2.9’ руководство ‘Петрол’ ДД Лјубљана је признало и потврдило наводе да су на састанку у тадашњој Влади Црне Горе јасно саопштили да ће се пресуда Врховног суда у овом предмету цијенити као став државе Црне Горе према компанији ‘Петрол’ ДД Лјубљана и да ће у случају негативног исхода у судском спору од девет милиона еуре са ‘Temple’s glory 2.9’ они сматрати да словеначке компаније нијесу добродошле у Црну Гору”, навео је Радуловић.

Словеначки “Петрол” је на црногорско тржиште дошао 2006. године путем међународног тендера за партнерство са државним Монтенегро бонусом, са којим су пет година касније раскинули уговор задржавајући за себе у међувремену изграђне бензинске станице.

Представници претходне управе “Петрол” ДД Љубљана имали су дугогодишњу блиску сарадњу и везу са представницима извршне власти у Црној Гори. Наводи које сада износи “Temple’s glory 2.9”, стварају сумње да су такве везе коришћене за противзаконити утицај ради рјешавања судског спора у њихову корист.

На питања “Вијести” о овом случају и оптужбама из “Temple’s glory 2.9″, из “Петрол групе” су саопштили да ће одговоре послати током наредне седмице.

Шест година суђења прочитано за неколико дана

Рок у коме је Врховни суд донио правноснажну пресуду и преиначио пресуду Апелационог суда у овом предмету вишемилионске вриједности, који је до тада трајао шест година, према саговорницима “Вијести”, до сада није забиљежен. Упитно је и да ли се могао проучити предмет тог обима у тако кратком року, уз бројне друге предмете које је Врховни суд рјешавао истог и претходних дана.

Додатне сумње у могућност постојања против законитог утицаја на највишу судску инстанцу показује и документација компаније “Темпле’с глорy 2.9” која је крајем 2019. године писмено обавијестила Привредни суд да неће бити у могућности да прими пошту у овом предмету до 15. 1. 2020. године због новогодишних и божићних празника. Међутим, Суд је у овом случају изненађујуће хитно, први дан након празника – 9. јануара 2020. године, доставио ревизију на изњашњење фирми “Temple’s glory 2.9” како би предмет што прије стигао у Врховни суд и био ријешен, испоставиће се у корист “Петрол ЦГ МНЕ”.

Оваква пресуда узроковала је већ двије године блокаду пословних рачуна и извршења над цјелокупном, више деценија стицаном имовином компаније “Темпле’с глорy 2.9”. Паралисане су све пословне активности компаније која се готово три деценије бавила трговином нафтним дериватима и инвестицијама. Компанија је до овог случаја држави плаћала више десетина милиона еура пореза и дажбина, запошљавала на стотине радника и инвестирала на десетине милиона еура путем банкарских кредита у гринфилд инвестиције у Црној Гори.

Бивша предсједница Врховног суда Весна Меденица сада се налази у истражном затвору, због оптужби да је члан криминалне групе која је вршила незаконит утицај на правосуђе. Сумња се да је такве пресуде наплаћивао њен син Милош Меденица…

Из Европске комисије и са бројних других важних међународних адреса годинама се у званичним извјештајима упозорава на проблеме у црногорском правосуђу, његово назадовање и недовољну независност од политике, чиме се губи повјерење у судство као главни стуб демократије. Због оваквих примједби и директних оптужби да је Црна Гора “хибридни режим”, почела је реформа тужилачке и судске организације.

У извјештајима домаћих и међународним пословних организација годинама се жале да нису сви једнаки пред законом, што утиче на развој привреде.

Савјет страних инвеститора међу ограничењима за напредак пословања наводи и правосуђе, препоручујући његово административно јачање и независност како би се заштитила владавина права и борба против корупције.

Уставни суд не разматра жалбу више од двије године

Радуловић наводи да је компанија “Temple’s glory 2.9” предала Уставном суду Црне Горе прије више од двије године уставну жалбу против пресуде Врховног суда, али како је Уставни суд на ивици функционалности због политичких игара – одлуке још нема.

”Ипак, очекујемо да Уставни суд ускоро донесе одлуку и прекине вишегодишњу агонију у компанији ‘Темпле’с глорy 2.9’ јер списи предмета показују да је у овом случају повријеђено право на правично суђење зато што пресуда Врховног суда нема образложење и разлоге за преиначење и одбијање свих навода једне стране у поступку”.

Радуловић позива тужилаштво да испита случај

Адвокат Радуловић каже да очекује да ће се овим случајем ускоро бавити и тужилаштво.

”Очекујемо и позивамо да надлежни државни и правосудни органи, а превасходно Специјално државно тужилаштво, испитају све околности под којима је донесена наведена пресуда Врховног суда, ко је из компанија ‘Петрол’ ДД Љубљана и ‘Петрол ЦГ МНЕ’, посредством бивше извршне власти, на који начин, из којих мотива и конкретно преко кога, извршио директни незаконити утицај на Врховни суд Црне Горе и судију извјестиоца у овом предмету Фемића”.

Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest