Извјештај ЕК о Црној Гори: Проблематично правосуђе, злоупотреба државних ресурса; без напретка и у слободи изражавања

И даље остаје забринутост због уредничке независности и професионалних стандарда националног Јавног емитера РТЦГ. Медијска сцена је и даље високо поларизована, а механизми саморегулације и даље слаби.

ЦГ-ЕУ

Нови парламент треба да настоји да пронађе широки међустраначки и друштвени консензус и да у пракси покаже своју посвећеност црногорском програму реформи ЕУ, што је од виталног значаја за напредак земље на њеном путу ка ЕУ, као и да се укључи у транспарентан, одлучан и инклузиван дијалог о примјени препорука ОЕБС-а/ОДИХР-а, наводи се у извјештају о напретку Црне Горе, преноси портал РТЦГ.

Истиче се да је одређени напредак постигнут у области основих права, те да Црна Гора има одређени ниво спремности у борби против организованог криминала.

Извјештајни период, као се наводи, обиљежиле су тензије и неповјерење између политичких актера и низак ниво повјерења у изборни оквир. Због пандемије ЦОВИД-19, парламент није био активан у првим мјесецима 2020. године, а потом је распуштен због парламентарних избора 30. августа.

Кампања мирна, упркос оштрим тоновима

Кампања је, како се оцјењује, била мирна упркос честим тоновима сукоба, а политички актери су могли да пренесу своје поруке. У извјештају се наводе и оцјене ОЕБС-а који је изразио низ забринутости у вези са непримјереном предношћу владајуће странке и неуравнотеженим извештавањем у медијима, преноси портал РТЦГ.

Активно и конструктивно учешће свих страна потребно је да би се побољшала парламентарна одговорност, надзор извршне власти, демократска контрола, бољи квалитет законодавства и омогућила именовања на кључне функције.

Гласање

У извјештају се напомиње да у 2019. и првој половини 2020. парламент није могао да обезбиједи потребну 2/3 вец́ину за важна именовања судија и стога се кључне функције правосудног система испуњавају на основу вршиоца дужности.

Мандат врховног државног тужиоца истекао је у октобру 2019. године и остаје да се именује његов насљедник.

Истиче се да није било нових помака у политичком и правосудном праћењу наводне злоупотребе јавних средстава у партијске политичке сврхе која се догодила 2012. године („Афера Снимак“). У вези са „афером Коверта“ из јануара 2019. године, подигнуте су оптужнице за прање новца против два оптужена. « Ови случајеви захтијевају кредибилан, независан и ефикасан институционални одговор », истиче се у извјештају.

Migo, koverta
Душко Кнежевић, Славољуб Стијеповић, Мило Ђукановић

Ограничен напредак у области правосуђа

Када је ријеч о примјени правних тековина ЕУ и стандарда у области правосуђа постигнут је ограничен напредак. Изазови, како се оцјењује остају, посебно у погледу независности, професионалности, ефикасности и одговорности правосуђа.

Одлука Судског савјета о поновном именовању седам предсједника судова, укључујући предсједника Врховног суда, на најмање трећи мандат, изазива озбиљну забринутост због тумачења Писма Судског савета и духа уставног и законског оквира, који ограничава та именовања на највише два мандата како би се спријечила превелика концентрација власти у правосуђу“, наводи се у извајштају, преноси портал РТЦГ.

То, како се истиче, није у складу са GRECO препорукама о независности судства, које се очекује да Црна Гора испоштује, како не би поништила ранија достигнућа у реформи правосуђа.

Забрињавају вјерски мотивисани напади

У погледу основних права, Црна Гора је постигла одређени напредак, истиче се у извјештају. Законодавни и институционални оквир у области основних права сада је углавном успостављен.

Подсјећа се да је у јулу Парламент донио закон о животном партнерству истополних парова, чиме је Црна Гора постала прва држава у региону која је регулисала статус истополних заједница. Оснажени су капацитети институција за људска права и Министарства за људска и мањинска права, а повјерење у канцеларију Омбудсмана се повећава. Међутим, важни изазови остају у обезбјеђивању ефикасне примјене националног законодавства о људским правима.

Извештаји о прекомјерној употреби силе у полицији и наводи о мучењу захтевају брзе и ефикасне истраге. „Етнички и вјерски мотивисани напади у контексту избора у августу 2020. године озбиљно забрињавају. Потребни су даљи напори да се људска права интегришу у сва подручја рада, јавне политике и секторе„, истиче се у извјештају.

Рањиве групе, укључујући Роме и Египћане, и особе са инвалидитетом и даље се суочавају са више врста дискриминације и потешкоћа у спровођењу својих права у управним и судским поступцима. Родно засновано насиље и насиље над дјецом и даље представљају питања која озбиљно забрињавају.

Напредак у борби против криминала

Црна Гора има одређени ниво спремности/умјерено је припремљена у борби против организованог криминала. Како се наводи, постигнут је одређени напредак, укључујући и адресирање прошлогодишњих препорука, посебно у погледу стварања централизованог регистра банковних рачуна, јачих капацитета и професионалности полиције и повећаног броја текућих поступака о одузимању имовине, преноси портал РТЦГ.

Утврђени су почетни досијеи истрага трговине људима и прања новца. Међутим, Црна Гора и даље треба да се позабави неким основним и системским недостацима у свом кривичноправном систему, укључујући начин на који се предмети организованог криминала воде на судовима.

Није постигнут напредак у слободи изражавања

И поред напретка у медијском законодавству, он је остао у сјенци хапшења и поступака против уредника он-лине портала и грађана због садржаја који су поставили или дијелили он-лине током 2020, оцијењено је у извјештају.

Важни стари случајеви напада остају неријешени, укључујући убиство главног и одговорног уредника дневних новина Дан 2004. и напад на истраживачког новинара 2018. године.

Илустрација

И даље остаје забринутост због уредничке независности и професионалних стандарда националног Јавног емитера РТЦГ. Медијска сцена је и даље високо поларизована, а механизми саморегулације и даље слаби. Растући обим дезинформација широм региона даље је поларизовао друштво након усвајања Закона о слободи вјероисповести и током изборне кампање.

Економија: Црна Гора постигла одређени напредак

Што се тиче економских критеријума, Црна Гора је постигла одређени напредак и умјерено се припремила за развој функционалне тржишне економије.

Због нижег раста инвестиција економија је успорила на одрживији темпо у 2019. Извоз, посебно услуга, растао је, али недовољно да би обуздао велики дефицит текуц́ег рачуна – наведено је у извјештају.

Услови на тржишту рада су се побољшали, али стопа незапослености и даље остаје висока, посебно међу женама, младима, Ромима и нискоквалификованим људима“.

Сарадња

У погледу добрих сусједских односа и регионалне сарадње Гора је, како истичу, остала конструктивно посвећена билатералним односима са другим земљама проширења и сусједним државама чланицама ЕУ.

„Билатерални односи са Србијом били су обиљежени тензијама“, наведено је у документу.

Управљање

Што се тиче управљања, постоји, како су рекли из ЕК, потреба за јачањем транспарентности, учешћа заинтересованих страна и владине способности за спровођење реформи.

„Праћење квалитета стратешких докумената од Владиног генералног секретаријата постало је структурирано и системско. Владина политика према становима или кредитима које финансира држава под повољним условима изазвала је забринутост због ефикасности националног система провера и равнотеже. Учешће заинтересованих страна у приступном и законодавном процесу остаје да се побољша“, истакнуто је у извјештају.

Црна Гора је, како је написано, умјерено спремна за реформу јавне управе

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest