Извјестан крај ОНЛАЈН ЧАСОВИМА ЕНГЛЕСКОГ ЈЕЗИКА КИНЕЗИМА: Најављене промене у зони економског и технолошког развоја у Пекингу

Пише: Марија Шћекић Живојиновић

Фото: Pexels, Ana Arantes + August de Richelieu, слике су модификоване


У складу са „Двоструком редукцијом“, пекиншка зона за економски и технолошки развој објавила је 26. августа план имплементације за даље смањење оптерећења ученика и студената ван школских установа. До краја 2021. године планира се реализација тзв. „ресетовања“ установа из едукационог сектора за приватне онлајн и офлајн часове. Од 1. октобра приватне установе за обуку ван школског кампуса у зони за економски и технолошки развој у Пекингу више неће нудити часове за предмете који се сматрају обавезним, а то су: кинеска књижевност, историја, географија, математика, страни језици (енглески!), физика, хемија, биологија, и право и етика. Све институције су, такође, у обавези да рефундирају родитеље који су већ уплатили часове својој деци.


План је да се све установе из приватног едукационог сектора у Пекингу затворе до краја 2021. године.


Такође, подсећамо, према новој регулативи познатој под називом „Двострука редукција“, строго је забрањено запошљавање страног особља. Када се ова вест први пут појавила, изазвала је панику и страх међу балканским предавачима који предају енглески Кинезима онлајн. Још једна од последица нових кинеских регулатива је обустава продаје или држања часова, за коју предавачи нису правовремено обавештени, или гашење компанија „преко ноћи“, а такође постоје и случајеви где су оснивачи компанија хапшени. Неке од тих компанија су нпр. GoGoKid, Landi English, Whales English, итд. 


Најновија вест о затварању установа у Пекингу и кратак рок који је дат доводи предаваче у још тежу позицију. Поставља се питање, колико времена ће требати док се онлајн предавање енглеског језика кинеској деци у потпуности не укине? Неминовно је да ће велики број људи са Балкана, под утицајем промена у Кини, остати без извора примања. Ово ће утицати на предаваче из Србије у већој мери, јер удружења која се баве питањима фриленса најављују да ће пореска решења почети да стижу у септембру 2021. године. Истовремени губитак извора прихода и ишчекивање пореских решења ствара велики, нерешив, проблем предавачима из Србије.

ПОВЕЗАНА ВЕСТНОВЕ КИНЕСКЕ РЕГУЛАТИВЕ: Да ли је крај онлајн учењу енглеског?


Извори: 
– https://www.jiemodui.com/N/127534.html
– https://www.jdsupra.com/legalnews/china-releases-double-reduction-policy-1019987/

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest