Јоковић: Потписивање Темељног уговора историјски догађај

Фото: Поглед

Потписивање Темељног уговора са Српском православном црквом (СПЦ) дефинитивно је историјски догађај и највећи догађај у овој години, оцијенио је потпредсједник Владе Црне Горе Владимир Јоковић наводећи да не разумије зашто би било ко био огорчен што је потписан уговор са вјерском заједницом која у тој Црној Гори има највећи број вјерника

Фото: Поглед

Јоковић за Танјуг каже да данас само могу бити незадовољни они који нису желели да све традиционалне вјерске заједнице имају исти статус примјећујући да је данас изједначен статус све три традиционалне вјерске заједнице у Црној Гори што је, како додаје, исправљање неправде јер да је било правде, како каже, прво са СПЦ би био потписан јер више од 50 одсто вјерника иде баш у ту цркву.

„Не разумијем зашто би било огорчених када се потписује Темељни угорвор са црквом која има највише вјерника у Црној Гори, а прије тога је потписан и са Католичком црквом у Црној Гори и Исламском вјерском заједницом“, казао је Јоковић.

Додаје да је данас исказано поштовање између СПЦ и државе и уређени односи између цркве и државе.

„Вјерујем да је ово историјски датум за Црну Гору јер је први пут да се потписује један овакав уговор и вјерујем да сви добронамјерни људи ће ово поздравити. Ово је дефинитивно највећи догађај у овој години“, истиче.

Коментаришући данас одржану сједницу владе Црне Горе, Јоковић каже да је била раније заказана, да се на њјој јесте расправљало о Темељном уговору, али да то није била тачка дневног реда.

Подсјећа да је одлука о потписивању донијета прије мјесец дана и додаје да је данас само спроведено договорено.

На питање да прокоментарише полемику између премијера Дритана Абазовића и министра иностраних послова Ранка Кривокапића, Јоковић каже да су неки жељели да се то никада не потпише и да имају увек неко отворено питање који ће онемогућити да се одређени политички процеси у Црној Гори никада не заврше, а све да би на тај начин чували своје бирачко тијело.

„Мени је жао што је министар иностраних послова Кривокапић тако реаговао, али то је његово право“, каже Јоковић и указује на то да је СНП и ушао у Владу ради потписивања Темељног уговора.

У том смислу упитао је ко би изгласао овај уговор да није било шест министара из СНП-а.

„Ми смо остварили свој политички циљ, некима се не свиђа, али и одлуке које су донијете у претходном периоду нису се свиђале ни СНП-у. Не може нека политичка опција да оствари све своје циљеве, а да друга политичка опција не оствари своје циљеве и да на основу тога градимо повјерење у Црној Гори“, казао је.

Истиче да је подјела око Темељног уговора и статуса СПЦ у Црној Гори завршена за сва времена иако неки најављују да ће следећа влада поништити тај Уговор и иако неки сматрају да је нанијета штета националним интересима Црне Горе.

„Овај данашњи чин је за историју Црне Горе и за испит свим политичким субјектима у Црној Гору који су за потписивање Темељног уговора и за пуноправни статус, односно да се изједначи статус СПЦ у Црној Гори са осталим традиционалним вјерским заједницама“, наводи.

На питање да ли суд може суспендовати Темељни уговор, Јоковић каже да не може и да постоји једино могућност да Уставни суд преиспита да ли је у складу са Уставом и законом.

„Темељни уговор са СПЦ је готово идентичан уговорима који су потписани са Исламском верском заједницом и са Католичком црквом. Дакле, или су сви неуставни или су сви уставни. Највећи правни експерти у Црној Гори су дали своје мишљење да је овај Уговор у потпуности у складу са Уставом тако да мислим да је ова прича завршена за вјек и вјекова“, истиче.

На питање зашто је потписивање обављено у тајности, Јоковић каже да није била „баш превелика“ тајност, али да су жељели да избјејгну евентуалне сукобе и нежељене сцене какве су могле да се виде приликом устоличења владике Јоаникија за митрополита црногорског на Цетињу.

„Било је врло елегантно без икаквих инцидената на задовољство свих и на задовољство патријарха Порфирија и митрополита црногорског Јоаникија и на задовољство нас који смо тамо присуствовали из Владе. Није дошло до инцидента, сви знају да је потписано и тај начин је нешто што би у Црној Гори требало и у будућности да практикујемо, да се не дијелимо, да немамо сукобе као што је било на Цетињу када су неки хтјели да прекину 400 година дугу традицију устоличавања митрополита у Цетињском манастиру“, каже Јоковић.

Наводећи да је ДПС рекла да ће покренути иницијативу за изгласавање неповјерења овој влади, Јоковић каже да немају довољно посланика у парламенту да то спроведу без нечије подршке.

У том смислу каже да ће за петнаестак дана у Црној Гори пасти све маске и да ће се знати ко је за Темељни уговор, а ко против, јер је ДПС већ најавио да ће следећа влада поништити Уговор.

На питање да ли ће пасти Влада, Јоковић каже да је циљ СНП био да уђу у Владу којој је ограничен рок са основним разлогом да се потпише Темељни уговор.

„Да ли ће пасти, видјећемо. Свакако и ако буде трајала, неће дуго трајати, свакако ће избори ријешити све, али ће се дефинитивно показати ко се налази на политичкој сцени, ко је искрени вјерник, ко подржава овај историјски статус СПЦ у Црној Гори“, навео је и додао да су свој политички циљ остварили, а да ће се на изборима показати да ли су радили добро или лоше.

Каже и да потписивање Темељног уговора не утиче негативно на еуроинтеграције Црне Горе и наводи да су сви знали да СНП улази у владу због потписивања.

„Никако не може негативно утицати на европски пут. Сви су знали да ће бити потписан и нико није рекао да не треба потписати, већ да је потребно да се ријеши то питање“, казао је Јоковић.

Извор: Портал РТЦГ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest