Још један еколошки инцидент на Лиму

Мрежа невладиних организација сјевера тврди да се на водотоку ријеке Лим у Бијелом Пољу догодио још један еколошки инцидент и позивају надлежне да хитно репресивним мјерама према загађивачима заштите водоток

Како наводе у саопштењу достављеном РТЦГ прије осам дана из пословне зграде предузећа “Пут Горс“ у Бијелом пољу испуштено је лож уље у систем канализације и даље у водоток Лима, чиме је изазван еколошки инцидент.

“По пријави коју смо добили од грађана, наши активисти су за дане викенда обишли терен и трасу канализационих цијеви и шахтова који од зграде предузећа „Пут Грос“ воде поред мљекаре и даље према Лиму и констатовали да се цијелим подручјем шири несносан смрад нафте, а да се на испусту канализационе цијеви налазе мрље нафтних деривата које без икаквог третмана, директно уливају у водоток”, саопштено је из Мреже НВО сјевера.

Кажу да је то само један у низу учесталих инцидената који изазивају привредни субјекти, а који нажалост имају погубан утицај на квалитет воде ријеке Лим.

“Према нашим сазнањима данас су на лицу мјеста били инспектори који истражују на који начин је дошло до инцидента и како је могуће да је наводно лож уље доспјело у канализацију, а касније у водоток. Инспектори раде на утврђивању узрока и разлога за испуштање веће количине нафтних деривата у водоток Лима из зграде у којој се налази ово предузеће”, поручују је из Мреже невладиних организација сјевера.

Вода Лима и његових притока је, како кажу, врло лошег квалитета јер се сва градска канализација и отпадне воде и индустрије и других загађивача, испуштају у притоке или директно у Лим.

“Вода Лима као међународног водотока је изузетно лошег квалитета низводно од Андријевице, Берана, Бијелог Поља, гдје само Беранама имају постројење за пречишћавање отпадних вода, али шта то вриједи кад сва фекална и друга канализација из Бијелог Поља без икаквог третмана и прераде се улива у Лим. Још нема назнака када ће и да ли ће Општина Бијело Поље започети градњу постројења за пречишћавање отпадних вода”, наводе у саопштењу.

Из Мреже невладиних организација сјевера поручују да ће то у наредном периоду представљати озбиљан проблем Црној Гори у процесу придруживања Европској унији и затварању поглавља 27.

“Позивамо надлежне да хитно предузму све мјере из своје надлежности и репресивним мјерама према загађивачима заштите водоток Лима, јер очигледно да сви досадашњи апели и молбе нијесу уродили плодом, напротив досадашња блага казнена политика је довела до тога, да се загађивачи и даље понашају врло комотно и осионо”, закључује се у саопштењу Мреже невладиних организација сјевера.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest