Још седам пријава за „златни пасош“

ДРЖАВЉАНСТВО ЦРНЕ ГОРЕ УКУПНО ДОБИЛО 409 СТРАНАЦА
Из Министарства економског развоја кажу да се анализирају нове пријаве за кандидовање развојних пројеката у сектору туризма, које су пристигле у периоду од 1. јула до краја августа


На посљедњи јавни позив Министарства економског развоја и туризма за кандидовање развојних пројеката у сектору туризма за добијање црногорског пасоша стигло је седам пријава.

Ово је званично речено “Вијестима” у ресору којим руководи министар Горан Ђуровић.

Министарство је првог јула објавило јавни позив за исказивање интересовања за квалификовање пројеката на листу развојних пројеката у области туризма и он је важио до 31. августа.

”До истека позива је пристигло седам пријава. Важно је напоменути да се пријаве анализирају сукцесивно, као и да је до сада на листу развојних пројеката уврштен један пројекат изградња хотела “Б” у Колашину по кондо моделу пословања”, други пројекат је у завршној фази анализе, док се остале пријаве налазе у почетној фази анализе, с обзиром на то да су достављене 31. августа ове године”, објаснили су у министарству.

Овај Владин пројекат стицање црногорског држављанства у замјену за улагања у неки од инвестиционих пројеката из области туризма, прерађивачке индустрије и пољопривреде стартовао је почетком 2019. године и по плану је требало да се заврши по почетка ове године, али је крајем прошле године продужен још годину дана.

Држављанство Црне Горе је укупно добило 409 странаца, од чега највише Руса, 241 или скоро двије трећине, показују подаци које је недавно објавио Центар за истраживачко новинарство Црне Горе (ЦИН-ЦГ).

Програмом је било предвиђено да се за три године (од јануара 2019. до краја 2021) “прода” двије хиљаде пасоша. Влада Здравка Кривокапића је планирала да га укине крајем 2021. године. Међутим 30. децембра 2021. донијела је одлуку да програм продужи до краја 2022. уз образложење да инвеститори због ковид кризе нијесу имали времена да заврше пројекте.

Влада Здравка Кривокапића одобрила је 301 рјешење о пријему у црногорско држављанство, по основу посебног програма улагања, док је претходна Влада Душка Марковића дала 108 “златних пасоша”.

Према подацима Агенције за инвестиције (МИА), од почетка спровођења посебног програма улагања од посебног значаја за економски интерес Црне Горе у сврху трошкова поступка уплаћено је 28.250.000 еура.

Овај програм је Влада крајем децембра прошле године продужила супротно препорукама Европске комисије (ЕК).

Портпаролка ЕК Ана Писонеро Хернандез је недавно рекла “Вијестима” да је ЕК је досљедно савјетовала Црну Гору да укине шему додјеле држављанства инвеститорима због ризика које она представља (као што су прање новца, утаја пореза, финансирање тероризма, корупција и инфилтрација организованог криминала).

”У 4. извјештају Механизма за суспензију виза, Комисија је препоручила Црној Гори да што прије укине шему инвеститорског држављанства”, казала је Писонеро Хернандез.

Она је додала да, као земља кандидат за чланство у ЕУ, Црна Гора треба да се уздржи од било каквих мјера које би могле угрозити постизање циљева ЕУ, укључујуц́и повластице за додјелу држављанства.

”Поздрављамо континуирано и пуно усклађивање Црне Горе са спољном и безбједносном политиком ЕУ и посвец́еност потпуној примјени рестриктивних мјера ЕУ”, навела је Писонеро Хернандез.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest