Катнић вади “доказе” чим му неко стане на жуљ

У „ПОЛИТИЧКИ ОБРАЧУН“ СА СДТ УВЕО И ПРИЈАВУ КОЈУ ЈЕ КОЛЕГА ПОДНИО ПРОТИВ ЊЕГА
Катнић вади “доказе” чим му неко стане на жуљ
Тајминг у којем се тражи скидање имунитета Драгану Краповићу могуће говори више од саме правне ситуације, каже његов бивши колега Срђан Перић


Катнић, Фото: Лука Зековић

Главни специјални тужилац Миливоје Катнић и посланици Демократа Црне Горе размијенили су јуче оштре оптужбе о политичком утицају, злоупотребама, а Специјално тужилаштво је у ту сврху скинуло ознаку тајности и објавило транскрипт тајног надзора из 2017. године, што треба да компромитује званичнике партије Алексе Бечића – иако се не зна због чега су они прислушкивани прије четири године.

Све ово дешава се након најаве измјена тужилачких закона, којима Специјалном државном тужилаштву престаје мандат.

Катнић је то окарактерисао као дискриминацију тужилаштва на чијем је челу и понудио оставку, наводећи и да се неће пријављивати на конкурсе у државним органима. Али да се Бечић и предсједник ГП УРА и вицепремијер Дритан Абазовић, како је тражио, писано и јавно обавежу да током мандата ове Скупштине неће мијењати законе. Такође и да неће мијењати састав Тужилачког савјета или Специјалног полицијског одјељења и Сектор за борбу против организованог криминала Управе полиције.

На челу та два одсјека УП су Драган Радоњић и Зоран Лазовић.

Након што су партије одбиле ове, како су навели уцјене, двојица посланика Демократа Борис Богдановић и Драган Краповић саслушавани су у Специјалном полицијском тиму, а у Скупштину је јуче стигао и захтјев за скидање имунитета Краповићу за дјела због којих је био ухапшен прошле године, након такозваног прољећњег преврата ДПС-а у Будви.

У читаву причу укључен је и специјални тужилац Живко Савовић, за чијег сина су у Специјалном полицијском тиму питали Краповића и Богдановића, а који су негирали да га познају. Након тога СДТ је данас објавио транскрипте мјера тајног надзора из 2017. у којима се помињу функционери Демократа, специјални тужилац и његов син.

Савовић је раније поднио пријаву против Катнића и још девет особа због случаја “државни удар” за шта је пресуда пала на Апелационом суду.

Бивши посланик и директор организације КОД Срђан Перић подсјећа да кршење закона утврђује суд, по претходно ваљано састављеној оптужници.

“Међутим, тајминг у којем се тражи скидање имунитета посланику Краповићу могуће говори више од саме правне ситуације, јер ако је дјело за које се сумњичи такво каквим се описује, односно квалификује – зашто је СДТ чекало баш тренутак када је оно само обухваћено предложеним законским актима које извјесно значе смјене у Тужилаштву, а о којима би требало да гласа исти тај посланик. Додајмо свему томе да није за очекивати да ће представници нове власти у парламенту дићи руке за тражено скидање имунитета”, наводи бивши посланик.

“СДТ и Катнић су политички заробљени и због њега је читава институција у канџама бившег режима. Ако је неко и имао дилему око промјена у Тужилаштву, вјерујем да је више нема и да се у политичкој процедури која се води тужилаштво мора реформисати”, казао је посланик “Вијестима”.

Перић наводи да настала ситуација говори, како каже, да у промишљању нових законских рјешења треба додатно имати у виду све могуће опструкције како би се оне предуприједиле у будућности – ко год персонално био власт и ко год био у Тужилаштву.

Перић
Перићфото: Приватна архива
“Нажалост, све ово говори да је у Црној Гори важнија борба за политичке и сваке друге позиције од оног што је опште добро – до којег се може доћи само снажењем институција те подређивањем карактера појединаца на кључним позицијама ономе што је интерес заједнице. Уско правно гледано, увијек се може подастрти аргументација да неко жели да доведе случај до коначног правног епилога, али одговор на питање да ли се овдје ради о упорности у спровођењу закона или о снажењу преговарачке позиције – разрјешава многе дилеме. СДТ је досљедност и неселективност имао до сада када показати – али се ту није прославио. Нова власт сада може и сама да види шта значи спорост у транзицији власти и суштинско искључивање стручне јавности у профилисању нових рјешења”, рекао је Перић.

У међувремену је Скупштини достављен и захтјев за скидање имунитета посланику ДПС Петру Ивановићу, што дио јавности тумачи као “маневар” СДТ да отежа процедуру одбијања одобрења гоњења Краповићу.

Објавили и разговоре адвоката као дио “специјалног рата”
Иако није први пут да се јавност упознаје са садржајима разговора прикупљеним преко мјера тајног надзора, а у режији СДТ, јучерашњи чин је оставио неколико дилема. Јавност није упозната са тиме ко је тачно прислушкиван и у ком случају, да ли је та истрага још у току, а ако није – зашто прикупљени материјал није уништен по законској процедури јер се ради о разговорима из 2017. године. “Вијести” су све то питале СДТ, али одговор није стигао.

“Јучерашње објављивање транскрипта разговора, које је СДТ прикупило мјерама тајног разговора, није усамљен случај – у љето 2017. године на сајту те институције објављено је више телефонских разговора и комуникација адвоката Горана Родића и његових колега и клијената за које је СДТ тада тврдило да су водили ‘специјални рат, којим су жељели да ометају истрагу у случају покушаја тероризма’.

Тада је СДТ објавило конверзацију тајне групе о смјени Врховног државног тужиоца Ивице Станковића, а на 19 страна представљена је мрежа комуникације у више случајева, у коју су укључени и браниоци оптужених за тероризам, али и поједини лидери Демократског фронта Андрија Мандић, Милан Кнежевић и Предраг Булатовић. Осим политичара, тада је у шеми, према транскриптима разговора, објављена и конверзација Веселина Мујовића, који се терети за неколико превара.

“У циљу објективног информисања јавности и посебно сагледавања облика и форми специјалног рата, који траје против СДТ, те посебно расвјетљавања облика и форми и пропагандних активности у оквиру тог плана, презентујемо јавности дио материјала добијеног из мобилних телефона, које је користио адвокат Г.Р. као и друге доказе, који су изузети по наредби судије за истрагу Вишег суда у Подгорици“, писало је тада у уводном дијелу документа насловљеног “Специјално тужилаштво представља облике специјалног рата”, подсјећа адвокат. Тужилац Савовић је прије два дана Катнићу, Јовићевићевој и Радоњићу поручио да је прошла 1948. образложивши због чега је поднио кривичну пријаву против Катнића и још девет особа.

Истог дана СДТ је на саслушање позвало Краповића и Богдановића.

СДТ тврди да је Краповић почетком јуна у Будви формирао криминалну организацију са циљем извршења више кривичних дјела злоупотребе службеног положаја и позивање на отпор.

“Из до сада прикупљених доказа у извиђају и до сада спроведеној истрази, као и одбрани других окривљених, произилази да је Краповић Драган, сада посланик Скупштине,…почетком јуна 2020. на територији Општине Будва организовао криминалну организацију која за циљ има вршење кривичних дјела за које се може изрећи казна затвора од четири године или већа”, пише у образложењу захтјева.

Из СДТ додају да је Краповић лично, или преко посредника, врбовао Александра Мијатовића, Игора Ђурашевића, Јасну Докић, Ненада Бугарчића и Драгана Божовића да постану чланову те криминалне групе.

У захтјеву пише да су сви они то прихватили и да су привредне и пословне структуре будванске општине користили за криминалне активности. Краповић је бивши предсједник Општине Будва.

СДТ се обрушио на колегу да је политички инструисан
Након игнорисања прозивки Савовића, СДТ је јуче оптужило колегу да је преносио информације Будванима и да је политички инструисан.

“СДТ се нашло у ситуацији када се од појединаца који су политички ангажовани константно напада и изложено је притиску како би се у погледу надлежности одлуке доносиле не у тужилаштву него у политичким партијама, односно како би се кроз институционални оквир, доношењем Закона о Тужилаштву за организовани криминал и корупцију и Закона о Државном тужилаштву, остварио политички утицај који је непримјерен по свим прихваћеним европским стандардима”, пише у саопштењу.

СДТ тврди да је дијелом тај утицај и остварен: “Па ради разјашњења евентуалних недоумица које би јавност могла да има, а у вези с јавним обраћањем више лица, укључујући и специјалног тужиоца Ж.С.,…презентујемо дио материјала добијеног по наредбама судије за истрагу Вишег суда…о спровођењу мјера тајног надзора према више лица због постојања основа сумње да су извршили или врше кривична дјела стварање криминалне организације, злоупотреба службеног положаја, изнуда, недозвољено држање оружја и експлозивних материја”, наводи СДТ. На сајту је објављен и транскрипт разговора Богдановића и Краповића у ком се наводно чује како договарају да се уплати спонзорство Савовићевом сину.

“Сам по себи овај разговор је више него јасан, јер Б.Б. садашњи посланик…. сасвим јасно каже да би било добро да се специјалном тужиоцу С., односно његовом сину М., плати тај новац како би се одржале релације са специјалним тужиоцем јер даје доста информација. Једини разуман закључак је да специјални тужилац С. даје информације до којих је дошао кроз обављање своје службене дужности, што не смије да чини, јер му је то законом забрањено. Из овог разговора јасно и произилази да се садашњи посланици Б. и К. договарају да се давање новца прикрије кроз спонзорство или донацију, те да се не даје из џепа, односно да је половина траженог новца већ обезбијеђена. Веома јасно да ова два садашња посланика настоје да врше политички утицај на специјалног тужиоца па су и спремни да тај утицај појачају и давањем новца специјалном тужиоцу,” пише у саопштењу.

Они су објавили и транскрипт разговора између Краповића и Алексе Бечића, уз објашњење да је разговор такође веома јасан, “те се очигледно ради о договарању да се велика површина земљишта, власништво Општине Будва, мимо законских процедура, јавних огласа, тендера, преда другом лицу а у складу са договорима који би се завршавали у четири ока”.

Из свега СДТ закључује да је њихов колега Ж. С. преносио информације “које су одређеним лицима од значаја”.

Краповић: Тужилаштво поступа као политичка батина ДПС-а
Посланик Демократа Драган Краповић казао је да је “индикативно и илустративно” што је од СДТ-а стигао захтјев Скупштини за скидање имунитета када су реформски закони о тужилаштву у процедури и да су разговори истргнути из контекста.

“Моји адвокати су тада у јуну мјесецу поднијели обавјештење о свакој предузетој радњи, извођењу доказа, саслушања, и тако даље од стране СДТ. Од тада до данашњег дана није предузета ни једна једина радња”, рекао је Краповић.

Он је рекао да се не може да се сјети детаља разговора, уколико га је било, од прије четири године.

Одговарајући на питање да ли је тачно да ипак зна ко је син СДТ Живка Савовића, истакао да не познаје тужиоца. “Ти су транскрипти, ја сад не знам да ли су тачни, не могу да се сјетим, али данашње образложење СДТ је свакако скандалозно из разлога, јер мјере тајног надзора се користе ради откривања и доказивања кривичних дјела, а не како су они данас образложили објективно информисање јавности”, казао је Краповић.

Истакао је да што се тиче инвестиције која се помиње у транскрипту разговора од 22. 09. 2017. између њега и Алексе Бечића да је било само информативно и све у складу са законом. Казао је и да је СДТ требало да реагује 2017. ако је имао сумње: “Сада је јасно да је спиновање. Јасно је, ово је политички притисак, тужилаштво поступа као политичка батина ДПС-а. Тај притисак постоји, они се позивају да желимо да вршимо политички притисак, то није тачно”, рекао је Краповић.

Радуловић: Признали да су нелегално прислушкивали политичке неистомишљенике
Посланик Покрета за промјене Бранко Радуловић казао је да јучерашње “активности” чувеног Катнића и заточеног специјалног тужилаштва против функционера Демократа само потврђују какав систем је претходни режим креирао и колико су још јаки краци криминалне хоботнице и колико је неопходна свеобухватна и хитна реформа полицијско-тужилачко-судског апарата. “Овим су и јавно признали да су нелегално прислушкивали политичке неистомишљенике и свакога кога су они хтјели. Да ли треба подсјетити на сву голготу и политички прогон нас из ДФ, од намонтираног ‘државног удара’, преко наводног ‘прања новца’, до стављања у затвор наших лидера, без скидања имунитета, привођења комплетног посланичког клуба и наших породица и бројних чланова и симпатизера? Да ли треба подсјетити на низ кривичних пријава са чврстим доказима које смо поднијели против врха режима и њихових криминалних пајташа, а да ниједна није добила судски епилог?”, питао је Радуловић.

Додао је да све указује да и Ивица Станковић и Катнић треба да се хитно разријеше и да се кроз измјене правне регулативе доведу професионалци и одважни људи који би заједно са реорганизованом и лустрираном полицијом кренули у енергичну борбу против ендемске корупције и организованог криминала.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest