Кнежевић и Милачић предали Приједлог измјена „зетских закона“

Лидери ДНП-а и Праве Црне Горе Милан Кнежевић и Марко Милачић предали су у скупштинску процедуру Приједлог закона о измјенама и допунама „зетских закона“, којим траже да новоформираној општини Зета припадне источни дио катастарске општине Дајбабе, те да се примјена ових закона одложи и то 30 дана након објављивања коначних резултата избора за први наредни сазив Скупштине Главног града Подгорице.

Како је саопштено, усвојене измјене и допуне Закона о територијалној организацији ће се одразити на територијалну цјелину Главног града Подгорица, односно непосредно на стечено право грађана свих постојећих територија Главног града Подгорице да бирају и да буду бирани.

„Устав Црне Горе и Закон о избору одборника и посланика, прописују да се избори за сазив скупштина локалне самоуправе одржавају најкасније сваке четири године, а тај рок је истекао, односно избори су законито заказани и већ су морали бити одржани, чиме су грађани територије Зете стекли изборно право за предстојећи сазив Скупштине Главног Града. Стечено изборно право грађанима Зете би било одузето противно Уставу и правном поретку Црне Горе уколико се не усвоје предложене измјене“, наводи се у заједничком саопштењу.

Управо због тога, како је рекла, предложена је одложена примјена ових закона 30 дана након објављивања коначних резултата избора за први наредни сазив Скупштине Главног града Подгорице, да би сви грађани са правом гласа за предстојеће локалне изборе за Скупштину Главног града, који су то право стекли по Уставу и правном поретку Црне Горе, укључујући и Зећане, без дискриминације и повреде основних демократских права да бирају и да буду бирани, могли да гласају на изборима у Подгорици.

„У тренутку кад читава црногорска јавност очекује решење дубоке друштвено политичке кризе сви актери политичког живота морају рачунати на експресно исправљање неправде која је учињена грађанима Зете доношењем антизетских закона“, казао је Кнежевић.

Милачић је овим поводом поручио како „без данас усвојених предложених промјена нема говора о правном поретку и у Подгорици и у Црној Гори, јер је погажено елементарно уставно право грађана једног дијела Подгорице да бирају и буду бирани“.

„Овим измјенама се штити Устав Црне Горе, као и достојанство сваког грађанина Зете, али и Подгорице, па и Црне Горе“, рекао је Милачић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest