Кнежевић: Јасно да су безбједносне службе Ђукановићевог режима учествовале у формирању тзв. „которских кланова“

Дошло би се и до података о бројним убиствима. За убиство Душка Јовановића, важно је саслушати и оне који су били задужени за истрагу, треба испитати све могуће трагове

За борбу против организованог криминала и корупције потребна је снажна политичка воља и договор којим ће бити омогућено деблокирање правосудног система, казали су гости емисије „Округли сто – парламент у студију“ синоћ на Парламентарном каналу Јавног сервиса. Речено је да до октобра морају да изаберане судије Уставног суда, јер ако то не буде урадјено, остајемо без Уставног суда.

Предсједник Одбора за безбједност и одбрану Скупштине Црне Горе Милан Кнежевић (ДФ) рекао је да институције нијесу на прави начин рјешавале питања организованог криминала и корупције, те да је сасвим јасно да у претходне три деценије није било политичке воље да се тим проблемима стане на крај.

„Сви велики случајеви организованог криминала, те питања неријешених убистава, били би ријешени уколико би за то било политичке воље. Посебну одговорност сносе судови“, рекао је Кнежевић.

Посланик Демократске Црне Горе Драган Краповић рекао је да власт ДПС-а раније није имала ни воље ни капацитета да ријеши питање организованог криминала и корупције. Он је навео да су посебан проблем представљали шверц дроге и цигарета.

„Ни у посљедњих годину ипо дана, утисак је, неких дефинитивих помака није било, али је неки напор ипак направљен“, рекао је Краповић.

По тврдњи посланика ДПС-а Николе Ракочевића, актуелна власт избјегава да се покрене прави дијалог који би довео до стварања већине која би омогућила деблокаду правосуђа. Он тврди да није тачно да је ДПС одговоран за раст и јачање организованог криминала, наводећи да су то глобални изазови.

„Управо супротно, посљедњих годину и по дана, колико ДПС није у власти, показало се да нема праве воље да се држава избори против организованог криминала и корупције“, изјавио је Ракочевић.

Како каже шеф клуба „Црно на бијело“ Милош Конатар (УРА), урађено је све што се могло да се крене у реформу тужилаштва, и сектор безбједности је у посљедњем извјештају Европске комисије похваљен. Он наводи да се радило на јачању трансарентности, те да је постојао јак удар на све веће и важније организоване криминалне групе.

„Увијек може боље, то је ствар око које се морамо сагласити. Али објективно, има напретка“, рекао је Конатар.

Према оцјени Кнежевића, кључно је шта мисле грађани Црне Горе о реформама. Он наводи да се није десило оно што је било најважније – демонтажа бившег режима и одлучна борба против корупције.

„Да јесте, имали би више резултата. Дошло би се и до података о бројним убиствима. За убиство Душка Јовановића, важно је саслушати и оне који су били задужени за истрагу, треба испитати све могуће трагове. Држави је потребна снажна политичка воља да би могли да имамо резултате“, рекао је Крежевић, тврдећи и да је јасно да су безбједносне службе Ђукановићевог режима учествовале у формирању такозваних „которских кланова“.

Краповић мисли да је важно да се реформа у тужилаштву спроведе до краја, те да је пут напријед отвореност, инклузивност и транспарентност а не никакви закулисни политички договори. Он је навео да у посљеднијих годину и по дана није било убистава као у ранијем периоду, и да је јасно да се укупно гледано атмосфера боља.

„Дилеме нема да је у претходном времену, док је на власти била Демократска партија социјалиста, било пуно пропуста, да је правосуђе доживјело праву кататстрофу која се најбоље види када се погледају њихови извјештаји о раду“, оцијенио је Краповић.

Ракочевић каже да је недопустиво да се једна партија етикетира и напада без разлога и доказа да је одговорна за криминал и корупцију, тврдећи да су то политички нонсенси које пласира њихова политичка конкуренција.

Он тврди и да није тачно да је у ранијим мандатима правосуђе доживјело катастрпофу. Нагласио је да је садашња власт законом о тужилаштву прекршила препоруке Венецијанске комисије, те да је циљ да се правосуђе стави под политичку контролу.

„Притом, кад је тужилаштво својевремено ухапсило Светозара Маровића онда су их они који их данас нападају дизали у небеса. А ево шта видимо данас. Измјенама Закона о тужилаштву урађено је нешто што није добро за Црну Гору“, казао је Ракошевић.

Конатар је рекао да су направљени велики пропусти у раду Специјалног тужилаштва на челу са главним специјалинм тужиоцем Миливојем Катнићем приликом процесуирања Маровића, јер није омогућено да казну затвора извршава до краја у Црној Гори. Он је указао да је била потребна реформа јер је ЕУ јасно казала да жели да види напредак.

„Потребна је промјена, једна боља енергија, један посвећенији однос када је у питању борба против криминала. До октобра морамо да изаберемо судије Уставног суда, јер ако то не урадимо, остајемо без Уставног суда. То није питање хоћемо ли, морамо. Тај договор би требало да укључује и избор врховног државног тужиоца и чланова Судског савјета. Мислим да је важно да се дијалог води у парламенту. Избор нове, мањинске владе, је начин да све добро урађено досад буде унапријеђено“, рекао је Конатар.

Он је рекао да ће се „све ријешити на изборима“.

Краповић је рекао се изборна воља грађана од 30. августа мора очувати.

„Неприхватљив је сваки покушај да се то доведе у питање“, рекао је Краповић.

РТЦГ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest