KO GARANTUJE DA ĆE POPISA UOPŠTE BITI? Analiza trenutnog stanja u crnogorskom društvu

Foto: Jutjub printskrin/Spajic 2023

Zbunjujuće je to što se ide na mjesec dana oročeno odlaganje popisnog procesa, bez ikakve garancije, osim ako se ne smatra da je dovoljno to što se neko dogovorio usmenim putem sa mandatarom Spajićem, čija data riječ i nema neku težinu, piše „Aloonline.me“.

Milojko Spajić, mandatar za sastav 44. Vlade Crne Gore, saopštio je juče da će nova Vlada, zajedno sa parlamentarnom većinom, zbog postizanja opšteg konsenzusa i ubrzanja evropskog puta zemlje, predložiti odlaganje popisa na mjesec dana.

Spajić je ovo rekao u ime nove parlamentarne većine, što je danas i potvrđeno saopštenjem koalicije Za budućnost Crne Gore iz koje ističu svoje slaganje sa mandatarom po ovom pitanju uz obrazlošenje  da im je kao odgovornim ljudima, „veoma važno da ovaj posao bude priveden kraju“, kako bi prikupljeni podaci mogli da služe onoj svrsi za koju su namijenjeni, tj. da ih koriste sve državne institucije za izrade višegodišnjih strategija razvoja.

Foto: Printskrin

Spajić u svom obrazloženju smatra da je za legitimitet popisa bitna i participacija opozicije u popisnim komisijama, kao 2011. godine, kako se ne bi dovodila u pitanje relevantnost podataka ili tražili razni izgovori za opstrukcije i politizaciju.

Podsjećamo da je prilikom Popisa 2011. jedini ovlašćeni član komisije iz redova tadašnje opozicije bio Milutin Đukanović (Nova srpska demokratija), koji je bio prinuđen da 2. avgusta 2011. godine podnese i krivičnu prijavu protiv tadašnje direktorice MONSTAT-a Gordane Radojević, zbog toga što mu nije bio omogućen uvid u bazu podataka.

FOTO: POGLED.ME

Takođe, pored uskraćivanja prava u pristup popisnoj bazi podataka, Milutin Đukanović je tada bio prinuđen da podnese krivičnu prijavu i zbog iznošenja netačnih podataka o rezultatima Popisa 2011. od strane MONSTAT-a i tadašnje direktorice ove institucije koja je spriječila provjeru tačnosti unijetih podataka i tako teško povrijedila prava građana.

Zbog gore navedenog, čudi kako je Milojko Spajić uopšte došao na ideju da pravi komparacije između Popisa 2011. i procesa popisivanja čiji je početak zakazan za 1. novembar od strane trenutne izvršne vlasti.

Posebno zabrinjavajuća okolnost po javnost u Crnoj Gori, predstavlja činjenica da se pitanje eventualnog odlaganja popisa stanovništva dešava neposredno uoči izbora rukovodstva u Skupštini Crne Gore i izbora 44. Vlade u najvećoj zakonodavnoj instituciji države. Ako uzmemo u obzir pregovarački proces i način na koji je tekao, ne čudi što se u javnosti stvara bojazan da popisa neće ni biti uopšte.

Ove sumnje podgrijava činjenica da je mandatar Milojko Spajić, koji je imao i najveću odgovornost u pregovaračkom procesu nakon parlamentarnih izbora, to vrijeme iskoristio za mnoge političke vratolomije. Treba li podsjećati da je neposredno pred formiranje parlamentarne većine koja je prije neki dan potvrđena i Sporazumom u igri bila i sasvim drugačija struktura buduće izvršne vlasti, gdje je opoziciona Demokratska partija socijalista trebala da joj obezbijedi manjinsku podršku a da u izvršnu vlast direktno delegira ljude sa svoje liste sa parlamentarnih izbora.

Zbunjujuće je to što se ide na mjesec dana oročeno odlaganje popisnog procesa, bez ikakve garancije, osim ako se ne smatra da je dovoljno to što se neko dogovorio usmenim putem sa mandatarom Spajićem, čija data riječ i nema neku težinu. U tom smislu je dovoljno da se prisjetimo njegovih javnih izjava oko porodičnog statusa, vlasništva nad nekretninama na atraktivnim lokacijama u inostranstvu i mnogo čega još što poziva na dodatnu ozbiljnost oko ovako velikih državnih poslova, a nesumnjivo je Popis jedna takva stvar.

Osim toga, indikativno je da se sve dešava baš sada i da mandatar Spajić ove stvari, a Popis je zaokupljao javnost u Crnoj Gori svih ovih mjeseci, nije pominjao a vrlo često je bio nedostupan i kada se tiče teme formiranja vlasti koju je pripremao na više kolosjeka. U tom smislu valja naglasiti da se do Sporazuma ne bi ni došlo da se aktivno nije uključio šef države Jakov Milatović nakon povratka iz Sjedinjenih Država.

Kao zaključak postavlja se jedino logično pitanje u ovom trenutku – KO GARANTUJE DA ĆE UOPŠTE I BITI POPISA? Osim ove dileme nekako se samo od sebe nameće – KO GARANTUJE BUDUĆEM PREDSJEDNIKU SKUPŠTINE DA NEĆE PROĆI KAO ALEKSA BEČIĆ I DA DPS NEĆEMO IMATI U VLASTI NAKON ODLAGANJA POPISA?

pogled.me

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest