Коалиција Албанска листа тражиће да се Општина Тузи зове Општина Малесија

Очекујем да Скупштина Црне Горе једногласно усвоји амандман и да општина буде Малесија. Логично, поштено и морално је да буде тако, ако се Зета буде тако назвала. Ако амандман не прође, шаље се порука дуплих стандарда која није добра, наводи Ник Ђељошај

Коалиција Албанска листа ускоро ће објелоданити договор око подношења амандмана на Закон о територијалној организације Црне Горе, чије су измјене и допуне у скупштинској процедури, којим ће тражити да се назив Општине Тизи преименује у Општина Малесија. Како незванично сазнајемо сви у овој коалицији коју чине Албанска алтернатива, Демократски савез Албанаца и Форца, су сагласни да се амандман поднесе. На овај потез се одлучују након што је управо кроз промјене Закона о територијалној организацији предвиђено да се Општина Голубовци назове Општина Зета. Генци Ниманбегу, посланик Албанске листе, казао је да ће се у оквиру коалиције договорити око подношења амандмана.

– Највјероватније да хоћемо поднијети амандман којим би тражили промјену назива општине, али то ћемо договорити у оквиру Албанске листе. То ћемо размотрити наредних дана, али не могу конкретно ништа више рећи. Раније је наш предлог био да се Тузи зову Малесија, а и тада је била дилема да ли назвати по сједишту или по региону или теиторији. Драго ми је и за Зету да ће највјероватније добити општину са тим називом. И за Малесију би требало да буде исти принцип, јер Малесија је топоним – каже Ниманбегу.

Љуљђурај: Нема потребе мијењати назив

Коља Љуљђурај, функционер СНП-а, не види разлику у томе да ли се општина зове Тузи или Малесија.

– Општини Тузи припадају племена Хоти, Груда, Затријебач, Коћи и равница Тузи, Куће Ракића, Карабушко поље… Један дио у Албанији зове се Малесија, али то је нешто друго и друга држава. Тамо се општине другачије зову. Није потребно мијењати назив. Од ријечи Малесија потиче назив Малисор, а Малисори су брђани, јер Малесија значи брдо – објашњава Љуљђурај.

Министар јавне управе Мараш Дукај каже да сходно Закону о територијалној организацији иницијативу за промјену назива општине може поднијети најмање 30 одсто грађана, Скупштина општине и предсједник општине.

– Закон не даје могућност подношења иницијативе од стране Министарства јавне управе. До сада оваква иницијатива није поднијета, али уколико се то у неком наредном периоду деси, биће разматрана у складу са прописима – наводи Дукај.

Дукај је на сједници Владе на којој су се разматрали закони који ће Зети омогућити да буде самостална општина осврнуо на име општине.

– У овом моменту постоји општина у оквиру Главног града која се зове Голубовци, сада је иницијатива да се зове Зета. Већина ових посланика који су предложили да Зета буде општина, првенствено су рекли да Тузи немају капацитета да буду општина, а као друго да општина не треба да се зове Малесија – поручио је тада Дукај.

Бошњачка странка против: Малесија је и ван граница Црне Горе

Бошњачка странка неће подржати овакав амандман.

– Општа jе чињеница да садашњи назив општине има историjско утемељење. Ми то поштуjемо, подржали смо оснивање општине Тузи као самосталне локалне самоуправе и за нас jе ова тема завршена – кажу из пи ар службе БС.

Мевлудин Диздаревић, одборник БС у СО Тузи, каже да промjена назива општине не смиjе бити приоритет општине Тузи, те да таква инициjатива неће добити подршку БС-а.

– Свима нама jе jасно и нико нема намjеру, а и не желимо да име Малесиjа буде маргинализовано нити заборављено, а jедна оваква инициjатива би доприниjела забораву имена Тузи и свему што су Тузи кроз историjу дале. Дакле, подручjе Малесиjе се простире и изван граница Црне Горе, односно већи дио подручjа Малесиjе налази се у Албаниjи, гдjе и носи назив Велика Малесиjаодносно велико планинско подручjе. То значи да када би дословице превели сам назив подручjе се односи на брдски дио. Изузетно је важно називати ствари правим именом. Те с тога треба направити разлику у поjмовима jер Малесиjа подразумиjева брдски дио коjи се налази у Општини Тузи – каже Диздаревић.

Предсједник Општине Тузи Ник Ђељошај каже да је најбоље да се иницијатива промјене назива пренесе на посланике који ће амандмански дјеловати.

– Очекујем да једногласно скупштина усвоји и да општина буде Малесија. Не видим никакав разлог да имамо дупле стандарде. Назив Малесија нема везе са границама то је топографско име. Нема никакву другу конотацију. Логично, поштено и морално је да буде тако, ако се Зета буде тако назвала. Ако амандман не прође шаље се порука дуплих стандарда која није добра – наводи Ђељошај.

Одборник Социјалдемократа у СО Тузи Самир Аџовић каже да се жестоко противи било каквим експериментима чиjи jе краjњи циљ опасни популизам.

– Малесиjа jе широк поjам. Она обухвата jедан дио сjеверне Албаниjе и дио Црне Горе. Свака општина има своj административни центар. За нашу општину, таj центар су Тузи. Тако jе било одувиjек. Не знам зашто би се то сада миjењало. Како ће нам господа коjа ових дана излазе са таквом сулудом идеjом обjаснити на коjу Малесиjу се то односи? На албански дио или на црногорски? Нека грађани добро знаjу: Социjалдемократе биће против било каквих десничарских дивљања коjа као краjњи циљ имаjу угрожавање грађанског, мултинационалног и антифашистичког карактера државе, али и наше општине. У оваквоj идеjи коjа jе изашла из уста Ника Ђељошаја препознаjем такве елементе. И не само то, борићемо се и за промjену Дана општине Тузи. Вратићемо 15. децембар тамо гдjе припада – каже Аџовић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest