Комисија МУП: Полицајци законито пуцали на Бориловића

Форензичари из Даниловграда, треба да утврде да ли је убица усмрћен метком испаљеним из једног од полицијских пиштоља или оружја које предао Цетињанин Ненад Нено Калуђеровић…

Комисија Министарства унутрашњих послова (МУП) утврдила је да су полицајци из Одјељења безбједности Цетиње, 12. августа у насељу Медовина, законито употријебили ватрено оружје и оправдано пуцали на наоружаног Вука Бориловића, покушавајући да га зауставе током крваве драме.

Три дана након трагедије на Цетињу у којој је Бориловић усмртио 10 комшија, међу којима и два дјечака, а ранио још шест особа – МУП је према члану 96 Закона о унутрашњим пословима формирао Комисију која је цијенила употребу – средстава принуде у овом случају околности коришћења оружја полицијских службеника.

Комисија је направила записник са изјавама четворице полицајаца са Цетиња, који су тог дана из пиштоља у Медовини пуцали на Бориловића, а потом су у мишљењу навели да су оправдано користили ватрено оружје.

12. августа 2022. године, Бориловић је на Цетињу усмртио 10 комшија, међу којима и два дјечака, а ранио још шест особа. МУП је, према члану 96 Закона о унутрашњим пословима, формирао Комисију која је цијенила употребу средстава принуде у том случају…

МУП је у одговору “Вијестима” навео да се интерном истрагом о поступању полиције на Цетињу баве и службеници Одјељења за унутрашњу контролу рада полиције.

”Одјељење је у оквиру законских овлашћења, покренуло поступак унутрашње контроле законитости поступања полицијских службеника 12. 08. 2022. године у Цетињу и исти је у току. На захтјев Одјељења, од стране Комисије која је формирана сходно члану 96 Закона о унутрашњим пословима, достављени су Записник о утврђивању околности употребе средстава принуде, као и Мишљење о законитости, околностима употребе средстава принуде. Уколико се у спроведеном поступку унутрашње контроле утврде чињенице и докази о незаконитом поступању полицијских службеника у предмету, биће предузете законске мјере у циљу покретања поступака за утврђивање одговорности”, пише у одговору МУП-а.

Према Закону, Комисија коју је формирао МУП дужна је да мишљење достави и надлежном тужилаштву на даљу оцјену.

Испаљено 20 метака

Током драме на Цетињу, а након више телефонских позива да неко пуца у Медовини, први у насеље у 15.33 часова су стигли полицајаци, који су тог дана била у поподневној смјени дежурни службеници у ОБ Цетиње.

Петорица полицајаца покушавала су да заштите куће, али и зауставе наоружног Бориловића који је пуцао на њих али и екипу Хитне помоћи, а само пуком срећом тог дана метак је по глави само окрзнуо полицајца Љубишу Максимовића.

Вијестима” је незванично речено да су у Медовини тог дана пуцала четири полицајца из пет службених пиштоља, који су испалили око 20 метака ка Бориловићу.

Форензичари из Даниловграда, како су “Вијести” већ објавиле треба да утврде да ли је убица усмрћен метком испаљеним из једног од полицијских пиштоља или оружја које предао Цетињанин Ненад Нено Калуђеровић…

То ће се знати тек након што вјештаци – балистичари упореде преклапање трага који на чаури оставља ударна игла пиштоља и траг који на испаљеном зрну остаје након проласка кроз цијев пиштоља.

Руководитељка и портпаролка Вишег државног тужилаштва у Подгорици Лепа Меденица казала је да им резултати форензичких вјештачења још нијесу достављени.

Том тужилаштву раније је достављен обдукциони налаз Бориловићевог тијела, који је потврдио незваничне информације – да је убица погођен са пет метака, али ће се тек анализом утврдити које зрно је било смртоносно.

Бориловић је тог дана из ловачког оружја послије 15.20 часова усмртио у подстанарском стану Наташу Мартиновић, њена два сина од осам и 11 година, а потом је усмртио и комшије – Рајка Дрецуна (56) и његове родитеље Даницу (74) и Димитрија (81).

Међу жртвама су и тридесетседмогодишњи Милан Митровић, кум убијених Мартиновића али и Бориловићев ујак Горан Ђуришић (54) и двије сестре Александра (52) и Мила Радуновић (50).

Бориловић је ранио и петоро комшија – Александра Дрецуна, Славицу Звицер, Филипа Ђурковића, Милеву Рамадановић и Даринку Челебић, као и полицајца Љубишу Максимовића.

Комисија могла да се бави само средствима принуде…

Два дана након незапамћене трагедије на Цетињу министар унутрашњих послова Филип Аџић казао је да ће МУП формирати “комисију која ће детаљно испитивати сваки корак који је полиција предузимала тог дана”.

Закон о унутрашњим пословима међутим не дозвољава формирање комисије осим у случају испитивања примјене средстава принуде, у овом случају коришћења ватреног оружја.

Након трагедије постављано је кључно питање да ли је полиција могла боље или другачије да реагује тог дана те да ли ће се промијенити систем реаговања у оваквим случајевима.

Стручњаци за безбједност и поступање полиције указали су на три кључне тачке и слабости црногорске полиције на Цетињу, што је, како тврде, резултат вишедеценијске запуштености безбједносног система и лошег улагања у опрему, али и обуку редовног – оперативног састава полиције…

Прва карика у систему поступања полиције која је, сасвим извјесно, тог дана заказала на Цетињу је недостатак јасног протокола и процедура како да се реагује у високоризичним ситуацијама.

Управа полиције, тврди извор “Вијести”, нема прописане протоколе обавјештавања, извјештавања и узбуњивања, а евидентан је био и недефинисан систем руковођења, командовања и издавања наређења тог дана на Цетињу.

Осим тога, полицијски службеници дуже службене пиштоље старе и по 20 година, а само специјалне јединице УП су опремљене и обучене да реагују у ризичним ситуацијама каква је била тог дана у пријестоници.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest