Копривица: Процесуирати афере “Снимак”, “Коверта”, “Телеком”, “Лименка”…

Он је навео да је премијер Здравко Кривокапић предлагање закона о лустрацији у програму рада Владе дефинисао као важан циљ.

“На Влади је, усљед тога, одговорност да изврши обећање дато парламенту и најширој јавности, те да предложи законски текст који би заштитио демократију од њених и непријатеља људских права”, рекао је Копривица агенцији МИНА.

Како је казао, Влада је у обавези да то уради на начин који је у складу са принципом владавине права и међународним стандардима.

Према Венецијанској комисији, како је навео Копривица, заштита демократије је легитиман циљ законодавства о лустрацији, али кривица се мора доказати у сваком појединачном случају.

Према његовим ријечима, кршења људских права од стране јавних функционера у прошлости контаминирала су јавни живот и разарала друштвено ткиво, те су стога и нарасла очекивања јавности.

“Пријеко је потребно што прије да се непристрасно процесуирају горуће афере које су удар у саме темеље државно-правног поретка, као што су “Снимак”, “Коверта”, “Телеком”, “Лименка”, “камп Златица”, да се изрекну кривичне санкције гдје има основа и одузме нелегално стечени новац”, казао је Копривица.

Како је навео, посљедица тог ефектног процесуирања и пресуђења је да виновници тих афера аутоматски бивају искључени из сфере јавних политичких функција, а некима би и по сили закона након правоснажне осуде за те и сличне афере престала актуелна јавна политичка функција.

Копривица је нагласио и да у важећем Закону о спречавању корупције постоје извјесне норме о забрани вршења јавних функција, а које се, како је навео, нажалост не спроводе.

Оне су, како је објаснио, прописане у случају да се ради о повреди правила која се односе на спречавање сукоба интереса и ограничења у вршењу јавних функција.

Копривица је навео да је Законом о спречавању корупције прописано да јавни функционер који је разријешен због повреда закона о спречавању сукоба интереса, не може вршити јавну функцију, односно обављати послове државног службеника у периоду од четири године од дана разрјешења.

“Санкција забране вршења јавне функције има за циљ заштиту интегритета јавног сектора”, закључио је Копривица.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest