Криминализовати незаконито богаћење; Абазовић: Не могу полицијски функционери имати куће које превазиле милионски њихова примања

Државно тужилаштво – посебно СДТ – радило је финансијске истраге, додао је Абазовић и казао да ће сада моћи да воде посебне истраге против имовине

Потпредсједник Владе Дритан Абазовић казао је да су Предлогом закона о измјенама и допунама Закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу дошли до оптималног рјешења које одговора условима у Црној Гори.

„Сви знамо да систем нелегалног богаћења и данас функционише. Нико не треба да се плаши овог закона. Он није усмјерен против било кога. Усмјерен је само против оних лица и оне имовине која је стицана незаконито. Не можемо да дођемо у ситуацију да имамо високе полицијске функционере с кућама које превазиле милионски њихова примања“, казао је Абазовић на Округлом столу који организују Кабинет потпредсједника Владе и министарства правде, људских и мањинских права.

Абазовић је истакао да „имамо сет анти-мафија закона“, те да су се служили праксом земаља из сусједства и из ЕУ.

Он је појаснио да у неким земљама та пракса нема употребну вриједност каква је била у најави, а да су они ишли концептом да би имали ретроактивноат и да закон профункционише без рестрикција система.

Државно тужилаштво – посебно СДТ – радило је финансијске истраге, додао је Абазовић и казао да ће сада моћи да воде посебне истраге против имовине.

„Да смо имали прије три или четири године ова рјешења, држава би приходовала 10 или 15 милиона еура. Овај закон је врло важан у контексту борбе против органиованог криминала и корупције. Сви добронамјерни грађани желе да Црна Гора профункционише. Не можемо испоручити резултате у поглављима 23 и 24 уколико борба против криминала и корупције не буде добијала веће епилоге“, саопштио је потпредсједник Владе.

Он је казао да очекује да ће Скупштина једногласно гласати за овај акт и појаснио да је важно да коначно сазнамо ко је и како стицао имовину у Црној Гори.

„Исто тако, особе за које се мисли да су нелегално стекле имовини, а нису, имаће прилику да са себе скину тај терет“, додао је он, пишу Вијести.

Секуловић: Најважнији законски текст у борби против организованог криминала и корупције

Министар унутрашњих послова и координатор Министарства правде и људских и мањинских права Сергеј Секуловић је оцијенио да је ово најважнији законски текст у борби против организованог криминала и корупције.

„С обзиром на црногорску реалност, сви свакодневно можемо да видимо да постоје људи с енормним богатством које није покривено реалним приходима, а да се у односу на њих из државе не дешава ништа“, казао је он.

Секуловић је појаснио да је основна идеја да у оном моменту кад се основано посумња да постоји имовина за коју не постоји реално покриће, да она буде третирана тако што ће се кроз грађански поступак одузети, без обзира на кривични поступак. „То је за наше услове готово револуционарни подухват“.

„Јасно је да су финансијске истраге и одузимање имовине били у другом плану. Више се иşло на споразуме о признању кривице, него да одузмемо имовину и пошаљемо поруку оргабизованом криминалу и њиховим носиоцима – да то што раде неће проћи“, истакао је он.

Он је додао да морамо да искажемо јасну поруку да је борба против криминала нешто чему су искрено посвећени.

„У супротном, вртјећемо се у круг. Овај закон треба што прије да се усвоји, како би се што прије имплементирао“, казао је Секуловић.

Шоћ: Кључна фаза је примјена закона

Савјетник вицепремијера за правна питања Иво Шоћ је казао да је било врло важно да се обезбједи заштита током цијелог поступка, да сјутра не би губили поступке пред међународним судовима.

„Кључна фаза је примјена овог закона. Тужилаштво има искуство у финансијским истрагама. Имамо изузетно обучено орган за те истраге, и у доброј смо позицији. Новина је прелазак у грађански поступак, гдје ће улогу имати Заштитник имовинско-правних интереса, тако да ће у том дијелу бити неопходна додатна обука. Закон може већ у идућој години дати добре резултате. Државни органи морају сарађивати. Закон може још да се побољша у сегменту управљања имовином. Кад добијемо прву пресуду, тек онда ћемо осјетити колико је значаја овог закона“, саопштио је он.

Шоћ је навео да истраге нису ишле ван Црне Горе, „што ћемо морати да ојачамо у примјени овог закона“.

„Познате су дестинације гдје се имовина крије. Биће потребно у том слислу ојачати рад Тужилаштва и полицијд, да би се проналазила та имовина ван Црне Горе“, казао је Шоћ.

Ћаловић Марковић: Важно је питање криминализације незаконитог богаћења

Извршна директорица МАНС-а, Вања Ћаловић Марковић је истакла да јој је драго што „смо дочекали тренутак у ком нека Влада предлаже овај закон“.

„Важно је питање криминализације незаконитог богаћења јавних функционера. Постоје добра и лоша искуства из других држава. Важно је одузети имовину, поготово ону која може користити за даље вршење кривичних дјела. Међутим, важно је да се криминализује незаконито богаћење, да би они одговарали“, казала је она.

Како је казала, криминализација би била знак да је ова власт спремна и да санкционише себе.

„Питање је колико се враћамо уназад. Кључно је питање првог милиона. Кад он дође и опере се, лакше га је мијешати с дугим прљавим милионима и тако прати новац. Данас не можете, без тешким и крвавим радом, утврдити шта се десило с Бемаксом и Првом банком, јер се ту толико стотина милиона обрнуло. Ако се вратимо само неколико година уназад, бојим се да нећемо имати неке резултате“, саопштила је Ћаловић Марковић.

Према њеним ријечима, с границом од 50.000 еура свака касирка и њен муж магационер могу бити предмет испитивања овог закона.

„С актуелним Тужилаштвом неће се дешавати ништа. Дио власти жели да га стави под своју контролу. Зато овај закон може да се претвори у политички бич“, казала је Извршна директорица МАНС-а.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest