Кривична пријава против „Петрола” и Меденице

У кривичној пријави компанија “Temple’s glory” указује да је пресуда Врховног суда донесена под утицајем тадашње извршне власти и у року у коме објективно није могао квалитетно ни да се проучи предмет, те да је тај незаконити утицај вјероватно извршен преко тадашње предсједнице Врховног суда Весне Меденице

Фото: ЦДМ

Подгоричка компанија “Temple’s glory 2.9” поднијела је преко пуномоћника кривичну пријаву Специјалном државном тужилаштву против “Петрола” Љубљана, предсједнице Управе те компаније Наде Дробне Поповић, овлашћеног лица у претходној управи компаније Томажа Берлочника, некадашње предсједнице Врховног суда Весне Меденице, судије Врховног суда Бранимира Фемића, других НН лица из Петрола, као и против НН лица – високих функционера Владе Црне Горе која је била у мандату до августа 2020. године.

Кривичном пријавом, према информацијама “Вијести”, њима је стављено на терет извршење кривичних дјела стварање криминалне организације и најтежи облик кривичног дјела злоупотреба службеног положаја. Као што су “Вијести” раније писале, у компанији “Temple’s glory 2.9” сумњају да је високи функционер Владе 2019. године, на захтјев из “Петрола”, преко Меденице утицао да Врховни суд донесе пресуду у корист словеначке компаније, а на њихову штету.

У овом судском поступку “Temple’s glory 2.9” је тужио “Петрол” и тражио обештећење од девет милиона еура. Након шест година суђења Апелациони суд је дијелимично прихватио тужбу и правоснажно досудио обештећење од 2,9 милиона еура. Међутим, обје компаније су затражиле ревизију Врховном суду, а судија Фемић је за само неколико дана, 4. фебруара 2020, пресудио да “Temple’s glory2.9” врати “Петролу” 2,9 милиона увећано за камате и судске трошкове, и од тада траје блокада рачуна и пословања подгоричке фирме, пишу Вијести.

Из “Петрола” су почетком маја ове године “Вијестима” казали да правоснажном одлуком Врховног суда тужилац “Temple’s glory” из Подгорице, није имао право на износ од 2.449.000 еура за разлику у купопродајној цијени непокретности, колико му је раније досудио Виши суд.

”Пошто ‘Петрол’ није добио повраћај, покренули смо извршни поступак и поднијели кривичну пријаву. Компанија је основана као јавно акционарско друштво које прати строге смјернице корпоративног управљања и поштује законе на свим тржиштима на којима послујемо. У случају потенцијалне штете за нашу компанију спроводимо доступне правне процедуре за заштиту пословних интереса компаније. Све што очекујемо је фер поступак у складу са владавином права”, казали су тада из “Петрола”.

Према наводима кривичне пријаве Врховни суд је донио пресуду под незаконитим утицајем који је извршен из самог врха тадашње извршне власти. То сумњају на основу исказа представника “Петрола”, који је у посједу подгоричке фирме “Temple’s glory 2.9”.

Казна затвора од четири године

Из ове компаније су раније “Вијестима” казали да имају доказе који указују на основану сумњу да су пријављени постали припадници криминалне организације, која је имала за циљ вршење кривичних дјела за које се по закону може изрећи казна затвора од четири године или тежа казна, а све ради стицања незаконите добити.

”Након што је Апелациони суд Црне Горе у октобру 2019. године донио пресуду којом је прихватио правни основ и дјелимично усвојио тужбени захтјев, обавезао “Петрол ЦГ МНЕ” Подгорица да компанији “Temple’s glory 2.9” исплати износ од 2,9 милиона еура, списи предмета су по изјављеним ревизијама достављени Врховном суду крајем јануара 2020. године. Тадашње руководство “Петрол” Љубљана и “Петрол ЦГ МНЕ” Подгорица преко тадашње Владе Црне Горе директно је утицало на исход овог судског поступка и на пресуду коју је донио Врховни суд Црне Горе тако што су представници управе “ПЕТРОЛ” Лјубљана на састанку с представницима извршне власти Црне Горе, прво крајем 2019. године, а затим и почетком 2020. године, пословање у Црној Гори условили доношењем пресуде у њихову корист”, сматрају у компанији “Temple’s glory 2.9”.

За само неколико дана од пријема предмета у суду, судија Врховног суда Бранимир Фемић, припремио је предмет за одлучивање по ревизији експресно и то 4. фебруара 2020.године. Врховни суд је претходно правноснажно окончани предмет ријешио на начин што је на штету “Temple’s glory 2.9” преиначио пресуду Апелационог суда.

”Предмет је тада први и једини пут био у надлежности Врховног суда, па је искључена свака могућност да је судија Фемић могао бити упознат са стањем у списима предмета и да је могао у тако кратком року припремити предмет за одлучивање на начин што ће преиначити правоснажну пресуду у тако обимном предмету који се пред нижестепеним судовима водио већ пуних шест година”, навели су из подгоричке компаније.

У преговорима признали утицај на Владу и Врховни суд

Они наводе да им је у једном од званичних разговора представник “Петрола” казао да су од Владе тражили да пресуда буде у њихову корист.

“Током преговора које су водили руководство “Петрол” Лјубљана, с представницима друштва “Temple’s glory 2.9” којима је присуствовао и њен власник Нрека-Нешо Гојчај, од стране “Петрол” ДД Лјубљана је недвосмислено потврђено да су њихови представници на састанку у тадашњој Влади Црне Горе саопштили ставове и очекивања у односу на пресуду Врховног суда, а посебно да ће се пресуда Врховног суда Црне Горе у овом предмету цијенити као став државе према компанији “Петрол” Лјубљана и да ће у случају негативног исхода они сматрати да нијесу добродошли у Црну Гору. О свему наведеном компанија “Temple’s glory 2.9” посједује доказе.

Дакле, представници претходне управе “Петрол” ДД Љубљана, имали су добро уходану везу с представницима претходне извршне власти у Црној Гори и ту везу искористили су, не у циљу договора за легално пословање у Црној Гори, већ за противзаконити утицај ради рјешавања судског спора у њихову корист”, навели су из ове подгоричке фирме.

Да ли су утицаји преко Меденице на Врховни суд биле “устаљене шеме”?

У кривичној пријави компанија “Temple’s glory” указује да је пресуда Врховног суда донесена под утицајем тадашње извршне власти и у року у коме објективно није могао квалитетно ни да се проучи предмет, те да је тај незаконити утицај вјероватно извршен преко тадашње предсједнице Врховног суда Весне Меденице.

Меденица се налази у истражном затвору због оптужби да је члан криминалне групе која је вршила незаконит утицај на правосуђе, а да је наручене пресуде наплаћивао њен син Милош.

“Имајући у виду актуелне предмете који су недавно покренути и који указују на основану сумњу да су се пресуде Врховног суда доносиле под незаконитим утицајем, да је тај утицај вршен преко некадашње предсједнице Врховног суда Весне Меденице управо на судију Бранимира Фемића, очекујемо да Специјално државно тужилаштво (СДТ) испита на који начин се вршио незаконити утицај и како је за само неколико дана донесена преиначујућа пресуда у овом предмету, због чега “Temple’s glory 2.9” трпи значајне посљедице таквих одлука, чија се више деценија стицана имовина принудно продаје у поступку противизвршења. СДТ би морало да испита да ли је незаконити утицај на судију Фемића и у овом предмету извршен преко Весне Меденице и да ли се радило о некој врсти “устаљене шеме” с унапријед подијељеним и договореним улогама у рјешавању одређених предмета под незаконитим утицајем”, навели су из подгоричке компаније.

Они подсјећају да је судством 13 година управљала Меденица, као и да је у тој позицији била захваљући прије свега подршци високих функционера бивше извршне власти и да је судством и судијама управљала на крајње аутократски начин, као и да је за трећи неуставни мандат на позицији предсједнице Врховног суда предложена једногласно од стране свих судија тог суда.

“Високи функционери бивше извршне власти чијом вољом је искључиво Весна Меденица била у позицији да аутократски управља судством и контролише велики број судија и утиче на њихово напредовање и положај уопште, управо су условљени од стране “Петрола” Лјубљана и “Петрол ЦГ МНЕ” Подгорица да се донесе пресуда у нихову корист. С обзиром на наведене везе које је Весна Меденица имала с бившом извршном влашћу, чијом вољом је годинама контролисала правосуђе, логично је закључити да тај утицај није вршен преко сваког судије и да је управо Весна Меденица вршила незаконити утицај и злоупотребу овлашћења, те да је то радила углавном преко истих судија, међу којима је и судија Фемић.

Симптоматично је да су бројни предмети који се помињу као спорни и у којима се сумња да је пресуда донесена под незаконитим утицајем, управо завршавали код судије Фемића, па се поставља питање и начина додјеле предмета у Врховном суду, посебно код бројних аргументованих сумњи да се метод случајне додјеле предмета није поштовао. Како се више спорних предмета доводи у везу са судијом Фемићем, постоји основана сумња да одређени предмети који су додијељени у рад судији Фемићу нијесу додијељени методом случајне додјеле предмета, већ да су њему додјељивани како би их завршио “на жељени начин” и по одређеном налогу”, наводе из компаније “Temple’s glory 2.9”.

СДТ да испита ко је из Марковићеве Владе био близак с “Петролом”

Из подгоричке компаније “Temple’s glory 2.9” сматрају да би садашње руководство СДТ-а морало хитно да предузме радње из оквира својих надлежности и да покрене поступак без обзира, односно тим прије што пријављена компанија и један број пријављених долазе из ЕУ.

”Закон мора бити примијењен на свакога без изузетка, а начин на који је конкретни предмет ријешен преко утицаја на извршну власт свакако не припада вриједностима за које се залаже ЕУ, па ни Словенија као њена чланица. У том смислу подсјећамо да се државе чланице Европске уније које се успјешно боре против корупције унутар својих граница, често суочавају управо с потешкоћама због поступања својих трговачких друштава у иностранству, посебно у државама у којима је корупција честа појава.

Државне институције имају прилику да на дјелу покажу конкретне кораке у борби против високе корупције, тешких злоупотреба службеног положаја од стране државних функционера и носилаца правосудних функција, као и незаконитог утицаја политике на правосуђе у држави чији су циљ европске интеграције, а самим тим строга и једнака примјена закона за све, у складу с ЕУ правосудним стандардима”, навели су из “Temple’s glory 2.9”.

”Вијести” су и раније објављивале да је ова фирма још крајем 2020. године поднијела кривичну пријаву СДТ-у против “Петрол” Лјубљана, њене претходне управе, “Петрол Црна Гора МНЕ” и осталих лица због бројних тешких кривичних дјела, између осталих и за прање новца, као и за незаконити утицај на суд, а на штету друштва “Temple’s glory 2.9”.

”Очекујемо да СДТ у садашњем саставу испита све околности под којима је донесена пресуда Врховног суда, посебно ко је из бивше извршне власти, на који начин, из којих мотива и преко кога, извршио директни незаконити утицај на Врховни суд Црне Горе”, наводе из подгоричке фирме.

Од 2016. до пред крај 2020. предсједник Владе био је Душко Марковић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest