Либералка са Цетиња “чува леђа“ и брани научни рад “изумитељу“ новојезика Чиргићу

Ђукић је истакла да је правда „дословно окренута наглавачке“, али не и кад су у питању Срби и све српско у Црној Гори

“Срчана бранитељка“ и Чиргић Фото: Илустрација ИН4С

Ауторска права и наука су, чини се, болна тачка црногорских „патриота“ Аднана Чиргића, човјека који је докторирао без магистарског рада на хрватској катедри на којој не постоји одсјек за тзв. црногорски језик, Александра Радомана, професора на Чиргићевом „факултету“, „богате“ и „традиционалне“ Матице Црногорске и Института за тзв. црногорски језик.

Поред срчане одбране „дрим тима“ антисрба Миодрага Живковића, Александра Зековића, Љубомира Филиповића и Рада Бојовића, у одбрану  „врсних научника“ стала је и предсједница Одбора Либералне Партије Цетиње, Ивана Ђукић.

Наиме, Ђукићева је истакла да је данас, тобоже, у Црној Гори најделикатнији посао, ни мање ни више, но бављење  црногорским идентитетом и његовим очувањем, у свим његовим сегментима (иако је Чиргић докторирао на хрватској катедри, на којој не постоји одсјек за тзв. црногорски језик).

„Деликатнији од још деликатнијих је тако суптилно ткиво као што су темељно, научно, детаљно, стандардно-језичко и дијалекатско бављење језиком. Унутар истраживања језичког богатства, и језичког, научног и културног блага, архив је неизбјежна станица“, казала је Ђукић.

Како додаје, неуморни прегаоци на том путу су невјероватни књижевни и научни капацитети – Аднан Чиргић, (декан „Факултета за црногорски језик и књижевност“ – у народу познат и као „факултет за два слова“) и Александар Радоман, којима се „дичи и шира научна јавност“.

Јасно је да је „патриоткиња“ са Цетиња имала намјеру да своју мржњу ипак проследи свему спрском, те није могла да изостави ни Српску Православну Цркву.

„Нико није поп у свом селу“ – можемо данас слободно преиначити у Црној Гори – да „нико није поп СПЦ уколико то стварно није по вокацији, а тиме и бог и батина“. Наиме, двојици врхунских интелектуалаца је „по правди божијој“ – у виду правно-земаљских закона уручена пресуда по којој су дужни да плате преко 42000€ за плагијат сопственог дјела почињен од стране оних, којима назначена сума треба да буде уплаћена„, истиче Ђукић.

Како даље наводи, правда је „дословно окренута наглавачке“, али не и кад су у питању Срби и све српско у Црној Гори.

Одбрана „патриоткиње“ са Цетиња није могла да се закључи без помена Владе Црне Горе, те је, уплашена за будућност себе и својих ближњих, срчано поручила „Да нас 42. Влада Црне Горе не би коштала по 42 године животе, сваког од нас појединачно, молимо међународне инстанце да реагују а ми ћемо такву борбу свакако наставити још снажније“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest