Меденица у корист кумова радила на штету државе?

Foto: YouTube printscreen

СДТ утврђује да ли је Меденица у два судска предмета противзаконито утицала на штету државе, а у корист приватне компаније “Царине”. Чедомир Поповић саопштио Вијестима да га тим поводом нико није контактирао и нагласио да је увијек пословао у складу са законом

Специјално државно тужилаштво утврђује да ли је дугогодишња предсједница Врховног суда Весна Меденица у још два судска предмета противзаконито утицала на штету државе, а у овом случају у корист приватне компаније подгоричке фирме “Царине” Чедомира Поповића, са којим је у кумовским везама.

”Вијестима” је од више извора из истраге потврђено да је Меденица пред специјалном државном тужитељком Наташом Бошковић јуче саслушана управо због сумње да је, наводно, утицала на рад неких судија, које су дужиле предмет у којем је једна од странака била фирма “Царине”…

Власник те компаније, међутим, у изјави “Вијестима” казао је да нема податак да Меденицу СДТ истражује и због судских предмета, а у којима је једна од страна била његова компанија.

”Нити нас је ко звао, нити обавјештавао о било каквом поступку у којима се помиње компанија ‘Царине’. Желим да нагласим да је наша фирма имала неколико спорова пред црногорским судовима, да никада нијесмо на било какав начин утицали на одлуке, а само у протекле двије године Врховни суд је пресудио у неколико спорова, након којих су ‘Царине’ исплатиле готово 400.000 еура”, казао је Поповић.

Тужитељка Бошковић, према подацима “Вијести”, у својству свједока узела је јуче изјаву од судије херцегновског Основног суда Јована Станковића, а у поступку који је формиран против бивше предсједнице Врховног суда.

Према поузданим сазнањима, Станковић је дао свједочки исказ након што је СДТ прикупило доказе на основу којих се сумња да је Меденица, наводно, извршила противзаконити утицај у још два судска предмета, а у којем је у току парничног поступка пред судом у Херцег Новом, првостепену пресуду донио тај судија.

Након саслушања Меденице, која је пред тужитељком дала појашњења о спорним предметима, СДТ је тражило продужење притвора за још два мјесеца, због могућег утицаја на свједоке и саизвршиоце у сумњивим манипулацијама током судских пресуда и касније ревизије пред Врховном судом.

Ванрасправно вијеће Вишег суда у Подгорици је прихватило предлог СДТ-а и продужило још два мјесеца притвор Меденици, потврдила је “Вијестима” самостална савјетница за односе са јавношћу тог суда Марија Раковић.

Подаци “Вијести” из истраге указују да је за тужилаштво, наводно, споран парнични предмет београдске фирме ПКБ, против тужене компаније “Царине” а ради утврђивања права својине и коришћења вриједне земље некадашњег “Јужног Јадрана”, коју је на јавној лицитацији 2004. године од државе купио Поповић.

Првостепена пресуда у том предмету донијета је у јуну 2012. године у Основном суду у Херцег Новом, што је касније током 2013. потврђено пред Вишим судом у Подгорици, Апелационим судом, а потом је и Врховни суд у јуну те године донио пресуду да се ревизија одбија као неоснована.

”И под претпоставком да је тужилац једини правни сљедбеник бивше ПКБ, а тиме активно легитимисан у овом спору (није доставио одлуке које су пратиле својинску и управљачку трансформацију), није доказао да је предметна имовина у поступку разграничења и реорганизације припала њему. Напротив, резултат доказног поступка упућује на закључак да је припала правном претходнику туженог Јужни Јадран, као једном од ОУР-а, те је на основу ваљаног правног посла прешла на туженог”, пише у пресуди Врховног суда, којим је у то вријеме руководила Меденица.

Власник “Царина” у разговору са новинарком “Вијести” неколико пута је поновио да одговорно тврди да је 2004. године током приватизације потпуно легално на јавној лицитацији купио вриједну имовину “Јужног Јадрана”, те да је касније акције куповао и од радника, пензионера, фондова.

”Ми смо то легитимно купили од државе Црне Горе, а да ли је она то некада давно укњижила ваљано није питање за нашу компанију”, навео је он.

Поповић је потврдио да је у кумовским везама са породицом Меденица, те да је његова супруга школска пријатељица са Весном Меденицом.

Меденица је ухапшена 17. априла пве године јер је СДТ вјерује да је вијеће судија Врховног суда у саставу – предсједница Радојка Николић и чланови Наталија Филиповић, Раде Ковачевић, Весна Јочић и Бранимир Фемић, одлучивало о ревизији за чији договорени исход је њихова тадашња шефица, наводно, узела три стана.

У том спору тужени је била подгоричка компанија “Фаб ливе”, којој је одговарало да Врховни суд одбије ревизију, што је и учињено, а у компанију је тужила будванска фирма “Гуги комерц”.

Према транскриптима, које је СДТ-у, доставио Еуропол, осумњичени Милош Меденица, син дугогодишње предсједнице Врховног суда, преко посредника узимао је и новац од особа, који су водили спорове у Врховном суду.

”Окривљена Весна Меденица преко трећег лица прихватила је обећање мита за другог, да коришћењем свог службеног положаја посредује да се изврши нека службена радња”, констатовала је тужитељка Бошковић у списима достављеним Вишем суду.

“Док не дођу независни тужиоци”…
Врховни суд Црне Горе крајем 2016. године поништио је Одлуку Управног суда која је обавезивала предузеће “Царине” да плати 900.000 еура пореза на промет.

Та компанија 2008. године докупила је комплетну имовину државног предузећа “Јужни Јадран”, па је Поповић имао 95 одсто удјела у власништву.

Вијести немају информацију да је СДТ саслушавао Меденицу конкретно по овом случају.

Ријеч је о трговини у којој су два правна лица, оба у већинском власништву Поповића међусобно трговала, односно Поповић је трговао са самим собом.

Те године Подручна јединица Пореске управе из Херцег Новог ангажовала је овлашћене процјенитеље који прометовану имовину процјењују на 31 милион и донијела рјешење по којем су предузеће “Царине”, дужни да плате 900.000 еура пореза на промет, плус пропадајуће камате.

Тада су мањински акционари саопштили да се тај предмет вуче од Пореске управе, Министарства финансија, Управног суда, па до Врховног суда…

Пореска Управа, поступајући по сугестијама Врховног суда, прихватила је процјену имовине предузећа “Јужни Јадран” АД коју су урадили Поповићеви процјенитељи и његова пореска обавеза је са близу милион еура, спала на 250 хиљада еура.

Међутим, овај ни то није платио.

”Специјални државни тужилац Миливоје Катнић је љетос рекао да је предмет у извиђају, што је за нас било охрабрујуће. Данас нам је јасно да ће то дуго да се извиђа и да морамо истрајати док Црна Гора не добије професиналне, независне и храбре истражне органе”, писало је у саопштењу НВО “Јужни Јадран”, у јануару 2017. године.

У студији случаја “Јужни Јадран” који је сачинио МАНС, наводи се да је подгоричко предузеће “Царине”, које се појавило као купац првог пакета акција, а за који је издвојило занемарљиво ниску цијену, умјесто праве приватизације, ту фирму гурнуло у дугове и ликвидацију, одузимајући јој при томе вриједне непокретности.

”Овај случај приказује и један од модела понашања приватизационих тајкуна, који су се појавили као купци некада богатих фирми управо због њихових некретнина, и указује на злоупотребу службеног пословања у привреди, на рачун јавног и нарочито интереса мањинских акционара”, наводи се у студији.

Подсјећају да је Поповићева фирма прво купила 30 одсто акција Туристичко-угоститељског предузећа “Јужни Јадран”, које је посједовало велики број непокретности у Херцег Новом.

Поповић је, наводи се, наставио да откупљује акције од грађана…

У односу на непокретности које су некада припадале “Јужном Јадрану”, режим права коришћења “Царине” су задржале до 2010. године, тражећи константно да имовина са права коришћења пређе у право својине.

Управни суд тада пресуђује у корист државе, али Врховни суд поништава и то рјешење…

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest