Медојевић тражи увођење бесплатне ужине у школи

Предсједница Банке хране Марина Медојевић огласила се поводом међународног Дана дјетета, који се обиљежава данас, наводећи да би се увођењем дјечје картице и бесплатне ужине у школама умањило сиромашство дјеце у Црној Гори. 

фото: Дан

Како је додала, предлог Банке хране је да држава ради на формирању дјечије картице тако што ће за дјецу везати социјалне услуге и друге олакшице.

– На тај начин би се избјегло занемаривање дјеце у породици, као и ненамјенско трошење новца неодговорних родитеља. У сарадњи са партнерима из јавног и приватног сектора, као мјера синергијског дјеловања за побољшање статуса дјеце и њихових породица, држава би укључила све расположиве актере друштва ка остварењу циља, а то је умањење сиромаштва најмлађих- истакла је Медојевић. 

Додаје да би дјечја картица тако омогућила дјечији додатак, оброк у Народној кухињи или бесплатне намирнице и хигијенска средстава.

– Добили би и потребну обућу и одјећу, бесплатне услуге стоматолога, фризера и осталих услуга које допронисе здрављу, едукацији и укључивању дјеце у културни, спортски и јавни живот. Дјеца би имала бесплатне књиге, школски  прибор, интернет и остала потребна помагала, до окончања школовања,као и бесплатан превоз, огријев и бесплатне киловат сате у простору у којем живе. Мања дјеца би имала бесплатан вртић и продужен боравак у школи. Дјеца која имају картицу би уз помоћ партнера државе, имала бесплатне часове страног  језика и помоћ за остале предмете у којима постижу слабије резултате. Картица би такође омогућила и враћање дјеце у друштвени  и културни живот, те би могли бесплатно похађати часове музике, пјевања, плеса и бавити се спортским активностима. Имали би бесплатне карте за позориште, биоскоп и спортска дешавања, што би свеукупно, представљало својеврсни друштвени косензус свих актера друштва у борби против сиромаштва дјеце- навела је Медојевић. 

Она је подсјетила да је сиромаштво у Црној Гори добија драматичне размјере, тако да се најмање свако треће дијете налази у ризику од сиромаштва.

– То ставља трауматичне последице за читав живот. Дјеци која живе у ризику од сиромаштва држава мора помоћи. Сигуран и добро плаћен посао за родитеље и већа подршка за бригу о дјеци је начин, као и материјална  и финансијска подршка. Материјална подршка би била у виду, одјеће, оброка  и књига, као и подршка у учењу како би им се омогућило да заврше школу, а финансијска преко дјечијег додатка којег морају имати сва дјеца која живе у немаштини и то у износу који прати њихове развојне потребе. Сиромаштво и социјална искљученост дјеце не смије чекати боље дане, вријеме је сад и одмах и овдје- закључила је Медојевић. 

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest