Медокс: Сарађујемо са државама, а не владама

Било да дође до избора или до формирања нове владе, политичка ситуација у Црној Гори је подвукла важност независних и јаких институција као што је јавна управа како би демократски процеси могли да се наставе, поручила је у интервјуу за НОВУ М британска амбасадорка у Црној Гори Карен Медокс. Нјихова сарадња са самом владом зависи, каже, од тога да ли дијеле интересе и вриједности, а не од тога из које партије долазе они који је чине. Коментаришући хапшења, истакла је да је веома важно да главни специјални тужилац може да настави да ради свој посао независно.

Не жели британска амбасадорка у Црној Гори Карен Медокс да предвиђа како ће Црна Гора изаћи из политичке кризе, а ни шта ће бити на сјутрашњем састанку представника старе парламентарне већине. То, каже, треба питати њих. Свакако, истиче за НОВУ М, који год сценарио да изаберу, институције морају бити јаке и независне.

“Да би се њихов договор десио, потребно је да се удруже иза заједничког циља како би формирали Владу прије овог рока. Али било да дође до избора или до формирања нове владе, ова ситуација нам је подвукла важност независних и јаких институција Црне Горе као што је јавна управа, тако да чак и ако дође до политичких промјена или на нивоу руководства, јавна управа може да настави да ради за добробит ове земље и да земља остане стабилна, да демократски процеси могу да се наставе. Ево, ако погледате и ситуацију у Уједињеном Краљевству, сљедеће седмице очекујемо да добијемо новог премијера, али нестабилности нема јер имамо јаке институције које су само наставиле да раде“, поручила је Медокс.

Напомиње и да је став британске владе одувијек био јасан- сарађују са државама, а не владама, тако да не утичу ко ће бити у новој извршној власти.

“Али, обим наше сарадње са самом владом ће увијек зависити од тога да ли дијелимо интересе и да ли дијелимо вриједности. И на то се своди у самој пракси. Што се тиче наше сарадње са претходном владом и оном прије ње, чињеница да смо тако блиско сарађивали са њима на многим питањима, укључујуц́и одбрану, борбу против тешког и организованог криминала и више као што је јачање судства, показује да смо дијелили многе вриједности, евроатлантске вриједности“, казала је Медокс..

Настављена су нека велика хапшења, више носилаца значајних улога у друштву се нашло иза решетака. Медокс објашњава и колико је важно да Тужилаштво сада настави рад без притисака било које врсте.

“Веома је важно да главни специјални тужилац може да настави да ради свој посао независно. Заправо, јако је важно за цјелокупно правосуђе да буде снажно и независно, иначе не би било владавине права. Кад су у питању случајеви којима се бави главни специјални тужилац, многи од њих укључују високе личности и те истраге су видљиве јавности, а то шаље важну поруку да за ефективну владавину права, правда треба бити не само спроведена, већ и да се види да је спроведена у пракси“, навела је она.

На питање гдје је Црна Гора на европском путу, те да ли смо након политичких експеримената пропустили историјску шансу, Медокс истиче да је то заправо питање за ЕУ.

“Из перспективе Уједињеног Краљевства – није касно. Реформе које се траже од Црне Горе да их спроведе прије приступања су свакако важне због добробити црногорских грађана и Црне Горе као земље. Без обзира на то да ли је приступање ЕУ крајња одредница, процеси и реформе кроз које земља пролази, ако их спроведе успјешно ће бити веома важне за добробит људи у овој земљи. Стога, никад није касно“, поручује Медокс.

Што се тиче сајбер напада којима је Црна Гора изложена, Медокс каже да је ријеч о осјетљивој теми али да ситуација показује колико је за Црну Гору важно да развије отпорност на све облике непријатељског дјеловања, укључујуц́и и ван њених граница.

“А то значи рад на питањима не само сајбер безбједности већ институција у ширем контексту, како би биле мање рањиве утицају, мање рањиве корупцији. Неопходно је изградити ове демократске, отпорне институције које нису отворене за утицај, јер спољни утицај има негативан ефекат на политичку стабилност, што може да изазове и друштвене тензије“, закључила је она.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest