Milatović danas kreće sa konsultacijama o mandataru za sastav nove vlade

Foto: Jutjub printskrin/ DW Fokus

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović počeće danas konsultacije sa političkim partijama o mandataru za formiranje nove crnogorske Vlade.

Milatović će u rezidenciji predsjednika na Cetinju u devet časova razgovarati sa predstavnicima Pokreta Evropa sad, u 12 sa Demokratskom partijom socijalista (DPS) i u 15 časova sa Novom srpskom demokratijom, prenosi „Borba“.

Milatović je ranije rekao da, iako ima rok od 30 dana, očekuje da će konsultacije završiti i prije, odnosno u okviru narednih 15 dana.

“Potreba je da što prije dobijemo stabilnu i evropsku vladu. Ja ću uraditi svoj dio posla, a mislim da bi trebalo na svim stranama političkog spektra da bude dovoljno odgovornosti i ozbiljnosti”, naveo je Milatović.

Mandatar saopštava u Skupštini svoj program i predlaže sastav vlade.

O programu mandatara i predlogu za sastav vlade parlament odlučuje istovremeno.

U novom sazivu Skupštine lista Pokreta Evropa sad (PES), koju je predvodio Milojko Spajić, ima najviše poslanika – 24, a koalicija Zajedno, okupljena oko Demokratske partije socijalista, na čijem čelu je bio Danijel Živković, 21 poslanika.

Prema rezultatima izbora, koji su održani 11. juna, koaliciji Za budućnost Crne Gore pripalo je 13 poslaničkih mjesta, koaliciji Demokrata i Građanskog pokreta URA 11, a Bošnjačkoj stranci šest.

Po dva predstavnika u parlamentu imaju koalicija Socijalističke narodne partije i Demosa i Albanski forum, a po jednog Hrvatska građanska inicijativa i Albanska alijansa.

Uporedo se vode i pregovori o formiranju Vlade, a iz Centra za građansko obrazovanje (CGO) upozoravaju da promjene organizacione strukture Vlade, odnosno prekrojavanja tog sistema od 12 do mogućih 24 ministarstva u samo nekoliko godina, mogu dovesti do ozbiljnih problema koji negativne posljedice imaju u servisima javne uprave.

Asistent na programima u CGO-u, Nikola Obradović, ukazao je da učestala prekrajanja, kroz spajanja i razdvajanja resora, značajno otežavaju rad javne uprave u internoj organizaciji.

“Što dovodi i do eksternih problema u adresiranju potreba građana, ali i onih koji otežavaju rad privrednih subjekata, uključujući i nevladine organizacije koje demokratizaciji pokušavaju doprinijeti kroz monitoring javne uprave”.

On je podsjetio da svaka organizaciona promjena u tom sistemu povlači niz administrativnih procedura, uključujući i razvoj novih internih dokumenata i sistematizacija.

To je, kako je naveo, vrlo zahtjevno u pogledu stručnih kapaciteta i vremena ukoliko se vodi računa o usklađenosti sa drugim elementima i funkcionalnošću sistema.

Istakao je da CGO smatra da promjene u organizacionoj strukturi Vlade moraju biti zasnovane na analizama tog sistema i potrebama njegove racionalizacije, depolitizacije i profesionalizacije.

“Analizu tih potreba, ali i integrisane mehanizme sprečavanja zloupotreba u procesima pregovora o svakoj novi vladi ili tehničkom mandatu, morao bi reflektovati i Zakon o vladi”.

pogled.me

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest