Милатовић: Утврдићемо закон како би се исправила неправда према радницима

Влада би на сједници у четвртак требало да утврди Предлог закона о финансијској подршци за бивше запослене из сектора рударске и металске индустрије, који је само први корак ка рјешавању њихових проблема, најавио је министар економског развоја, Јаков Милатовић.

Он је у Скупштини, одговарајући на питање посланице Демократа, Зденке Поповић, казао да је то само први корак и да тиме није исправљена сва неправда у Црној Гори, које има пуно.

„Изради тог акта претходило је прикупљање свих потребних података у погледу броја и категорије бивших радника. Ја сам данас срећан што могу да покажем да ће овај нацрт закона бити усвојен на Влади у четвртак и након тога прослијеђен Скупштини“, поручио је Милатовић.

Он је подсјетио да је крајем јула образована Радна група која је била задужена да припреми законско рјешење које ће дати основу за финансијску подршку која се односи на исплату отпремнина бившим радницима из сектора рударске и металске индустрије, које бивши радници великих државних предузећа из та два сектора нијесу успјели да остваре у претходном периоду.

Поповић је питала на који начин Министарство намјерава да исправи неправду према бившим запосленим у предузећима у којима је уведен стечај, а којима су грубо повријеђена њихова имовинска права због злоупотреба од пословних стуктура, односно послодаваца.

„Као посљедица транзиције и приватизације друштвене имовине, чији су титулари били запослени у црногорским предузећима у друштвеној својини, дошло је до масовног отпуштања радника као технолошког вишка, углавном на штету радника, без исплаћених зарада, отпремнина и повезаног радног стажа“, казала је Поповић.

Милатовић је набројао више десетина предузећа која су угашена током посљедњих 30 година и поручио да све нагомилане неправде и акумулиране губитке ова Влада за годину није могла да ријеши.

Он је поручио да Влада, од првог дана мандата, посвећено ради на превазилажењу великих проблема са којима се суочила привреда и грађани усљед погубне тридеценијске политике претходних власти.

“Свакодневно и веома пажљиво анализирамо и разматрамо све захтјеве који пристижу од многих бивших радника о разним неправдама које се односе на неисплаћивање зарада и отпремнина, неповезивање радног стажа и многе друге проблеме”, рекао је Милатовић.

Према његовим ријечима, потпуни прекид пословања, банкрот и увођење стечајног поступка у велики број предузећа посљедице су транзиционог периода, који је посебно био видан у сектору рударске и металске индустрије.

“Највећи губитници из тог процеса били су радници који су остајали без посла и без могућности даљег пословног ангажовања, при чему им је често вриједност пријевремених пензија значајно мања од оне коју би остварили да није било прекида радног односа”, саопштио је Милатовић.

Предузећа из сектора рударске и металске индустрије, која су запошљавала више десетина хиљада радника, са релативно високим примањима, су у кратком временском периоду у потпуности или дјелимично престала су са радном активношћу.

“Велики број запослених је остао без посла, а они који су остали на послу радили су у отежаним условима”, навео је Милатовић.

Поповић је питала и да ли ће Министарство у најкраћем року узети у разматрање документацију која потврђује превару бивших радника Електро-индустрје (ЕИ) Обод, Кошуте Цетиње и осталих угашених цетињских предузећа.

Милатовић је казао да су састанке са бившим радницима Обода и Кошуте заказали већ сјутра, како би заједнички детаљно размотрили ситуацију у којој су се нашли.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest