Милиони за Термоелектрану у Специјалном тужилаштву

САТИ ПОТРОШЕНИ, РЕКОНСТРУКЦИЈА УЗАЛУДНА?
Милиони за Термоелектрану у Специјалном тужилаштву
МКИ доставило СДТ-у информацију, сумњају на злоупотребе положаја у вези са потрошњом радних сати и покренутом еколошком реконструкцијом постојећег термо-блока у Пљевљима


Фото: Саво Прелевић

Министарство капиталних инвестиција (МКИ) доставило је Специјалном државном тужилаштву информацију о индицијама о постојању кривичног дјела злоупотребе положаја у вези са потрошњом радних сати за Термоелектране Пљевља, као и покренутом еколошком реконструкцијом постојећег блока.

МКИ је, како је наведено, Информацију са пратећом документацијом СДТ-у доставило ради поступања у складу са надлежностима тог тужилаштва.

Као разлог за достављање информације, МКИ, између осталог, наводи чињеницу да је до краја прошле године потрошено дозвољених 20.000 часова за рад Термоелектране Пљевља и настављен њен рад, иако је те сате требало рационално трошити до краја 2023. чиме су прекршене обавезе Црне Горе као чланице Европске енергетске заједнице (ЕЕЗ).

“Еколошка реконструкција ТЕ покренута је са озбиљним закашњењем и без квалитетно урађеног пројекта, који би гарантовао да ће, након реконструкције, Блок И задовољити граничне вриједности загађујућих материја, сходно директивама ЕУ”, наводи се у информацији ресора министра Младена Бојанића, у коју “Вијести” имају увид.

Посао еколошке реконструкције ТЕ Пљевља од 54 милиона еура добио је конзорцијум у којем су кинески ДЕЦ интернатионал, Бемаx, ББ Солар Блажа Ђукановића (сина предсједника државе Мила Ђукановића) и подгоричка фирма Пермонте.

Из МКИ подсјећају да је од 1. јануара 2018. године до 31. децембра 2023. године рад ТЕ редукован на укупно 20.000 сати, у складу са одлукама ЕЕЗ, а ТЕ је од 2018. године до краја 2020. остварила највеће производње електричне енергије од почетка рада.

“Из овога произилазе основи сумње да је пословодство Електропривреде Црне Горе (ЕПЦГ) свјесно, и уз пуно знање о свим негативним посљедицама по државу, због кршења преузетих обавеза код ЕЕЗ, рад ТЕ пројектовало на начин да потроши све радне сате до краја 2020. године”, наводе из МКИ.

Додају да је то урађено уз пуно знање раније Владе и Министарства економије. Наводи се да је тендер за јавну набавку еколошке реконструкције ТЕ након објаве, мијењан тако да омогућава значајно пролонгирање периода завршетка посла, а уговор је закључен без анализе економске оправданости, “што наводи на сумњу да ће уговорених 54 милиона еура у значајној мјери бити потрошено узалуд, јер неће бити задовољене граничне вриједности загађујућих материја, па ће Електропривреда (ЕПЦГ) плаћати велике накнаде за емисије загађујућих материја”.

Из МКИ наводе и да је уговор закључен уз кршење законске и тендерске процедуре, толерисано је кашњење у припремној фази реализације уговора и радови још нијесу почели, “што доводи у питање да ли ће радови уопште бити завршени до краја 2023. године”.

“На сав предње описани начин доведен је у питање будући рад ТЕ а тиме и сигурност снабдијевања електричном енергијом у земљи и створен ризик од плаћања изузетно високе цијене електричне енергије због потенцијалног увоза”, упозорили су из МКИ.

Додају да је упркос корона епидемији и потпуно неизвјесном исходу, пословодство ЕПЦГ одлучило да настави са реализацијом пројекта, те је уговор за извођење радова на еколошкој реконструкцији ТЕ потписан 10. јуна 2020. године.

Указују да је конзорцијум био обавезан да прије закључења уговора достави авансу гаранцију, у износу уговореног аванса, а што је 20 одсто од уговорене вриједности. Међутим, како додају, прије потписивања уговора за извођење радова изабрани конзорцијум је доставио авансну гаранцију на износ од 8.996.314 еура, што је 20 одсто цијене уговорених радова, али без ПДВ-а, што значи да су прекршене тендерске процедуре и уговорени услови, јер авансна гаранција мора обухватити и износ ПДВ-а.

“Готово пет мјесеци касније, односно 2. октобра 2020. године конзорцијум је доставио авансну гаранцију на износ, који одговара износу од 20 одсто уговорене вриједности посла, тј. на 10.885.540 еура”, казали су из МКИ.

Наводе и да носилац Конзорцијума, кинеска компанија ДЕЦ у часу потписивања уговора није имала регистровану фирму у Црној Гори како би могла да обавља послове које произилазе из уговора за извођење радова.

Млађем Ђукановићу 2,7 милиона, Бемаxу 10 и Пермонту шест
Према уговору о еколошкој реконструкцији Блока И ТЕ, цијена за Донфанг износи 35.922.282 еура, за Бемаx Подгорица 9.796.986 еура, ББ Солар 2.721.385 и Пермонте Подгорица 5.987.047 еура.

Одбор директора ЕПЦГ је 3. јула 2019. године донио одлуке о одобрењу инвестиције, уз процијењену вриједност јавне набавке од 45.000.000 еура, без ПДВ-а. Одређено је да рок за израду Главног пројекта буде „максимум 6 мјесеци од ступања на снагу за израду Главног пројекта, а укључујући и ревизију Главног пројекта“.

Тендер је расписан 11. јула 2019. године, а трајао је до 9. септембра.

Из МКИ подсјећају да је ЕПЦГ, упркос закашњењу са објавом тендера и ограниченом времену за рад ТЕ које је увелико текло, продужила рок за достављање понуда на тендеру све до 14. октобра 2019.

Поред тога, Електропривреда је, како додају, измијенила рок за израду Главног пројекта, на начин да је измјеном прописала да је рок „за израду Главног пројекта максимум 5 мјесеци од дана ступања на снагу уговора о јавној набавци, у који рок није укључен рок за ревизију Главног пројекта“.

“Тиме је остављен недефинисан рок за ревидовање Главног пројекта, па то у пракси може максимално да продужи вријеме за ревидовање пројекта, а тиме и реализацију инвестиције”, рекли су из МКИ.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest