MILOV UKAZ USKRAĆUJE LEGITIMITET: Odluke poslanika su ustavnopravno sporne

Foto: Pogled

Skupština Crne Gore koja je raspuštena ukazom predsjednika države ne može obavljati poslove iz svoje redovne nadležnosti, već može sprovoditi samo tekuće i nužne obaveze koje ne trpe odlaganje.

Savjetnik odlazećeg predsjednika Mila Đukanovića za ustavni sistem i pravna pitanja Boris Bastijančić, saopštio je da bi Đukanović u slučaju proglašenja usvojenih zakona, legitimisao rad raspuštene Skupštine, odnosno delegitimisao ukaz o njenom raspuštanju. Ustavni sud nije osporio Đukanovićev ukaz o raspuštanju Skupštine, a ta odluka je objavljena i u „Službenom listu“. Đukanović, je kao što je poznato raspisao vanredne parlamentarne izbore za 11. jun, što osporava deo avgustovske većine.

Među propisima dostavljenim Đukanoviću, nalazi se i izmjenjeni Zakon o lokalnoj samoupravi, koji je, s obzirom na to da je opet izglasan, predsjednik po Ustavu dužan da potpiše. Skupština i njena radna tijela radili su minulih dana, a na sjednici parlamenta usvojena su tri „berlinska sporazuma“, koji građanima država zapadnog Balkana olakšavaju putovanja, studiranje i posao.

INAUGURACIJA

Novoizabrani predsjednik Crne Gore će 20. maja pred poslanicima raspuštenog parlamenta položiti zakletvu na Cetinju, dan uoči obiljeležavanja 21. maja – Dana nezavisnosti Crne Gore.

U međuvremenu premijer Dritan Abazović je predložio da se stavi van snage ukaz aktuelnog predsjednika države o raspuštanju Parlamenta i raspisivanje izbora.

– To je veliko nepoznavanje prava i ustavno-pravnog sistema Crne Gore od strane premijera – saopštio je funkcioner Pokreta „Evropa sad“, pravnik Andrej Milović. – Ukaz predsjednika je već donijet i on ima pravnu snagu, svoje pravno djelovanje, izašao je u „Službenom listu“ i Ustavni sud ga nije poništio, niti ga je proglasio neustavnim. Sve odluke koje donosi parlament nakon raspuštanja su sporne sa ustavnopravnog aspekta i one se mogu pobijati pred Ustavnim sudom jer ih je donio raspušteni parlament.

Lider SNP Vladimir Joković smatra da bi izbore trebalo pomjeriti najkasnije za septembar.

– Da li je najbolji trenutak da se izbori održe u junu te da se vlada i čitava struktura i državna administracija mijenjaju tokom ljeta, odnosno turističke sezone kad su najače ekonomske aktivnosti i kad se najviše puni budžet i sprovode određeni planovi i investicije, nisam siguran, ali produžavati dalje od septembra, bilo bi neodgovorno i neozbiljno – poručio je Joković.

Šef poslaničkog kluba Demokratskog fronta, Slaven Radunović apelovao je na kolege da se do izbora u junu suzdrže od usvajanja novih inicijativa koje dolaze iz Vlade ili parlamenta, koje nisu tehničke.

– Kako sada stanje stvari stoji, 11.juna su izbori, a skoro godinu imamo vladu koja je nelegitimna, mislim da predlaganje zakona od vlade i usvajanje od parlamenta koji će da dobije zamjenu 11. juna, dovodimo u situaciju novu vladu i novi parlament da radi po diktatu koji mi u ovom momentu uspostavimo. Mi iz DF-a smatramo da smo u ovom momentu nelegitimni – zaključio je Radunović.

pogled.me/novosti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest