Минимална зарада да буде бар 60% просјечне зараде

Износ минималне зараде повећан је са 193 на 222 еура у јулу 2019, а одлука о повећању на 250 еура усвојена је у мају ове године и важиће од 1. октобра.

Минимална зарада у Црној Гори је 222 еура и од сљедећег мјесеца требало би да буде повећана на 250. Како је бити на минималцу најбоље знају они који су то искусили. Унија синдиката бори се да износи макар 60 одсто просјечне зараде у држави.

Дијана Савурдић ради дуже од 20 година. Но, папири показују другачије. „Стажа имам десет година, а радим неких 25 година“ прича за ТВЦГ, јавља портал РТЦГ. На све то, проблем је и што је годинама примала минималну зараду.

У сличној ситуацији су многи радници. Према посљедњим збирним подацима Управе прихода и царина, и то за мај, у Црној Гори нешто више од 14.000 радника прима минималац.

„Наглашавам да се ова бројка мијења из дана у дан, имајући у виду да велики број послодаваца касни са подношењем образаца“, казала је Милица Вулетић из Управе прихода и царина.

Од октобра минимална зарада износиће 250 еура. Из Уније слободних синдиката најављују иницијативу Социјалном савјету да минималац буде повећан на 300 или 315 еура већ од 1. јануара.

„Ако имамо у виду да је 23,6 одсто становништва на рубу сиромаштва, да минимална потрошачка корпа износи 657 еура, није тешко закључити да је неопходно да минимална зарада буде барем 60% просјечне зараде у Црној Гори“, наводи Ихана Михајловић (УССЦГ).

Из Управе прихода и царина кажу да чак и када инспектори дођу у контролу пословања, не наилазе на подршку запослених, јер се врло често дешава да, због разних околности, сам запослени не сарађује са инспекторима приликом инспекцијског надзора, па су самим тим могућности санкционисања послодаваца мале.

Износ минималне зараде повећан је са 193 на 222 еура у јулу 2019, а одлука о повећању на 250 еура усвојена је у мају ове године и важиће од 1. октобра. 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest