Министарство исплатило 595 хиљада евра фирми мајке Петра Ивановића

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде 24. фебруара ове године донијело је решење којим је усвојен захтјев компаније “I-Wine”, која је у власништву Љубице Ивановић, мајке Петра Ивановића – бившег министра пољопривреде и садашњег савјетника предсједника државе Мила Ђукановића

Петар Ивановић фото: Министарство

Према подацима портала ПРЕСС, тим рјешењем је омогућена исплата из буџета 594.819 евра за компанију “I-Wine”, као подршка из ИПАРД II Програма 2014-2020.

Ивановићева фирма се 18. јула 2018. године пријавила на јавни позив за додјелу средстава финансијске подршке за – “Инвестиције у физички капитал за прераду и маркетинг пољопривредних и рибљих производа”.

Тај захтјев је усвојен у фебруару 2019. године, када је на челу министарства био је министар Милутин Симовић, функционер Демократске партије социјалиста (ДПС). Ивановићева је тада добила новчану подршку за пројекат “Изградње објекта за прераду воћа”.

У септембру прошле године фирма “I-Wine” је поднијела захтјев за исплату новца, након чега је донијето рјешење 24. фебруара 2022. године, које је потписао Владислав Бојовић, генерални директор Директората за плаћања Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Црне Горе. Новац је након тога исплаћен.

Решење

“У складу са Законом о потврђивању Секторског споразума између Владе Црне Горе и Европске комисије којим се утврђују правила за управљање и спровођење финансијске помоћи Европске уније Црној Гори у оквиру инструмента претприступне подршке за област политике “пољопривреда и рурални развој” (ИПАРД) и Уредбе о реализацији и поступку коришћења средстава из Инструмента претприступне помоћи Европске уније (ИПАРД I I Програм) спроведена је административна и контрола на терену, те је овај јавноправни орган, цијенећи достављене доказе, доказе прибављене по службеној дужности, Извјештај контроле на терену са приложеном фотодокументацијом и материјално-правне прописе, утврдио да предметни захтјев за додјелу подршке испуњава услове и критеријуме прописане предметном Уредбом и Јавним позивом и донио Рјешење о усвајању захтјева за додјелу подршке”, саопштио је Бојовић за портал ПРЕСС.

Додао је да су након тога министарство и фирма “I-Wine” потписали Уговор о додјели средстава подршке 8. фебруара 2019. године, када је на челу министарства био Симовић.

“По основу одредби предметног уговора, а у складу са Уредбом, Јавним позивом и Секторским споразумом, корисник је реализовао инвестицију и благовремено поднио Захтјев за исплату средстава подршке. Овај јавноправни орган је након пријема Захтјева за исплату средстава подршке од 8. септембра 2021. године опет спровео административну контролу Захтјева за исплату средстава подршке и спровео контролу на терену у циљу утврђивања тачног чињеничног стања и потврђивања навода у предметном захтјеву и основаности истог. Даље, након утврђивања основаности захтјева и пратеће документације, те спроведене контроле на терену, овај јавноправни орган је усвојио Захтјев за исплату средстава подршке у складу са одредбама Јавног позива, Уредбе и предметног уговора”, истакао је Бојовић.

Додао је да је процес обраде захтјева за додјелу подршке и касније захтјева за исплату средстава подршке условљен процедурама ИПАРД I I програма и Закона о управном поступку, што подразумијева да је за обраду истог потребан дужи временски период.

“Министарство пољопривреде и руралног развоја (назив јавноправног органа из предметног периода) је по службеној дужности водило рачуна о конфликту интереса, за шта је Службеник за утврђивање ризика и неправилности спровео контролу предметног захтјева, али је нашло да није било елемената за постојање истог. Наглашавамо да Ревизорско тијело Европске Комисије (Аудит ДГ АГРИ) врши ревизију свих предмета који се тичу додјеле средстава подршке из ИПА фондова, што представља још један и посебно значајан вид контроле регуларности поступка”, рекао је Бојовић.

Додао је да спровођење ревизије над захтјевима за додјелу и исплату средстава подршке ИПАРД програма не врши Министарство пољопривреде, већ Европска Комисија над Директоратом за плаћања – ИПАРД Агенцијом као имплементационим тијелом за спровођење програма додјеле средстава подршке из ИПА фондова.

Петар Ивановић од 2016. године није обављао функцију старјешине органа у Министарству пољопривреде.

Помагао и владин Инвестиционо развојни фонд (ИРФ)

Дневни лист “Дан” објавио је у јануару 2020. године да је владин Инвестиционо-развојни фонд (ИРФ), на чијем челу је тада био Зоран Вукчевић, државним новцем помагао бизнис породице Петра Ивановића.

У 2019. години компанија “I-Wine” добила је од ИРФ-а кредит по изузетно повољним условима од 1,1 милион еура за потребе „изградње објекта за прераду грожђа“. То се може видјети у документацији владиног фонда, али и осталих државних органа.

Слика са имања породица Ивановић, на којем је саграђена и мања соларна електрана Фото: Систем-МНЕ

Аутор: Владимир Оташевић

Извор: ПРЕСС

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest