Министарство правде: Адвокате ослободити фискализације рачуна за услуге

Нови преговори адвоката, Министарства финансија и Управе прихода заказани су за данас

илустрација

Министарство правде, људских и мањинских права указује јавности да адвокатура не треба да подлијеже фискализацији прописаној важећим Законом о фискализацији у промету роба и услуга, јер би то могло изазвати бројне негативне последице по грађане и државу у цјелини. У том смислу, претходно истакнут захтјев адвоката је оправдан, па би његово игнорисање озбиљно довело у питање остваривање владавине права и правне сигурности.

Стога, у духу законске обавезе о међуресорној сарадњи, апелујемо да се са представницима адвокатске професије у Црној Гори интензивира комуникација у циљу постизања обострано прихватљивог решења и заштите интереса грађана, навео је у данашњем саопштењу државни секретар у овом Министарству Иван Вукићевић.

Према садашњем важећем закону општа фискализација треба да почне 1. јуна. Адвокатска комора већ мјесецима преговора са Министарством финансија и тражи да буде изузета од фискализације, сматрајући да не могу издати рачун клијенту када их ангажује чиме би одмах били обвезници плаћања ПДВ-а на тај износ, када ће своју услугу у највећем броју случајева наплатити тек након успјешног окончаног правног заступања.

Нови преговори адвоката, Министарства финансија и Управе прихода заказани су за сјутра.

„Важно је напоменути да је адвокатура у неупоредиво другачијем положају у односу на остале професије. За разлику од свих других комерцијалних дјелатности, једино је адвокатура препозната и дефинисана Уставом Црне Горе као независна и самостална професија која пружа правну помоћ. Дјелатност адвокатуре регулисана је и Законом о адвокатури, Статутом Адвокатске коморе, Кодексом професионалне етике адвоката и Адвокатском тарифом. Заштита и остваривање гарантованих људских права и слобода директно и свакодневно зависи од адвокатуре као дјелатности пружања правне помоћи. Ефикасан приступ правди саставни је дио права на правично суђење из члана 6 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода. Због тога је обезбјеђивање ефикасног и независног рада адвоката од кључног значаја за заштиту владавине права и правне сигурности. Наведена улога адвокатске професије потврђена је од стране Уједињених нација („Основни принципи о улози адвоката у превенцији криминала“, 1990) као и од Савјета Европе („Препорука о слободи обављања адвокатске професије“, 2000)“, навео је Вукићевић.

Она сматра да би било сасвим погрешно када би, у погледу фискализације, адвокатура поистовјетила са трговачким и класичним услужним дјелатностима.

„Промет производа и услуга нису исто што и пружање правне помоћи. Због тога се само чини да би фискализацијом адвокатске дјелатности био обезбијеђен једнак однос према свима. Како је то потврдио и Уставни суд Црне Горе, принцип једнакости подразумијева да исте случајеве треба третирати на исти начин, а различите различито. Ово је став и Европског суда за људска права који је, у случају Јордан против Велике Британије, истакао да „тамо гдје општа политика или нека мјера има несразмјерно штетан ефекат на неку одређену групу, иста може бити сматрана дискриминаторном.““, наводи Вукићевић.

Он каже и да би примјена Закона о фискализацији у промету роба и услуга на адвокатску дјелатност могла, поред осталог, довести до привремене забране обављања адвокатске дјелатности, што је, како тврди, супротно и одредбама важећег Закона о адвокатури, будући да је само Адвокатска комора овлашћена да изрекне мјеру привремене забране бављења адвокатуром.

„У државама региона, као и у земљама Европске уније, адвокатура је оправдано изузета из фискализације, па нема разлога да стандарди и аргументи који су прихваћени у државама чланицама Европске уније не буду на исти начин примјењени и у Црној Гори. Обавеза поштовања пореске дисциплине несумњиво се односи и на адвокате, који имају посебан задатак да буду примјер поштовања закона. Адвокати су обавезни да плаћају порез на доходак физичких лица и обавезне доприносе за социјално и здравствено осигурање. Уз то, они су, у одговарајућим случајевима, и обвезници пореза на додату вриједност (ПДВ). Не треба посебно наглашавати да адвокати, у случају незаконитог избјегавања обавезе плаћања пореза и доприноса кроз неевидентирање промета, подлијежу кривичној одговорности за утају пореза и доприноса – што за последицу може имати престанак права на бављење адвокатуром. Обавеза транспарентног рада адвоката и јавна контрола прихода које они остварују не доводи се у питање, али сам начин спровођења те контроле не смије задирати у независност и самосталност те специфичне професије нити несразмјерно отежавати рад адвоката“, навео је Вукићевић, пишу Вијести.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest