Миодраг Бешовић: У мом Директорату открио сам многе нерегуларности као последицу ДПС режима!

Миодраг Бешовић в.д. генералног директора Директорат за заштиту и спашавање Министарство унутрашњих послова поручио је да је при ступању на ту функцију наишао на многе нерегуларности које је вршио ДПС у том директорату, као и да ће се од сада запошљавати само људи од струке и професионалности.

Са колико тренутно авиона за гашење пожара располаже Ваш директорат ?

Капацитети Директората за заштиту и спашавање за гашење пожара су ограничени и углавном се своде на капацитете Авио-хеликоптерске јединице. У овом тренутку није оперативан ниједан ваздухоплов јер није извршено продужење осигурања због недостатка финансијских средстава.

За стављање у функцију одмах по продужењу осигурања спреман је један авион за гашење пожара типа Аир Трацтор и један хеликоптер. Напомињемо да је на овом хеликоптеру извршена уградња опреме за гашење пожара из ваздуха али још увијек није завршена обука људства за руковање том опремом.

Други хеликоптер којим располаже Директорат за заштиту и спашавање а који се користи за извиђање пожара и превоз људства није оперативан јер су му истекли ресурси – није извршено сервисирање такође због недостатка финансијских средстава.

Два авиона за гашење пожара, типа Аир Трацтор, нијесу у функцији због оштећења насталих приликом оперативних летова, и у току је њихова оправка. Сложени систем јавних набавки успорава њихово брзо стављање у употребу.

Располажемо и дроном са термовизијском камером који службеници Директората за заштиту и спашавање користе за снимање пожара у циљу квалитетнијег распоређивања ресурса који учествују у гашењу пожара.

Шта је то што сте затекли у вашем директорату када сте ступили на функцији након тридесетогодишњег режима ДПС-а ?

Након преузимања руководне функције у Директорату за заштиту и спашавање и упознавања са активностима које су у претходном периоду реализоване, као позитивне наглашавам активности на успостављању легислативног оквира кроз израду Стратегије за смањење ризика од катастрофа, Закона о заштити и спашавању, Националне планове заштите и спашавања за шест различитих врста ризика (земљотрес, пожар, поплаве, итд.), кроз набавку 59 ватрогасно-спасилачких возила, успостављање Фонда за заштиту и спашавање, те реализацију многобројних програма и пројеката у сарадњи са међународним и другим организацијама који су у значајној мјери унаприједили систем заштите и спашавање у људском и у материјалном контексту.

Са друге стране, недвосмислено су утврђени и недостаци који се односе на неадекватно коришћење ресурса Авио-хеликоптерске јединице и недостатак потребног броја летилица за гашење пожара, недостатак Националног тренинг центра за стручно оспособљавање и усавршавање припадника оперативних јединица за заштиту и спашавање, недостатак опреме за трагање и спашавање из рушевина, непостојање формираних јединица и тимова цивилне заштите итд. У наредном периоду ћемо се бавити унапређењем система заштите и спашавање кроз рјешавање означених недостатака.

Шта планирате у скорије вријеме да побољшате у вашем директорату када је опрема у питању ?

Планирамо да ОКЦ 112 унаприједимо новим сервисом који подразумијева аутоматско мобилно лоцирање (АМЛ), чиме ћемо значајно побољшати лоцирање позиваоца на број 112 јер се све врши преко сетелита чију подршку даје сервис Гугла (Гоогла). Овим унапређењем оператер у ОКЦ 112 моћи ће да изврши лоцирање у распону од 8 до 10м, што ће у великој мјери смањити вријеме доласка хитних служби на лице мјеста. Наравно за реализацију ове активности потребна су финансијска средства у износ 120 – 150 хиљада евра.

Планирамо стављање у функцију мултифункционалног роботичког система за акције заштите и спашавања, који је набављен уз подршку Европске уније у оквиру пројекта “ТО БЕ РЕАДY” чија је вриједност 950.000 евра. Овај систем има вишеструку намјену за потребе система заштите и спашавања, који се може користити за акције заштите и спашавања у случају техничко-технолошких хазарда, тј. пожара великих размјера у производним погонима, у случају саобраћајних несрећа, хемијско-биолошких хазарда, уклањања минско експлозивних средстава, као и током елементарних непогода тј. поплава, уклањања рушевина у случају земљотреса, гашења шумских пожара, итд. Коришћењем оваквих система значајно се повећава безбједност спасилаца односно чувају њихови животи.

Аплицирали смо за средства из ЕУИФ фонда који финансира Европска комисија за трагање и спашавање из рушевина, гђе је планирана набавка хидрауличне опреме, специјализованих уређаја за детектовање живота испод рушевина, те специјализованих радних одијела за трагање и спашавање из рушевина.

Преко Фонда заштите и спашавање одобрено је 48 235 евра службама заштите и спашавања и цивлном сектору гђе ће се кроз реализацију седам пројеката у 2022. години кроз набавку опреме, обуку и израду докумената повећати припремљеност и одговор у случају елементарних непогода и других катастрофа.

Кроз неколико пројеката које реализује Директорат за заштиту и спашавање у 2022. годину набавиће се специјализоване летилице за надгледање терена, заштитна лична опрема за спасиоце као и шатор за потребе евакуације угроженог становништва.

Да ли су у вашем директорату смјењивани високо позиционирани кадрови препознати као чланови ДПС-а ?

Због затеченог стања у Авио-хеликоптерској јединици и бројних недостатака у њеном функционисању смијењена је начелница ове јединице, било је још неких кадровских промјена али не због политичке ангажованости већ искључиво због горе наведених разлога. Наредном систематизацијом предвиђена су адекватна рјешења за побољшање руковођења и обављања посла из ђелокруга Директората.

Да ли је сада, након вашег ступања на функцију, завршено са праксом партијског запошљавања ?

У наредном периоду запошљавање ће се вршити у складу са законским процедурама с тим што ће приоритет имати искључиво стручност и професионализам.

Како сте задовољни пожарном сезоном, да ли сте за њу били добро припремљени и да ли сте посједовали довољно људи и неопходне опреме за те случајеве ?

Припремајући се за период појачане пожарне опасности у 2021. години, Директорат за заштиту и спашавање Министарства унутрашњих послова је као и претходних година одговорно приступио спровођењу превентивних активности, као и припреми свих расположивих материјално-техничких средстава и опреме која су доведена у функционално стање. Такође, сви субјекти у систему заштите и спашавања су без обзира на проблеме са вирусом ЦОВИД 19, исказали висок степен одговорности и спремности да дају допринос у припреми пожарне сезоне.

Кроз различите видове комуникације са локалним самоуправама сугерисано им је на одговорност и обавезе које имају у превенцији и оперативним активностима у процесу гашења пожара на својој територији. Посебно је апострофирана улога општинских тимова за заштиту и спашавање и организовање активности у заштити од пожара на територији њихових општина.

Током пожарне сезоне 2021. године спроведене су многобројне активности у превентивном и оперативном смислу које су координиране од стране Директората за заштиту и спашавање и које су допринијеле чињеници да нисмо имали нити једну жртву, нисмо имали значајнију штету на објектима, нити је дошло до пожара у шумама велике економске вриједности.

Што се тиче неопходне опреме и људских ресурса њих никада није довољно, али смо са овим чиме смо располагали уз добру организацију и рационалну употребу успјели да пожаре држимо под контролом и да спријечимо да се прошире на економске шуме чиме би штете биле непроцјењиве. Такође смо успјели да пожарну сезону завршимо без захтјева за помоћ од стране држава из региона и међународних партнера.

За крај, какви су вам даљи планови у побољшању вашег директората ?

Приоритети у даљем раду Директората за заштиту и спашавање односе се на:

– Успостављање Националног тренинг центра за заштиту и спашавње у Подгорици у првој половини 2022. год. У току је адаптација дијела просторија Слузбе застите и спасавања Подгорица које су дате на корисцење Директорату за заститу и спасавање МУП-а за потребе тренинг центра. Такође, у току је и набавка неопходне опреме и технике за опремање центра. Ова активност се спроводи у оквиру пројекта САФЕ ТОГЕТХЕР који се реализује кроз ИПА ИНТЕРРЕГ програм прекограницне сарадње између Хрватске, БиХ и Црне Горе;

– Спровођење активности дефинисаних Акционим плановима за спровђење Стратегије за смањење ризика од катастрофа итд;

– Јачање материјалних ресурса Авио- хеликоптерске јединице кроз набавку хеликоптера и поправку оштећених авиона за гашење пожара из ваздуха;

– Припрема и спровођење мјера и активности за зимску сезону (поплаве и екстремне метеоролошке појаве) као и организација и спровођење мјера за заштиту и спашавање током пожарне сезоне 2022. године,

– Вршиће се обуке са доносиоцима одлука на локалном нивоу чиме ће се допринијети побољшању ефикасности руковођења заштитом и спашавањем у локалним самоуправама;

– Такође, планиране су бројне вјежбе на тему смањења ризика од катастрофа од којих посебно истичемо велику међународну вјежбу планирану за октобар 2022. године на тему: “ Реаговање у случају земљотреса на подручју Боке которске”.

БОРБА

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest