Миритељи нијесу успјели да спријече трагедију у Рожајама

Након трагедије испред рожајског Основног суда, гдје је двадесетдеветогодишњег Семира Мурића убио десет година млађи Едмир Рамовић, полиција дежура испред кућа комшија Мурића и Рамовића. Прије трагедије они су имали вишегодишњи имовински сукоб који је покушао да ријеши и један рожајски миритељ

Мудри и на гласу добри људи, у народу познатији као миритељи, пристизали су у помоћ и спрјечавали свађе међу породицама, комшијама, племенима. Својим ауторитетом утицали су и на то да несугласице не прерасту у трагедије. Ријеч миритеља, међутим, није помогла у намјери да се оконча вишегодишња нетрпељивост између двије рожајске породице. Умјесто помирења дошло је до убиства и рањавања.

Познати као миритељи или муслихуни, људи од угледа и части, некада су били присутни у свакој вароши и нијесу сједјели скрштених руку. Пристизали су у помоћ људима у сукобу.

Један од њих је и 74-годишњи Реџеп Бралић, Рожајац са четири деценије миритељског искуства.

„Наш је задатак да посредујемо да би постигли мир међу завађеним породицама, комшијама, племенима“, каже Бралић.

Успијевао је да остави иза себе много добрих дјела, али жали што није успио да спријечи трагедију која се догодила ових дана у Рожајама.

„колико год радује чињеница тамо гдје успијемо, толико ме заболи тамо гдје не успијемо“, казао је Бралић.

Посредовање рожајских миритеља није помогло да се ријеше вишегодишње несугласице породица Рамовић и Мурић.

У МУП-у кажу да се трагедија могла наслутити, те да је друштво могло реаговати.

„Тај догађај се могао предвидјети, и он је био предвиђен да је ризичан безбједоносно. У октобру је био сукоб породица који је резултирао наношењем тешких тјелесних повреда и једнима и другима“, каже државни секретар у МУП-у Зоран Миљанић.

И док Реџеп који је помирио многе жали што су се комшијске тразмирице између Рамовића и Мурића окончале убиством двадесет деветогодишњака, полиција предузима све што је у њеној моћи да се испитају околности под којима је дошло до сукоба испред Основног суда у Рожајама и утврди да ли се трагедија могла спријечити.

Миљанић истиче да ће случај бити расвијетљен до краја, а налаз унутрашње контроле врло транспарентан.

„Они који су могли, а нијесу учинили да се трагедија спријечи сносиће консеквенце“, поручује Миљанић.

За миритеље дошла су друга времена. За живот, прича Реџеп, свакако лагоднија, али са све мање добрих намјера.

„Успјеха су миритељи имали много више раније него ми данас, јер кад је неко дао ријеч миритељима, то је морало бити тако. Иначе, он је био одговоран пред људима, ако не би послушао и испоштовао рјешење које миритељи донесу. Био је на удару критике и био је чак од народа одбачен“, прича Реџеп.

Покушај миритеља из Рожаја да посредују у помирењу двије породице од којих је управо она која је изгубила члана и тражила њихову помоћ није донијела очекивани исход, јер кад лијепа ријеч утихне, каже Бралић, онда нестану и људскост и племенитост.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest