Митрополит Јоаникије: Ноторне су лажи да је црквена имовина припала Београду; Инстистираћу да обновимо капелу на Ловћену

Однос између цркве и државе је потребно уредити нарочито када имамо у виду да су црква и држава одвојене како не би биле два ентитета која немају никакав међусобни додир а обје се баве истим народом, казао је у интервјуу за Телевизију Црне Горе митрополит црногорско-проморски Јоанкије.

Он је казао да је усвојен текст Темељног уговора који је покојни митрополит Амфилофије доставио влади 2012. године.

„Цркву не конституише Темељни уговор или било који закон овог свијета већ Исус Христос али у овом свијету је добро да се уреде односи између цркве и државе нарочито када имамо у виду да су црква и држава одвојене како не би биле два ентитета која немају никакав међусобни додир а обје се баве истим народом“, казао је митрополит Јоаникије.

Он је додао да је увијек сматрао да те односе треба уредити на принципу међусобног уважавања, равноправности и сарадње.

Како је чин потписивања Темељног уговора изазвао бројне реакције митрополит је казао да ниједан уговор у Црној Гори није био толико под лупом јавности попут Темељног говора државе Црне Горе и СПЦ.

„Нацрт уговора је црква доставила 2012. али Влада тада није одговарала. Влада Здравка Кривокапића је почела да се бави тим текстом и усвојила га је на Влади и објавила и он је био доступан јавности. То је исти текст из 2012. који је покојни митрополит Амфилохије доставио Влади Црне Горе“, казао је он.

Није јасно, како је изјавио, зашто се толико писало о овом уговору.

„Апсолутно се не плашимо критика. Било их је, али ниједна није могла да покаже да постоје нејасноће и недостаци у том уговору“, навео је митрополит Јоаникије.

Влада Дритана Абазовића је, додаје, замолила да се састану јер су имали примједбе и након састанака постигнут је договор.

„С обзиром који су све правни експерти радили на том тексту, увјерен сам да га након овога више не треба дирати“, казао је он.

Казао је и да се ЦАНУ није оглашавала кад су потписивани други уговори, а сад се јавља.

„Ноторна лаж је да се имовина преписује Београду, чиста манипулација. То је црквена имовина“, каже митрополит и додаје да је Темељни уговор урађен тако што су двије стране сјеле и договориле се.

Текст је, објашњава, морао бити усвојен на Синоду, али текст је овдје сређен.

„Није требало давати том догађају више значаја него што има, зато нијесмо најављивали потписивање. То је само документ који изражава добру вољу двије стране о сарадњи, ње свакако мора бити“, казао је митрополит.

Неће тражити, како додаје, ништа што им по законима припада, али да морају тражити назад одузету имовину.

Уколико дође до оспоравања уговора, митрополит Јоаникије каже да би то било насиље над црквом.

Уговор је потписан, не може се мијењати без сагласности обје стране. На то питање је стављена тачка. Суштински се ништа неће промијенити, али ако нам неко оспори права борићемо се, као и до сад“, навео је он.

Подјеле ће се, како је навео, рјешавати.

„СПЦ је била дискриминисана, једино СПЦ није имала Темељни уговор. Намјера је претходне дугогодишње власти била да се уговори примјењују на вјерске заједнице које имају потписане уговоре, а да се онај наказни закон примјењује само на СПЦ“, тврди митрополит.

Много се, додаје, политика уплитала у питање цркве.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest