Млади у Скупштини поручили да су и садашњост и будућност Црне Горе

„Ја бих вама и свима овдје присутнима поручио да су млади будућност Црне Горе само онда када за садашњост преузму одговорност, због тога је битно да млади људи буду заступљени више у процесу доношења одлука и да се барем као савјетодавно тијело узму у обзир када се доносе било које важне одлуке за државу Црну Гору, али и уопште одлуке које су везане за младе“, порука је учесника Симулације рада парламента Митра Пауновића која се чула јуче у Скупштини током разговора младих са предсједником Скупштине Црне Горе Алексом Бечићем и шефом представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори Хуаном Сантандером.

Средњошколци су препоручили да се и студенти укључе у рад Скупштине Црне Горе и нађу мјесто на вишим позицијама на изборним листама, као и да им се пружи више прилика да се детаљније позабаве питањима која су од кључног значаја за њих. Поручили су и да желе више прилика да учествују у процесу доношења одлука о политикама и законима који одређују квалитет њиховог живота како данас, тако и у будућности.

Предсједник Бечић је обећао да ће наставити да подржава да се глас младих више чује и да они буду укључени у процес одлучивања и руководе процесима у Црној Гори. Истакао је да младе генерације треба да уче од раних ногу да је суштина у дијалогу, толеранцији, уважавању свих различитости на којима Црна Гора почива и да увијек треба трагати за компромисом.

„Охрабрујем, подстичем, за то се борим, за то се залажем, због тога сам негдје својевремено ушао у политику, управо да бисмо обезбиједили да млади људи имају мјесто у друштву које им припада“ рекао је предсједник Бечић.

Шеф представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори Хуан Сантандер истакао је како се у разним земљама право гласања на изборима стиче у различитим узрастима, али да је свакако кључно да, без обзира да ли неко има 16, 18 или 100 година, сви имају право да учествују у процесима доношења одлука о њиховим животима. То право доноси и одговорност, поручио је Сантандер.

„То значи да то право гласања морате користити на врло одговоран начин, што значи да се морате информисати, развити одређене вјештине, разумјети систем као што чините данас и донијети одлуку на основу тих информација и активно учествовати у раду и животу једног друштва. На тај начин функционише практично свако друштво, у корист сваког од нас. Збир свих нас већи је од збира појединаца“, истакао је Сантандер.

Учесницу Нађу Лаловић занимало је на који начин ће Скупштина Црне Горе и УНИЦЕФ допринијети да овај пројекат дође до што већег броја младих и да ли се кроз неки обавезни предмет у школи може увести симулација рада парламента, да би теме о којима је било ријечи током дводневне симулације дошле до што већег броја младих.

Предсједник Бечић је одговорио да све што је било предмет рада и учења током овог дводневног догађаја треба да нађе мјесто у образовном систему.

„Ми смо земља парламентарне демократије, парламентаризам је нешто што је основа и нашег Устава и нашег система и демократског сазријевања кроз које пролазимо и мислим да млади људи, да млади наши средњошколци треба много више да уче о парламентаризму, јер чини ми се да је то и вама помогло у свим овим и претходним данима и мјесецима док сте се припремили за овај догађај, да видите и схватите, а и ми сваки дан учимо о томе, суштину дијалога и негдје колико је могуће и колико је потребно долазити до компромиса, како је неопходно поштовати различитости“, поручио је Бечић.

Сантандер је казао да овакве врсте симулација треба понудити сваком дјетету широм земље, као и да ће УНИЦЕФ наставити да подржава Скупштину Црне Горе да ову иницијативу учини још бољом сваке наредне године и да омогући учешће адолесцената с различитим животним искуствима из свих дјелова земље. УНИЦЕФ позива да се повећа јавно финансирање иницијатива с активним учешћем младих у друштву, јер све државне институције имају одговорност да то подрже и да тако јачају повјерење у институције код младих. Сантандер је истакао да је посебно битно обухватити припаднике најугроженијих група, попут дјевојака и момака који одрастају у сиромаштву, припадника мањина, адолесцената са сметњама у развоју, итд.

„Управо та различитост, као што је предсједник Скупштине рекао, је прилика да проширимо наше знање. Социо-емоционалне вјештине и поштовање људских права и сагледавање различитости као вриједности, од фундаменталног су значаја како би се дошло до смислене партиципације свих дјелова друштва у животу једне земље“, поручио је Сантандер.

Сертификате о учешћу на програму средњошколцима уручио је предсједник Скупштине Црне Горе Алекса Бечић.

Успјешној реализацији Симулације допринијели су и посланици Скупштине Црне Горе, који су се нашли у улози ментора, Маја ВукићевићБорис МугошаМарко Милачић и Дејан Ђуровић.

Током дводневног рада ученици Гимназије „Слободан Шкеровић” и Средње економске школе „Мирко Вешовић” имали су прилику да се упознају са процесом доношења закона у свим његовим фазама. Средњошколци су симулирали рад на конститутивној сједници, у посланичким клубовима, рад у радним тијелима и на пленарном засиједању, уз помоћ Службе Скупштине.

Симулација рада парламента реализује се по први пут ове године у Скупштини Црне Горе, као резултат сарадње Едукативног центра Скупштине Црне Горе и представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори.

Представништво УНИЦЕФ-а у Црној Гори пружа финансијску и експертску подршку у пилот фази реализације, након чега ће скупштински Едукативни центар сопственим капацитетима спроводити програм.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest