МЛМ компаније и сличност са култовима

Пише: Марија Шћекић Живојиновић

Напомена: Овај чланак је један у низу чланака о мрежном маркетингу (енглески: multi-level marketing или МЛМ). Не подржавамо било какав вид агресије, физички или вербални, према запосленима у МЛМ компанијама, поготово према дистрибутерима/консултантима који су најчешће жртве оваквих компанија. Сврха ових чланака није да се углед било које појединачне компаније уништи или укаља, већ да се изношењем јавно доступних података боље приближи мрежни маркетинг као такав, и да се упозоре (потенцијални) дистрибутери робе или тзв. консултанти који раде при оваквим компанијама на могућност постојања опасности од финансијског губитка. МЛМ компаније се граниче са пирамидалном шемом, која је илегална и која је широм света позната као превара. Пословање самих МЛМ компанија је законом забрањено у земљама попут Кине (1998-2005, а од 2005 важи правило да консултанти не смеју добијати проценат од регрутовања) и Саудијске Арабије. * Сви релевантни извори информација могу се наћи на крају сваког чланка.

Рад МЛМ (енг. мулти-левел маркетинг) компанија се заснива на сличним принципима попут онима на којима се заснива пирамидална шема, па чак и Понцијева шема. Међутим, продаја производа је оно што донекле издваја МЛМ компаније од пирамидалних шема и Понцијеве шеме, иако су по начину пословања јако слични. Ово такође значи да оног тренутка када консултанти или дистрибутери не могу да продају производе већ се приклоне искључиво регрутовању нових чланова који ће им бити „подређени“ у ланцу (енг. downline), МЛМ компанија прелази у пирамидалну шему.

Оно чиме МЛМ компаније привлаче нове консултанте/дистрибутере јесу обећања о брзој и лакој заради, као и непостојање било каквих услова за добијање „посла“ што се тиче образовања, порекла, статуса, итд. Осим тога, Мице Ботице (енг. hun bot ; проверити чланак под називом „Контроверзни Мрежни Маркетинг и Мице Ботице“) су увежбане од стране својих „ментора“ односно „надређених“ (енг. upline) како прићи људима, како продати производе, као и које су циљне групе за даљу регрутацију. Свако жели бити позициониран на вишој позицији на ланцу, јер сваки „ментор“ (upline) зарађује проценат не само од личне продаје производа него и од сваке продаје коју „подређени“ (downline) оствари, иако је тај проценат нешто мањи. Ово су само неки од разлога због којих „ментори“ улажу време и труд у обуку својих „подређених“. Сваком новом члану се, такође, пласира прича о томе како ће имати свој „бизнис“ тиме што ће продавати производе и скупити читав тим људи који ће радити под њима и на основу којих ће такође остваривати приходе. Када се говори о започињању бизниса, игноришу се два битна питања, а то су „Ко је власник компаније?“ и „Чији су производи које продајете?“

Због обећања о процентуалној заради од продаје и самом мрежном облику пословања, цене производа често премашују квалитет. Што се тиче врсте прозвода, то може бити било шта: храна (нпр. Epicure), козметички препарати и шминка (нпр. MaryKay, Avon, Oriflame, Farmasi, The Body Shop, Forever Living), дијететски суплементи (Herbalife, Advocare, Young Living), одећа (LuLaRoe), есенцијална уља (Scentsy), крипто-валуте, накит (Origami Owl), књиге (Usborne), ножеви (Vector/CutCo), свеће, играчке, кућна хемија, осигурања (Ergo, Grawe), папир, чајеви, пластичне посуде (Tupperware), …

Уколико нисте сигурни да ли је нека компанија заправо МЛМ компанија, обратите пажњу на следеће знакове упозорења:

1) Потребно је да уложите новац како бисте започели „бизнис“. Новац може бити уложен на име чланарине, или на име куповине робе коју је пожељно имати „на лагеру“. Уколико је продавање производа најважније, онда чему увођење процената које ваши „надређени“ у ланцу (upline) зарађују на основу онога што ви лично продате?

2) Обећавају вам велику зараду уз минимум уложеног труда и без обзира на ваше квалификације. Насупрот овоме, свака зарада изискује велики труд и ослањање на велики круг познаника и породице. Такође, за већину људи у ланцу зарада је заправо минимална, уколико уопште имају зараду. Једину већу зараду имају људи који су на врху пирамиде/лествицe.

3) Охрабрују вас да и сами купујете производе као вид „инвестиције“ у даљу продају. 

4) Добијате новац сваки пут када регрутујете неког новог. Уколико вас компанија усмерава ка регрутовању уместо продаји производа, као стабилнијем и већем извору зараде, онда производи нису оно на основу чега компанијa остварује приходе. 

5) Компаније су у неком тренутку завршиле на суду због сумње да су заправо пирамидалне шеме, или због сумње да су лажно представљали своје производе или крили постојање штетних или отровних супстанци, или сумње да нису испуњавали законске обавезе према запосленима у фирми који се третирају као „независни консултанти“ чак и у ситуацијама када је очигледно да је њихова позиција у фирми другачија. Такође, нису непознате ни ситуације где су МЛМ компаније примиле тужбу због сличности са култовима. Особе које раде за МЛМ компаније у доњим слојевима пирамиде (или ниже на лествици) често нису ни упознате са ситуацијом.

6) Неко кога познајете је променио понашање након учлањења у МЛМ компанију. Многе Мице Ботице се нађу у ситуацији у којој изгубе подршку пријатеља и породице због промене у свом понашању и инсистирању на продаји производа на сваком окупљању, тј. изгубе драге људе оног тренутка када постану управо то – Мице Ботице. Када се МЛМ компаније пореде са култовима, говори се да процес по коме ове компаније врше контролу над Мицама Ботицама прати BITE модел: контрола над понашањем (behavior), информацијама (information), мислима (thought) и емоцијама (emotional control). Дистрибутери/консултанти се окрећу својим менторима и фокусирају се на компанију и продају производа, маштајући о остваривању прихода. У стварности су далеко од богатства, често не могу повратити новац који су уложили, изолују се од породице и пријатеља и све више се ослањају на своје сараднике, очајнички тражећи решење да остваре сан или поврате изгубљени новац. Постају лојални фирми и производима, трошећи новац на промоцију производа. Не верују никоме ко покушава да их упозори на мрежни маркетинг, јер је њихов ментор већ објаснио да они продају производе а не људе. Контрола над мислима се остварује када се неко претвори у ходајућу рекламу за компанију. 

Сви горе наведени знаци упозорења, као целина, не морају важити за све МЛМ компаније. У већини случајева уочљиво је само пар ставки са списка. 

Фото: https://www.freepik.com/upklyak ; слика је модификована

Извори:

https://sh.wikipedia.org/wiki/Mrežni_marketing

https://www.caycon.com/blog/real-entrepreneurs-avoid-multi-level-marketing

https://www.investopedia.com/terms/m/multi-level-marketing.asp

https://freedomofmind.com/bite-model/

https://www.huffpost.com/entry/multilevel-marketing-companies-mlms-cults-similarities_l_5d49f8c2e4b09e72973df3d3

https://investitor.me/2017/08/26/prevara-milenijuma-sta-je-ponzijeva-shema/

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest