Мрежа 5Г доступна у Црној Гори

5Г је за сада доступна у дијелу Подгорице, а према најавама тог оператора, ускоро ће бити проширена и на остале општине у Црној Гори

Континуирани развој тржишта електронских комуникација у Црној Гори настављен је имплементацијом и пуштањем у рад мобилне електронске комуникационе мреже пете генерације (5Г) Црногорског Телекома, саопштено је из Агенције за електронске комуникације и поштанску дјелатност (ЕКИП).

– Након успјешног тестирања 5Г технологије, које је спроведено средином прошле године у општинама Беране и Бијело Поље, почев од понедјељка 5Г услуге су комерцијално доступне за кориснике Црногорског Телекома –  наводи се у саопштењу ЕКИП-а.

5Г је за сада доступна у дијелу Подгорице, а према најавама тог оператора, ускоро ће бити проширена и на остале општине у Црној Гори.

Из ЕКИП-а су казали да је 5Г мрежа Црногорског Телекома имплементирана примјеном технике динамичког дијељења спектра између 4Г и 5Г корисника и коришћењем радио-фреквенција из опсега 2,1 хиљаду мегахерца (МХз), које су до сада коришћене за пружање 3Г сервиса.

 – На овај начин Црна Гора се прикључила чланицама Европске уније (ЕУ) и осталим развијеним државама широм свијета, у којима је 5Г технологија уведена у протекле двије године – навели су из ЕКИП-а.

Представници ЕКИП-а су подсјетили да тај регулатор већ дужи низ година предузима активности за обезбјеђење амбијента за њихову несметану имплементацију.

Најзначајније су што је у Црној Гори радио-фреквенцијски опсег 700 МХз од сигнала ТВ предајника ослобођен 2017. године.

Такође, током 2020. године комплетиран је регулаторни и технички оквир за коришћење радио-фреквенција за 5Г радиофреквенцијске опсеге.

 – ЕКИП је у првом кварталу прошле године припремио Студију о стратегији увођења 5Г мобилних комуникационих мрежа у Црној Гори, а крајем прошле и почетком ове године, сопственим снагама, спровео аукцију радио фреквенција из неколико радиофреквенцијских опсега, чиме је омогућен почетак рада 5Г у Црној Гори – наводи се у саопштењу.

У ЕКИП-у је формирана и радна група, која у овој години треба да припреми и спроведе поступак аукције радио-фреквенција за 5Г радиофреквенцијске опсеге.

Представници регулатора тврде да су у овој фази реализације 5Г-а у Црној Гори остварене знатно веће брзине преноса података и смањење кашњења.

 – Значајније предности и могућности 5Г-а ће бити ‘видљивије’ након аукције радио-фреквенцијског спектра из пионирских опсега за имплементацију 5Г – 700 МХз, 3,6 хиљаде МХз и 26 гигахерца (ГХз), коју ће ЕКИП спровести током ове године –  додаје се у саопштењу.

Из ЕКИП-а су објаснили да, у основи, 5Г мреже функционишу исто као и претходне генерације мобилних комуникационих мрежа – 2Г, 3Г или 4Г. Базна станица емитује радио-фреквенцијски сигнале и комуницира са мобилним уређајима.

Међутим 5Г системи су технолошки пуно напреднији од претходних генерација.

Са 5Г технологијом мобилне мреже први пут могу да испуне неке захтјеве које раније нијесу могле да квалитетно подрже.

Најважнија побољшања 5Г у односу на претходне технологије су веома велика брзина преноса података, мало кашњење сигнала, могућност повезивања већег броја уређаја и висок ниво поузданости.

 – 5Г има значајан потенцијал који може бити катализатор за подстицај иновацијама и утицати на економски раст у свим вертикалним сегментима индустријског, пословног и друштвеног окружења – сматрају у ЕКИП-у.

5Г мрежа ће представљати један од најважнијих сегмената у изградњи дигиталне економије и дигиталног друштва у овој декади.

Очекује се да ће 5Г омогућити развој нових апликација и пословних модела.

Неке од могућих примјена 5Г су рад и играње у цлоуд-у, здравствена заштита, виртуелна стварност, напредна рјешења у индустрији и пољопривреди, јавна безбједност, примјене у критичним ситуацијама, финансијске услуге, енергетика, паметне куће и градови, аутомобили са аутономним управљањем.

Такође се очекује да 5Г мреже буду основа система вјештачке интелигенције.

Из ЕКИП-а су напоменули да нејонизујућа природа радио-фреквенцијских таласа, које генеришу базне станице и терминали 5Г мобилних мрежа, остаје идентична као и у мобилним мрежама претходних генерација.

– Радио таласи генерисани од мобилних мрежа не могу раскинути хемијске везе, нити узроковати биохемијске промјене у људском тијелу које би довеле до појаве болести –  навели су из ЕКИП-а.

Закључак најновијих истраживања је да не постоје докази да тип енергије радио фреквенција које користе 5Г мреже на било који начин угрожава људско здравље.

– За до сада инсталиране 5Г радио базне станице у Црној Гори, радне фреквенције, карактеристике дијаграма зрачења антена, ниво генерисаног поља у околини и очекивани начин коришћења услуга, идентични су постојећим 4Г радио базним станицама на истим локацијама – казали су из ЕКИП-а.

У ЕКИП-у тврде да 5Г представља еволуцију у телекомуникационим стандардима, те ће се стога развијати постепено, надоградњом мрежа на постојец́им локацијама, а затим изградњом гушће мреже 5Г базних станица.

– То ће бити процес који ће трајати дужи низ година. За креирање предуслова за ефикасно увођење и даљи одржив развој 5Г мрежа неоходно је ангажовање не само мобилних оператора као пружаоца услуга и ЕКИП-а као секторског регулатора, већ и релевантних субјектата из државне управе и локалних самоуправа, као и вертикалних индустрија и академске заједнице – закључује се у саопштењу.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest