Мртва трка ко ће замијенити Кнежевића: Драган Ивановић из СНП или ДПС-ов експерт за све „Бели орао“

Експерт ДПС-а за све ресоре и министар који је на широка врата увео партију у Војску Црне Горе кандидат је за челника Одбора за безбједност. Његов “противкандидат” винуо се у партијске висине СНП-а након једног од партијских расцјепа, од искуства има рад у полицији и Комисији БОК-а за Цетиње

Високи функционери и посланици Демократске партије социјалиста (ДПС) и Социјалистичке народне партије (СНП) Предраг Бошковић и Драган Ивановић кандидати су за функцију предсједника скупштинског Одбора за безбједност и одбрану, а преговори око тога коме ће припасти то мјесто и даље трају у оквиру ширих о подјели осталих мјеста у парламенту, потврђено је “Вијестима”.

Информацију о претендентима на челно мјесто једног од кључних скупштинских одбора саопштио је у четвртак у емисији “Начисто” Телевизије “Вијести” актуелни предсједник одбора Милан Кнежевић (Демократски фронт). Он је рекао да је у току “мртва трка” да ли ће посланик ДПС-а Предраг Бошковић или посланик СНП-а Драган Ивановић бити именовани за предсједника Одбора за безбједност и одбрану.

”Зашто фино не изађу као људи, потпишу иницијативу за моју смјену и смијене ме, него преко Административног одбора желе да промијене читав састав Одбора за безбједност и одбрану и да кажу: “Ево, ми нисмо смијенили Милана Кнежевића”, рекао је предсједник ДНП-а.

Бошковић и Ивановић јуче нису одговарали на позиве и поруке “Вијести”, које су питале шта их препоручује за обављање те важне функције. Ни из партија којима припадају нису одговорили да ли је, међу новом већином, договорено ко ће бити на челу одбора.

Он је један од најважнијих у Скупштини, имајући у виду да, између осталог, разматра предлоге закона, других прописа и општих аката, стратегију и друга питања из области безбједности и одбране Црне Горе и њених грађана и врши парламентарну контролу рада полиције и Агенције за националну безбједност и других безбједносних органа и служби. Чланови одбора имају приступ тајним подацима из сектора безбједности, а предсједник и замјеник чланови су Вијећа за националну безбједност – кровног тијела обавјештајног сектора.

Одбор врши надзор над Агенцијом за нациналну безбједност, Министарством одбране, Министарством унутрашњих послова и Управом полиције.

Посланица СНП-а Милосава Пауновић потврдила је “Вијестима” да је шеф посланичког клуба и предсједник подгоричког одбора те странке Драган Ивановић кандидат за насљедника Кнежевића.

Она је казала да би Ивановић требало да буде изабран на ту позицију зато што, како наводи, испуњава неопходне професионалне критеријуме за њу. “Ријеч је о човјеку који је дуго година био на важним мјестима у систему безбједности, па стога сматрамо да га то квалификује да преузме ту функцију, коју мора обављати професионалац”, истакла је Пауновић.

Економиста и експерт за све

Бошковић, који је члан Предсједништва ДПС-а, по професији је дипломирани економиста, магистрирао је у Београду. Четири пута је био министар, посланик у више мандата, а сада је члан Одбора за безбједност.

Посљедња његова позиција била је на челу Министарства одбране, одакле га је испратила афера политичког притиска на кандидате за кадете Војске Црне Горе. Неправоснажно је осуђена активисткиња те партије Душица Вулић која је пред парламентарне изборе 2020. у име ДПС-а обећавала кандидатима за Војску Црне Горе да ће добити посао у замјену за гласање за ту странку.

Подгорички Основни суд је огласио кривом за кривично дјело повреда слободе опредјељења при гласању, али подгоричко тужилаштво у том поступку није проширило истрагу иако је било индиција и изјава о умијешаности других особа високопозиционираних у МО.

На снимку, који је тада објавио портал Ин4с, чује се како Вулић објашњава кандидаткињи да ће бити примљена у Војску ако се држи њених упута и да ће “сјутра ићи са Пеђом Бошковићем на разговор”.

Бошковић је то негирао, док је тадашња опозиција тврдила, као и мјесецима уназад, да је он Војску претворио у партијску ћелију ДПС-а.

У том контексту послужиле су, како је свједочила опозиција, и измјене Закона о војсци, које је Скупштина усвојила након што је Бошковић дошао на чело Министарства. Тим прописом је дио надлежности у командовању ВЦГ пребачен са начелника Генералштаба на министра одбране.

Прије те функције Бошковић је од 2012. до 2015. био министар рада и социјалног старања. Просвјету је преузео 2015. и тим министарством је руководио до избора 2016. године. Претходно, он је у име државе, између 2009. и 2012. године, био на челу Одбора директора Рудника угља у Пљевљима.

Обављао је и функцију замјеника министра спољних послова Србије и Црне Горе, а радно искуство стицао је и као предавач на Економском факултету у Подгорици. Био је и предсједник Одбора директора Рудника угља у Пљевљима.

Бошковић је био и на челу женског рукометног клуба “Будућност”.

Напредак након одласка Калуђеровића

За разлику од њега Драган Ивановић готово из опозиционих клупа покушава да у име партије добије челно мјесто у Одбору за безбједност. Као предлог бившег премијера Здравка Кривокапића он је водио Комисију за анализу резултата оперативног усклађивања органа обавјештајно-безбједносног сектора у вези догађаја на Цетињу, која је била формирана при Бироу за оперативну координацију безбједносних служби.

Зашто је Кривокапић предложио њега није познато, нити је о томе дискутовано.

Ивановић је јавности познат након што је постао предсједник Градског одбора СНП-а у Подгорици и то пошто су група функционера те партије и тадашњи челник одбора Велизар Калуђеровић напустили странку и формирали Демократе. У међувремену је Ивановић напредовао до потпредсједника СНП-а.

На августвским изборима 2020. изабран је за посланика а потом и шефа клуба те странке у Скупштини, те између осталог и члана Одбора за безбједност. У његовој биографији пише да је завршио Правни факултет. Иако је познато да је радио у полицији, други детаљи се не знају нити су његове колеге, које су Вијести контактирале, знају да објасне на којим пословима је био ангажован.

У тренутном саставу Одбора за безбједност су, поред Бошковића и Ивановића и посланици Мевлудин Нухоџић (ДПС), Владан Раичевић (ПзП), Драган Краповић (Демократе), Борис Богдановић (Демократе), Милош Конатар (УРА), Бранко Чавор (ДПС) и Иван Брајовић (СД).

ДПС тражи Законодавни и Одбор за политички систем

Према сазнањима “Вијести”, ДПС још тражи и Одбор за политички систем, правосуђе и управу и Законодавни одбор. Све је то, како је незванично објашњено, “дио ширих преговора који укључују и питање потпредсједничких мјеста у парламенту”.

Одбором за политички систем тренутно руководи Момо Копривица (Демократе), а Законодавним Маја Вукићевић (ДФ).

Ињац покренула измјене Закона о војсци

Радна група Министарства одбране, током мандата Оливере Ињац, почела је да ради на припреми предлога измјена Закона о војсци како би се надлежности које се тичу командовања и њеног функционисања вратили начелнику Генерлштаба, сазнају Вијести.

Министарство је недавно промијенило шефа након што је тај ресор преузео Рашко Коњевић (СДП).

Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest