Јавним окупљањима присуствовало око 150.000 људи

Foto: Pogled

ИЗВЈЕШТАЈ МУП-а ЗА 2021.

У 2021.години укупан број одржаних јавних окупљања у Црној Гори био је 623. То показује Извјештај о примјени закона о јавним окупљањима и јавним приредбама у 2021 години, који је сачинило Министарство унутрашњих послова (МУП) а који је објављен на сајту Владе.

Како се тврди, од броја свих јавних окупљања, пријављених окупљања било је 353, непријављених 192 и спонтаних 78.

„Од укупног броја (623 јавна окупљања) полицијски службеници Управе полиције су обезбјеђивали 597, што је за 87 јавних окупљања мање у односу на 2020.годину, када су обезбјеђивана 684 јавна окупљања. Од укупно 353 пријављених јавних окупљања у 2021.години, 26 јавних окупљања није одржано, због одустајања организатора од пријаве. На свим врстама одржаних јавних окупљања (пријављеним, непријављеним и спонтаним) у 2021. години, на територији Црне Горе, присуствовало је око 150.000 грађана“, наводи се у извјештају.

Како се тврди, од укупног броја одржаних јавних окупљања, регистровано је 141 јавно окупљање у покрету, док су у извјештајном периоду, одржана 43 јавна окупљања, која су се одвијала истовремено на јавном мјесту и касније у покрету.

Foto: Pogled

„У току 2021.године, на одржаним пријављеним, непријављеним и спонтаним јавним окупљањима регистровано је 21 нарушавање јавног реда и мира. Од овог броја је регистровано 16 нарушавања, на непријављеним јавним окупљањима, пет на спонтаним, док на пријављеним јавним окупљањима није било нарушавања јавног реда и мира“, пише у извјештају.

Како се указује, на основу праћења и анализе стања, као и остварених резултата у примјени Закона о јавним окупљањима и јавним приредбама, евидентна је потреба, да се одређени сегменти унаприједе како би у наредном периоду службеници Управе полиције, били ефикаснији у дијелу спровођења овог закона.

„С тим у вези, у наредном периоду потребно је иницирати измјене Закона о јавним окупљањима и јавним приредбама, у дијелу прецизнијег регулисања спонтаних окупљања из разлога што је анализом поступања полицијских службеника установљено селективно поступање и неразумијевање самих спонтаних окупљања. Такође потребно је извршити измјену дефиниције организатора јавног окупљања, који је по важећем законском рјешењу лице које пријављује, организује И одржава јавно окупљање (све радње кумулативно)“, указано је у извјештају.

Потребно је, указује се, наставити са предузимањем, како превентивних тако и репресивних мјера и активности у циљу доследне примјене Закона о јавним окупљањима и јавним приредбама.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest