Мугоша: „Више није добра воља хоћу ли поштовати мјере или нећу – то је обавеза“

ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА НКТ-А
Мугоша: Ако се буду уводиле мјере, кренуће се од кафића
Мугоша је казао да велики број особа крије да су инфицирани и да се јављају у болницу „када више не може да се избјегне“.


Директор Института за јавно здравље, проф. др Бобан Мугоша, позвао је све надлежне органе и послодавце да раде свој посао како би се поштовале мјере донијете у циљу спрјечавања ширења коронавируса.

Током претходних мјесец дана смо имали на улицама више од 100.000 људи који нису носили маске, држали дистанцу, који су пјевали, викали – што је све најлакши начин да пренесете инфекцију другоме, казао је Мугоша на прес конференцији НКТ-а.

„Нисмо чували себе, нисмо чували ни друге. Имамо изузезно високу локалну транисмисију и можемо је само ставити под контролу поштовањем мјера“, казао је он.

Када је у питању поштовање мјера, Мугоша је посебно упозорио власнике угоститељских објеката, „пошто је код њих и највећи ризик, да знају да су они одговорни за оно што се дешава у њиховим објектима“.

„Ако се не поштују правила која су дата, онда је изложеност инфекцији јако велика. Свако од нас може да види како то изгледа у ресторанима, ријетки су они који поштују, и жао нам је, ако будемо морали да уводимо мјере и закључавање, прво ће се кренути од угоститељских објеката и ограничењем њиховог рада до једне мјере. Погођени ће бити и они који поштују мјере, а да не говоримо што ће цијела популација бити погођена што ће се тако нешто дешавати. Да се то не би дешавало, дајем себи за право да будем досадан – молим све да чувају себе и другог од себе. Носећи маску ја чувам себе, онај други чува мене. Дистанца чува и једне и друге. Хигијена рука је нешто што се учи од рођења и само треба примјењивати, као и хигијена простора“, поручио је Мугоша.

У Клиничком центру Црне Горе хоспитализована су 44 ковид пацијента – 19 је на Инфективној клиници, сви су стабилни и доброг општег стања. Остали број пацијената је на Интерној клиници, Полуинтензивној и Интензивној јединици. Од ових пацијената 11 је животно угрожено и од њих је пет на неком од модалитета механичке вентилације, казао је др Нермин Абдић, директор Ургентног центра КЦЦГ и шеф Кризног медицинског штаба.

„На Институту за болести дјеце лијечи се дијете 2004. годиште, које је стабилно“, додао је.


У Општој болници у Бару је 21 ковид пацијент, од којих су четири у интензивној јединици, један је на респиратору, а два на неинвазивном моду вентилације.

У Беранама су 63 пацијента, од којих је 10 у тешком стању. У никшићкој Општој болници је 70 пацијената, 20 је на опсервацији, и они чекају пријем. „Од тога броја су четворо дјеце, годишта 2009, 2010, 2019. и 2020. годиште, и ова дјеца су стабилног стања“, казао је Абдић. Са тежом клиничком сликом је 10 пацијената и на респиратору два пацијента.

У Специјалној болници у Брезовику је 56 пацијената који су стабилно. У Специјалној болници Кодра је тренутно пет пацијената – двије породиље и три труднице, које су доброг стања. У Општој болници Пљевља је 16 ковид пацијената, а у Бијелом Пољу се лијечи 11 ковид пацијената који су стабилни.

Абдић је рекао да је тренутно у Црној Гори 577 ковид кревета, а да је попуњено њих 280. „Ми на овај број можемо повећати капацитете болничких установа за 150 до 180. Систем за сада функционише потпуно у реду“.

„Данас смо донијели одлуку о обустави хладних активних прегледа, па молим грађане за стрпљење. То ће се спроводити у свим здравственим установама. Тешко је направити ред у раду поликлиничког дијела, да се не би мијешали пацијенти, међу којима има и хроничних болесника, морали смо да донесемо такву одлуку,“ појаснио је Абдић.

„Велик проблем са онима који не желе да пријаве контакте“
Одговарајући на питање о броју смртних случајева и стопе заражености на сјеверу, Мугоша је казао да велики број особа крије да су инфицирани и да се јављају у болницу „када више не може да се избјегне“. „Нажалост, код једног доброг пацијената буде доста касно, да морају да заврше на вјештачкој вентилацији, а неки нажалост и умру. Све то заједно чини атмосферу која је доста изазовна за рјешавање, јер није само проблем у инфицирању, него и у томе како се са тиме изборити и изаћи на крај“, казао је он.

„Имамо заиста велики проблем са онима који не желе да пријаве контакте, међу тим контактима има и оних који су болесни, остају кући дуже него што је потребно, не јављају се и онда имамо ове проблеме“, додао је Мугоша.

Распоређеност болести показује да на сјеверу ипак постоји одређена морбидитетна оптерећеност са другим болестима које потпомажу да у тој ситуацији буде већа густина особа које имају коморбидитете, казао је он. „И онда кад се деси да се поклопи ковид инфекција са неком болешћу која је тешка и захтијева услове који је требало да се предузму одмах, због кашњења долази до ових случајева и умирања“.

Контролни механизам не функционише
Он је оцијенио да контролни механизам не функционише на најбољи начин, те да је он морао бити стриктнији.

„Сви виде здравство као једини фактор који може да ријеши цијели проблем, а здравство је у свом портфељу одговорно и у свом портфељу ради. Док други морају бити проактивнији, да дјелују чвршће и да видимо резултате тога.“

„Више није добра воља хоћу ли поштовати мјере или нећу – то је обавеза“, поручио је Мугоша.

Инсистирање на поштовању мјера, а не закључавању
Црна Гора је мали систем, гдје свако закључавање може бити доста оптерећујуће и довести до нових невоља које погађају здравство и здравље становништва, казао је Мугоша.

„Да бисмо то избјегли, инсистирамо да поштујемо ове тако једноставне мјере.“

Истакао је да посебну одговорност имају политичари, религијски великодостојници и медији.

„Ако сви они шаљу поруку – дајте да поштујемо мјере, тврдим, 20 дана ако сви носе маске, држе дистанцу и воде рачуну о хигијени, ми ћемо болест свести на 10 до 20 случајева дневно. То није тешко, али треба имати добру вољу и инсистирати на томе“, оцијенио је Мугоша.

Циљ сачувати старије
Мугоша је казао да је 65 одсто инфицираних старости до 50 година, а 40 одсто између 20 и 40 година, те да је циљ сачувати старије.

„Ријетко ћете срести старију особу без маске, да сједи у групама, кафанама… али зато ови који би требало да су одговорни према њима изгледа да су погубили тај осјећај. Велика млади је заједно, не носе маске и не воде рачуна да држе дистанцу, да нема дружења са великим бројем људи јер се инфекција може пренијети кући.“

Он је позвао грађане да се јаве на вријеме здравственим установама ако имају симптоме.

„Не може бити контрола колико може бити неодговорних“
На питање да ли апели на грађане да поштују мјере имају ефекта, с обзиром на информације да неки од обољелих, као и њихови контакти, слободно шетају улицама, Мугоша је казао да не може бити толико контрола колико може бити неодговорних појединаца.

Он је оцијенио да је дио успјеха у првом таласу епидемије зависио и од објављивања списка особа у самоизолацији које нису биле обољеле.

„Сада не можете да објавите име, посебно неке обољеле особе. Зато остаје само да апелујемо на те особе да поштују и да буду срећне што имају лакшу клиничку слику, да сачекају да оздраве кући и не шетају.“

Та особа и ако изађе, а носи маску, води рачуна о дистанци и хигијени руку, неће угрозити другог, истакао је Мугоша. „Али ми се не смијемо ослањати на ту савјест, морамо да инсистирамо да те особе, ако нису за болничко лијечење, остану код кућа и да инспекција и контролни механизми ураде што је више могуће. Немогуће је код сваког ући и увијек ћете наћи неког таквог“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest