МУП: Ко донесе доказ о отпусту из држављанства друге државе остаје у бирачком списку


фото: Тwиттер-МУП
Утврђивање да ли неко има двојно држављанство, поготово уколико га не посједује на законом заснован начин, није лак задатак. У циљу утврђивања правно релевантних чињеница од велике помоћи би било постојање међудржавних споразума о размјени података чија би примјена била ефикасна. У недостатку међудржавне сарадње утврђивање чињеница је веома отежано, саопштили су данас из Министарства унутрашњих послова.

Како додају, на основу одређених индиција и сазнања, МУП може да покрене поступак по службеној дужности, у којем би се поред тражења информација од других држава службеним путем и особа која је у питању изјаснила на те околности.

“Ако би неко признао да има двојно држављанство или се на други начин утврди та чињеница, он га не би изгубио по аутоматизму. Има рок од три мјесеца да достави доказ о подношењу захтјева за отпуст из држављанства друге државе, а рок од годину да достави доказ о отпусту”, истичу у МУП-у.

Након тога, појашњавају, ако је неко добио доказ о отпусту из држављанства друге државе – он задржава црногорско држављанство.

“У супротном се оно губи. Тек губитком црногорског држављанства, на овај начин, долази до брисања из бирачког списка. Уколико се донесе доказ о отпусту из држављанства друге државе, бирачки списак се не мијења, односно, наведено лице, остаје потпуно законито у бирачком списку. Тако је то било до сада, тако ће бити и убудуће. Питање пребивалишта је предмет другог закона. На крају, истичемо још једну чињеницу од значаја за црногорску јавност – сваки грађанин и грађанка Црне Горе који су стекли држављанство неке друге државе до 3. јуна 2006. године, имају право на двојно држављанство”, поручују из МУП-а.

Извор: ЦдМ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest