Направљен НОВИ корак ка чишћењу бирачког списка

Када је у питању састав овог савјетодавног тијела предлог је да поред Министарства унутрашњих послова у овај процесу буду укључени сви органи државне управе, локалне самоуправе, агенције, али и међународни и домаћи стручњаци и цивилни сектор који се бави овом тематиком по позиву

Бирачки списак, илустрација

Влада Црне Горе данас је подржала формирање Савјета за контролу бирачког списка.

У документу Владе наводи се да је формирање овог тијела предложено вођењем једним од кључних циљева које је су зацртали, а који у крајњем води апсолутном обезбјеђењу услова да грађани у фер и демократској атмосфери бирају своје представнике на демократским изборима.

“Имајући у виду да је Европска унија поновила налазе ОЕБС-а и ОДИХР-а да је претходна власт имала предност злоупотребом државних ресурса, да медијско извјештавање о изборним листама није било избалансирано, те да већина препорука ОЕБС-а и ОДИХР-а за побољшање изборних услова није примијењена Министарство унутрашњих послова предлаже формирање тијела на нивоу Владе, које би било интерресорнног карактера са циљем реализације ових циљева”, наведено је у документу Владе.

Предложено је и због тога што из МУП-а сматрају темељну реформу изборног законодавства и стварање услова за одржавање првих фер и слободних избора пријеком потребом, те да су као Влада најавили спровођење свих мјера и радњи из своје надлежности како би створили предуслове за то.

Задатак овог савјетодавног тијела био би превасходно да бирачки списак као један од кључних сегмената изборног процеса, а који је и кроз препоруке ОЕБС-а и ОДИХР-а препознат као камен спотицања доведе у ред.

“Под овим се подразумијева све “од нормативног аспекта у смислу потребе за унапређењем Закона о бирачком списку превасходно, али и неке од кључних препорука попут питања пребивалишта и пословне способности за гласање које би требало би преиспитати у складу с међународним обвезама и добром праксом како би се омогућило веће учешће на изборима, преко разматрања питања да ли актуелна употреба електронских уређаја за идентификацију бирача даје оптимум имајући у виду да организације цивилног друштва из избора у изборе наводе да се у бирачком списку налазе преминули и лица која живе у иностранству, па све до права увида у бирачки списак од стране различитих субјеката”, пише у докумнету.

Када је у питању састав овог савјетодавног тијела предлог је да поред Министарства унутрашњих послова у овај процесу буду укључени сви органи државне управе, локалне самоуправе, агенције, али и међународни и домаћи стручњаци и цивилни сектор који се бави овом тематиком по позиву. Влада је задужила МУП да у року од 14 дана у сарадњи са Генералним секретаријатом Владе сачини и Влади достави Предлог одлуке о формирању Савјета за контролу бирачког списка.

Савјет за контролу бирачког списка чине предсједник и 12 чланова. Предсједник Савјета је предсједник Владе или потпредсједник Владе, преноси ЦдМ.

Чланови Савјета су: министар унутрашњих послова/државни секретар Министарства унутрашњих послова; министар финансија и социјалног старања/државни секретар Министарства финансија и социјалног старања; министар јавне управе, дигиталног друштва и медија/државни секретар Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија; савјетник предсједника Владе за информационе технологије; предсједник Савјета Агенције за заштиту личних података и слободан приступ информацијама, предсједник Државне изборне комисије; најмање два представника Скупштине Црне Горе (један представник парламентарне већине и један представник парламентарне мањине); представник Заједнице општина.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest