НАТО покушао да убије истину о њиховим злочинима: 22 године од бомбардовања РТС-а

„Захваљући екипама РТС-а свјетска и домаћа јавност упозната је да је НАТО неселективно бомбардовао школе, болнице, пијаце, мостове, у Алексинцу обрисао са лица земље стамбену четврт итд… Посебно тежак и подмукао злочин било је бомбардовање албанске избјегличке колоне на путу Сува Река – Призрен. Тада је убијено 87 албанских цивила, међу којима је било 10 тек рођених беба и 26 дјеце узраста до 15 година.“

РТС проглашен за „легитимни војни циљ“; фото: srbijadanas.rs

Данас се навршавају 22 година од НАТО бомбардовања зграде Радио-телевизије Србије. По први пут је нека медијска кућа проглашена за легитимни војни циљ. У овом суманутом, злочиначком налету Алијансе погинуло је 16 радника РТС-а.

Под бомбама „Милосрдног анђела“ страдали су: Јелица Мунитлак, шминкер, Ксенија Банковић, видео-миксер, Дарко Стоименовски, техничар у размени, Небојша Стојановић, техничар у мастеру, Драгорад Драгојевић, радник обезбеђења, Драган Тасић, електричар, Александар Делетић, камерман, Славиша Стевановић, техничар, Синиша Медић, дизајнер програма, Иван Стукало, техничар, Дејан Марковић, радник обезбеђења, Милан Јоксимовић, радник обезбеђења, Бранислав Јовановић, техничар у мастеру, Слободан Јонтић, монтер, Милован Јанковић, прецизни механичар и Томислав Митровић, режисер програма.

У знак сјећања на погинуле, у београдском Ташмајданском парку, код зграде РТС-а, подигнут је споменик „Зашто?“, којим породице и пријатељи страдалих постављају питање зашто су они погинули. У Кошутњаку је отворен спомен-парк „Да се не заборави“, у коме је засађено 16 стабала пирамидалног граба, по једно за сваког настрадалог радника.

Нема никакве сумње да је одлука да се бомбардује зграда РТС-а донијета би се спријечила, односно ограничила могућност, да се истина о НАТО злочинима прикаже свијету.

Западној војној алијанси итекако је било стало да се овај до тад невиђени злочин релативизује, па је на марионетску владу ДОС-а извршио притисак да процесуира и на 10 година затвора осуди директора РТС-а Драгољуба Милановића.

Подсјетимо, напади НАТО снага СРЈ, почели су 24. марта 1999. године и у њима је током 79 дана бомбардовања најмање 2 500 особа погинуло, а рањено и повријеђено више од 12 500 људи.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest