Нема доказа да је Ђоко Дробњак кријумчарио 500 килограма кокаина

Виши суд обуставио је кривични поступак против шпедитера Ђока Дробњака из Бара усљед недостатка доказа да је овај оптужени организовао шверц 500 килограма кокаина из Еквадора у Црну Гору, пише Побједа.

Кокаин је заплијењен 12. јануара у магацину „Волија“ након што су га запослени ове компаније пронашли скривеног у товару са бананама, а потом случај пријавили менаџменту, а онда и полицији.

Једина особа која је ухапшена након проналаска кокаина је Дробњак.

Истрагу против њега тада је покренуло Специјално тужилаштво које је након петомјесечне истраге утврдило да нема доказа да је Дробњак члан криминалне организације. Ипак, случај је преузело Више државно тужилаштво и подигло оптужницу против Дробњака.

Међутим, провјером доказа вијеће судија Вишег суда, као и Специјално тужилаштво, утврдило је да Дробњак није могао утицати на то који ће конкретно контејнер са бананама са брода ,,Спирит оф Цхеннаи“ бити истоварен у Луку Бар, што значи да није могао управљати кретањем контејнера у коме је била скривена дрога.

У прилог тврдњи да је Дробњак неправедно оптужен и притворен, адвокат Данило Мићовић је приликом контроле оптужнице истакао да на спорном контејнеру нема ДНК окривљеног Дробњака, као и да је његов брањеник прошао полиграфско тестирање.

Дробњак је у истрази казао да као шпедитер барске фирме ,,Дибием“обавља послове шпедиције за компанију „Растодер“ из Словеније, која је добављач банана за купца „Воли траде“ из Подгорице, али и за друге купце у региону.

Он је навео да су 2. јануара у барску луку пристигла два брода са 130 контејнера са бананама од којих је, по фактури фирме „Растодер“, купцу „Воли траде“ било намијењено укупно 23 контејнера.

Дробњак је појаснио да је његова обавеза да контејнере са робом након свих контрола отпреми купцима, па је 11. јануара према компанији „Воли“ отпремио и четири контејнера која су скенирана на захтјев царинског службеника.

Потребну документацију за те контејнере, како је казао Дробњак, добио је тек наредног дана, што му је било сумњиво али их је након добијања потребне документације, коју је на адекватан начин – по устаљеним процедурама и правилима шпедиције – отпремио предузећу ,,Воли“.

Према наводима наредбе о обустави истраге у који је Побједа имала увид, СДТ је анализом документације која се односи на укрцај, транспорт и искрцај контејнера са бананама, одбране окривљеног и исказа саслушаних свједока оцијенио да прикупљени докази нијесу таквог квалитета да би се из њих извео закључак о постојању основане сумње да је Дробњак својим радњама остварио услов да се оптужи за чланство у криминалној организацији.

СДТ је на основу исказа свједока Изета Растодера, власника компаније ,,Растодер“, Мирсада Ибрахимпашића, запосленика задуженог за логистику у компанији ,,Растодер“ и Далибора Пелевића, извршног директора компаније МСЦ за Црну Гору, као и прибављене документације утврдио да они, као ин Дробњак, немају утицаја на то у који ће контејнер бити утоварена роба, нити они одређују контејнере за утовар.

Они су појаснили да нико из компаније ,,Растодер“, па ни Дробњак, није могао знати бројеве контејнера приликом утовара, већ је тај податак могао знати само добављач.

Појаснили су и да окривљени Ђоко Дробњак све релевантне податке сазнаје из документа који му доставља бродски превозник са робом.

Утврђено је и да Дробњак са робом може располагати тек након што од локалног агента превозиоца добије документ ,,без запреке“.

Брод „Спирит оф Цхеннаи“ који је довезао спорни контејнер са кокаином у Луку Бар наставио је путовање са остатком терета у Луку Копер гдје су тамошње царинске и полицијске службе у бродском контејнеру пронашле такође 500 килограма кокаина са идентичним ознакама.

Истим бродом је у складишту компаније „Растодер“, у Љубљани допремљено још око 300 килограма кокаина скривеног међу бананама.

Растодер прекинуо сарадњу са добављачем

Власник компаније „Растодер“ у Словенији Изет Растодер је пред истражитељима у Словенији казао да је због проналаска укупно 1.300 килограма дроге скривене у товарима са воћем прекинуо сарадњу са добављачем док се није побринуо за одређене сигурносне мјере код утоварања банана у контејнере.

Он је навео да је на његову иницијативу у Словенији одржан састанак на коме су учествовали полиција и царина Словеније, представници Еуропола и ДЕА, али и добављачи из Колумбије у циљу спречавања кријумчарења дроге у контејнерима са бананама.

Тада је договорено да ће сви контејнери за фирму „Растодер“ бити скенирани у Луци Копар, док су према Луци Бар престали да шаљу робу бродовима јер ова лука нема техничке ни кадровске могућности за скенирање сваког контејнера.

Извор: цдм

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest