Ни након четири мјесеца од открића стамбеног збрињавања: Нико не одговара за потрошених 25 милиона евра на бахаћење тужилаца, судија и јавних функционера бивше власти!


Прошло је скоро четири мјесеца одкако је руководилац стручног тима Националног савјета за борбу против корупције на високом нивоу Вања Ћаловић Марковић открила како је бивша ДПС-СД-БС власт рјешавала стамбена питања својих фунцкционера под повољним условима о трошку грађана.

Иако је архива која се тиче додјеле стамбених кредита и станова под повољним условима добрим дијелом уништена, јавности је презентовано како су бивше ДПС-ове владе збрињавале своје министре, тужиоце, судије, предсједнике судова…

Ћаловић Марковић је том приликом сопштила да је Владина Комисија за рјешавање стамбених питања, без оглашавања, за најмање 175 функционера додијелила стамбене кредите у износу од 25 милиона евра.

О трошку грађана стамбена питања ријешена су многим јавним функционерима који су већ посједовали станове или куће. А о висини рата додијељених стамбених кредита излишно је трошити ријечи, јер су јавни функционери са платама од неколико хиљада евра мјесечно за враћање кредита издвајали по неколико десетина евра. Неки од њих, по сопственом признају, и не знају колико им износи рата кредита, поједини су одмах након куповине станова одједном измирили обавезе по том питању.

На прес конференцији на којој су објављени ови подаци потпредсједник Владе Дритан Абазовић је казао да је ово што се дешавало само сегмент онога што се дешавало са додјелом станова и стамбених кредита и да то представља класичну корупцију

-Нисам против да држава има ту социјалну компоненту, али ово је класична корупцију- казао је Абазовић.

Са Абазовићевим ставом сложила се и Ћаловић Марковић која је поручила да би држава требало да се обештети и да се одговорни процесуирају због оваквих одлука.

Међутим, скоро четири мјесеца од тада, надлежни државни органи нису ништа предузели по овом питању. Против чланова Комисије који су, углавном незаконито и на штету државе, додјељивали стамбене кредите под изразито повољним условима за јавне функционере, нико није поднио кривичну пријаву.

Од заробљеног Тужилаштва које је још увијек под контролом ДПС-а и чији су тужиоци управо били стамбено збринути од претходних ДПС-ових влада илузорно је очекивати да раде свој посао, међутим, ни нова власт није нешто инститирала на размотавању овог корупционог клупка.

Остаје да се види да ли ће ново Тужилаштво од јесени имати довољно храбрости да испита све ове наводе Националног савјета за борбу против корупције на високом нивоу или ће се правити немушти као њихови претходници који су добро наплатили служење ДПС-у.

До тада присјетимо се ко је све од јавних функционера и на који начин рјешаво своје стамбено питање.

Весна Меденица у јулу 2017. године тражи помоћ од Владине Комисије, иако је за судије та процедура прописана 2014. године правилником Судског Савјета. Меденица је свјесно, супротно правилнику, тражила помоћ од Владине Комисије за стамбена питања.

Она је тада тражила 30.000 еура за реконструкцију куће коју је наслиједила и није имала обавезу да врати ни цента, наводи се у налазу који је представила Ћаловић Марковић.

Двије године прије него што је тражила кредит од Владине Комисије, Меденица је поклонила ћерки стан од 80 метара квадратних који је раније добила од државе.

У тренутку подношења захтјева била је власник куће од 146 метара квадратних, живјела сама, а годишње је зарађивала преко 40.000 еура.

Предсједник Привредног суда Блажо Јованић такође је добио од државестамбени кредит, баш као и предсједница Управног суда Бранка Лакочевић која је већ тада имала један стан, а њен супруг још један, а била је сувласник још четири стана.

Предсједник Уставног суда Драгољуб Драшковић је навео да у Подгорици не посједује стан,за ралику од оближњег Никшића гдје има кућу од 110 и стан од 52 квадрата. Тражио је од Владе и добио велики стан у Главном граду од 109 метара квадратних.

Десанка Лопичић добила помоћ у виду стана од 75 квадрата, а већ је тада са супругом имала више некретнина, укључујући и пословне просторе.

Судија Уставног суда Мевлида Муратовић добила је 40.000 евра, а никад није купила стан. Срећом њен супруг је већ имао два стана.

Специјални тужилац Саша Чађеновић је вратио први стан који му је дала Влада тврдећи да му је тераса превелика. Он је добио стан претходно од 92 квадратних метара, од којих је 40 чинила тераса, па је Владина Комисија

Саша Чађеновић
за стамбена питања услишила његову молбу и додијелила му стан од 89 квадрата и то на захтјев Миливоја Катнића.

-Добио је нови од 89 метара квадратних и платио га под повољним условима за 15.326 еура-наводи се у налазу, гдје се додаје да му је рата за стан била 77,4 еура.

Веселин Вучковић, тужилац Врховног државног тужиластва такође је добио кредит, као и тужитељка Специјалног тужилаштва Лидија Вукчевић, која је добила стан од 75 метара квадратних, иако живи сама.

Бивши министар културе Бранислав Мићуновић је стан од 75 квадрата добио као радни простор за умјетничко стваралаштво, а већ тада је имао стан од 187, а супруга пословни простор од 222 квадрата.

Он је добио смањење од 15 одато, па стан од 75 квадрата добија за непуних 11.000 еура.

Бивши министар просвјете Дамир Шеховић је 2019. од Владе добио стан од 89 квадрата за око 23.000 еура.

-Само два дана од закључења уговора је исплатио комплетан износ-истакла је Вања Ћаловић Марковић, напомињући да подаци из имовинског картона за ту годину не садрже податке о званичном извору тог новца.

Зоран Пажин, бивши министар правде, добио је да му се стан од 73 квадрата увећа за стан од преко 128 квадрата. Он је већ имао стан у Будви који је платио 84.600 еура, али није имао новац да ријеши стамбено питање у Подгорици.

Треба напоменути да је Влада Душка Марковића прошлог септембра у техничком мандату, додијелила стамбену помоћ за више од 100 државних службеника.

Све у свему, биће посла за ново Тужилаштво, под претпоставком да исто жели да се ухвати у коштац са овим бројним злоупотребама.

Борба

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest