Нова технологија која би могла блокирати праћење телефона од стране мобилног провајдера

Тренутно постоји велика шанса да ваш телефон прати вашу локацију. Чак и с искљученим ГПС услугама праћење локације телефона је изузетно једноставно. То је зато што, ради примања услуге. Наши телефони откривају личне идентификаторе мобилним торњевима у власништву великих мрежних оператера. То је довело до великих и углавном нерегулисаних индустрија прикупљања података заснованих на продаји података о локацији корисника трећим странама без пристанка.

Фото: Pixabay

По први пут, истраживачи са Техничке школе Витерби Универзитета Јужне Калифорније (USC) и Универзитета Принцетон пронашли су начин да зауставе ово кршење приватности користећи постојеће мобилне мреже. Нови систем, представљен на USENIX Security конференцији 11. аугуста, штити мобилну приватност корисника, а истовремено осигурава нормално повезивање мобилним телефоном.

Нова архитектура, названа „Pretty Good Phone Privacy“ или PGPP, раздваја повезивање телефона од провјере аутентичности и наплате анонимизирањем личних идентификатора који се шаљу на мобилне стубове. Софтверско рјешење, које су истраживачи описали као „промјену архитектуре“, не мијења хардвер мобилне мреже.

„Несвјесно смо прихватили да су наши телефони прерушени уређаји за праћење, али до сада нисмо имали другу могућност-кориштење мобилних уређаја значило је прихваћање овог праћења“, рекао је коаутор студије Barath Raghavan, доцент рачунарства у USC -у. „Смислили смо како одвојити аутентификацију од повезивања и осигурати приватност уз одржавање беспрекорне повезаности, а све се то ради у софтверу.“

Тренутно, да би ваш телефон радио, мрежа мора знати вашу локацију и идентификовати вас као корисника који плаћа услугу. Као такав, уређај у сваком тренутку прати и ваш идентитет и податке о локацији. Брокери података и главни оператери искористили су овај систем како би профитирали од откривања осјетљивих корисничких података – до данас у већини земаља не постоје закони који ограничавају праћење локације мобилног телефона и употребу података о локацији.

„Данас, кад год ваш телефон прима или шаље податке, радио сигнали одлазе с вашег телефона до мобилног торња, а затим у мрежу“, рекао је Рагхаван. „Мреже могу скупити све те податке и продати их компанијама или посредницима за изнајмљивање. Чак и ако зауставите апликације које прате вашу локацију, телефон и даље разговара с торњем, што значи да провајдер зна гдје сте. До сада се то чинило се као темељна ствар коју никада не бисмо могли заобићи. “

Нови систем функционише тако што прекида директну линију комуникације између корисниковог мобилног телефона и мобилног торња. Умјесто да шаље сигнал за идентификацију на мобилни торањ, он шаље анонимни „токен“. То чини помоћу мобилног оператора виртуалне мреже, попут Cricketa или Boosta, као proxy или посредника.

„Кључ је – ако желите бити анонимни, како знају да сте клијент који плаћа?“ рекао је Рагхаван. „У протоколу који смо развили, корисник плаћа рачуне, а од даваоца услуга добива криптографски потписан токен, који је анониман. Сада се идентитет на одређеној локацији одваја од чињенице да се на тој локацији налази телефон.“

„По први пут у људској историји, скоро свако људско биће на планети може се пратити у реалном времену“, закључио је Рагхаван. „До сада смо морали само ћутке прихватити овај губитак контроле над властитим подацима – вјерујемо да ће ова нова мјера помоћи да се врати дио те контроле.“

Извор: IT Mixer

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest