Нови ГСТ Нововић мета мафије, полиција ЗНА ко је причао с „кавчанима“

Тигар на криптованој Скај апликацији користио инспектор који је радио на расвјетљавању најтежих кривичних дјела

Владимир Нововић

Припадници Специјалног полицијског одјељења којим руководи Предраг Шуковић открили су идентитет полицајаца који се помињу у криптованој комуникацији коју је са наводним шефом кавачког криминалног клана Радојем Звицером водио полицајац Петар Лазовић, потврђено је “Вијестима” из више извора.

Због поновног отварања те истраге, мафија наводно пријети главном специјалном тужиоцу (ГСТ) Владимиру Нововићу, а полиција је, осим њему, обезбјеђење појачала и директорици и главној и одговорној уредници портала “Либертас Пресс” Оливери Лакић, која је објавила доказе о повезаности Лазовића и његовог колеге Лјуба Миловића са кавачким криминалним кланом.

Иако су саговорници из врха Управе полиције “Вијестима” саопштили имена полицајаца које Лазовић помиње у комуникацији са Звицером, редакција неће објавити њихова имена…

”Вијестима” је речено да је надимак Тигар на криптованој Скај апликацији користио инспектор који је радио на расвјетљавању најтежих кривичних дјела.

Службеник Управе полиције (УП) за ког су Вијестима из врха те институције рекли да му је надимак Тигар позвао је данас ауторку текста и саопштио да се не ради о њему те да му криминалци из полиције цртају мету.

Рекао је да је о томе обавијестио вршитељку дужности (в.д.) врховног државног тужиоца (ВДТ) Мају Јовановић, Нововића и шефа Сектора за борбу против организованог криминала Дејана Кнежевића и да су му они рекли да је познато ко је Тигар, а да то није он.

Казао је и да према до сада објављеним подацима та особа вози блиндриани аутомобил, а да он живи од једне полицијске плате и часно ради свој посао.

Рекао је и да је онај који је користио надимак Тигар на апликацији Скy свјесно то урадио како би га ставио на листу за одстрел криминалних кланова.

Према посљедњим информацијама, полиција провјерава да ли је Тигар користила иста особа која је на криптованој Скy апликацији на једном од телефона имала надимак Кардинал.

У преписци коју је син бившег помоћника директора Управе полиције Зорана Лазовића водио са Звицером помиње се и полицајац Слободан, за ког је Еуропол, како је објавио портал “Либертас пресс”, тражио да се утврди ко је.

Саговорник из врха Управе полиције казао је да је то њихов службеник С. В.

”Вијестима” је јуче достављена фотографија тог, али и полицајца под ником Тигар.

Један од њих фотографисао се на истом мјесту на ком и полицајац Миловић, којег Еуропол означава чланом кавачког криминалног клана – испред огњишта изнад ког је окачен портрет Крста Зрновог Поповића.

Наводно, обје фотографије направљене су у ресторану на Граховцу, чији је стварни власник, како тврде саговорници “Вијести” из полиције, Миловић.

Саговорник укључен у истрагу објашњава да су утврдили да је Г. Б. полицајац Горан, којег млађи Лазовић помиње у преписци са Звицером, у контексту захтјева тог службеника УП да од гостију Которанина – Вељка Беливука и Марка Миљковића узме ДНК.

Портал “Либертас пресс” објавио је транскрипт разговора Петра Лазовића, који је на Скy апликацији користио имена Јуниор и Командос и Звицера чији надимак је био Борн.

Лазовић му 17. јануара 2021. пише да су полицајци хтјели да дођу како би Београђанима Вељи Невољи и Месару ”узели ДНК за Србе”, али и да су имали план да их “држе шест сати”, али да је његов отац то спријечио.

Шефа клана извјештава и да је то тражио Горан, који је позвао Ениса Баковића, тадашњег помоћника директора УП, али да је Баковић колегу упутио на Зорана Лазовића.

Из те преписке види се да Звицер нуди да са гостима, сада оптуженим за најмонструозније злочине, пође у полицију на информативни разговор, али да му Петар Лазовић говори да не мора.

Објашњава му и да су они (Сектор за борбу против организованог криминала и корупције, којим је руководио негов отац) послали которској полицији допис да су већ обавили разговор са њим.

”И да те не зивкају из безбједносних разлога”…

Појачано обезбјеђење

Након што је “Либертас пресс” објавио нове доказе, полиција је појачала обезбјеђење ауторки тих текстова, директорици и главној и одговорној уредници портала Оливери Лакић и Нововићу.

Министар унутрашњих послова Филип Аџић јуче је саопштио да им је повећан степен заштите по мјесту становања и кретања.

Он је поручио да ће МУП одлучно и са свим својим капацитетима стати у заштиту свих оних који доприносе борби против организованог криминала, владавини права и убрзаном путу ка Европској унији.

У саопштењу достављеном медијима пише и да је Нововићу и Оливери Лакић степен заштите повећан након обављених консултација са директором Управе полиције Зораном Брђанином.

Обезбјеђење им је појачано због предмета поново формираног након што су на порталу “Либертас пресс” објављени налази Еуропола – да су полицајци Петар Лазовић (32) и Лјубо Миловић (32) чланови кавачког криминалног клана, који су им, уз још неколико колега, пружали заштиту.

”Истрага усмјерена на Лазовића и Миловића требало би да буде приоритет број један црногорске полиције”, кључни су закључци Еуропола, који су црногорским истражним органима достављени у јулу 2021.

Према сазнањима “Вијести”, истражитељи су добили информације да криминални кругови пријете Нововићу због поновног отварања поступка, који је у јануару, четири дана прије изгласавања новог Тужилачког савјета, затворио специјални тужилац Саша Чађеновић. Чађеновић је тада оцијенило да нема основа за покретање кривичног поступка против Лазовића, Миловића и осталих.

Из СДТ-а је саопштено да су тај предмет поново формирали након што су на порталу “Либертас пресс” објављени докази које је доставио Еуропол.

”У Специјалном државном тужилаштву поводом податка који су у претходном периоду достављени од ЕУРОПОЛ-а формирани су списи предмета у којима је након спровођења одређених извиђајних радњи специјални тужилац С.Ч. донио одлуку 20.01.2022.године, да нема основа за предузимање кривичног гоњења против било ког лица за било које кривично дјело за које се гоњење предузима по службеној дужности. Након медијских објава који су објављени на порталу ‘Либертас Пресс’, главни специјални тужилац је наложио да се формира нови предмет и да се предузму све неопходне радње и мјере ради утврђивања да ли има кривичног дјела из надлежности Специјалног државног тужилаштва”, објаснили су прије неколико дана.

Након тога огласио се и бивши главни специјални тужилац, Миливоје Катнић, који је за “Вијести” казао да је он, а не специјални тужилац Чађеновић, “контролисао и нашао да нема разлога за покретање кривичног поступка против Петра Лазовића”.

”Јер је поступао у складу са законом и овлашћењима које има и о свим радњама правовремено је обавјештавао претпостављене, што је допринијело откривању починилаца тешких кривичних дјела”.

Катнић је додао и да се никада не хапсе властити агенти:

”Макар нису до сада”.

Оливера Лакић угрожена дуже од деценију

Оливера Лакић годинама живи и ради под полицијском заштитом, а због посљедњих текстова које потписује, у безбједносном сектору су оцијенили да јој обезбјеђење мора бити додатно појачано.

Чланови криминалне групе којој, према налазима Еуропола, припадају и службеник Агенције за националну безбједност Лазовић, полицајац Миловић и још неколико његових колега, осумњичени су за рањавање Лакић 8. маја 2018.

Телевизија “Вијести” крајем прошле године објавила је да је Специјално државно тужилаштво успјело да прикупи доказе о томе ко је организовао, а ко пуцао у Лакић и да се очекује подизање оптужнице, у којој је Филип Кнежевић означен директним нападачем на новинарку.

Осим Кнежевића, на списку за оптужење наводно су и некадашњи службеник Управе полиције Горан Ракочевић, Лука Булатовић, Филип Бешовић и Веско Бубања.

У фебруару 2019. полиција и тужилаштво тврдили су да је Бешовић ранио новинарку.

Крајем 2020. године, у оптужници СДТ-а констатовано је да је група окривљених у спушком затвору договарала њено убиство.

”Нјихов мотив је, према доказима тужилаштва, спречавање новинарке да истражује криминалне организације на територији Црне Горе и њихове везе са криминалним групама из региона”, саопштио је специјални тужилац Саша Чађеновић у децембру 2020.

Годину касније, по налогу СДТ-а ухапшени су Дарко Лаловић, некадашњи тјелохранитељ бивше предсједнице Врховног суда, сада ухапшене Весне Меденице, и Никшићанин Бранислав Караџић, које СДТ терети да су формирали криминалну организацију, блиску кавачком клану, која је организовала рањавање новинарке Лакић.

На истом мјесту гдје је 2018. рањена из ватреног оружја, испред зграде у којој станује у Подгорици, у марту 2012. нападнута је ударцима у главу.

Прије тог напада више пута јој је пријећено од 31. јануара до 10. фебруара 2011. године – због серије текстова које је објавила у “Вијестима” о нелегалној производњи и кријумчарењу цигарета у фабрици “Тара” у Мојковцу и њеном складишту у подгоричком насељу Доња Горица, и повезаности тих активности са Управом полиције и Агенцијом за националну безбједност.

Пријетњама су биле обухваћене и њена кћерка и кћеркина цимерка, које су се тада налазиле на студијама у иностранству.

Након тога, у мају 2014. године, поново је добила пријетње од пријатеља њеног нападача из 2012.

Кажњени су само Славко Мусић, запослен код власника фабрике “Монтенегро тобаццо цомпанy”, који јој је први пријетио 2011. године, затворском казном од четири мјесеца, и Иван Бушковић, који ју је напао 2012. године, затворском казном од девет мјесеци.

Некажњене пријетње

Због пријетњи кћерки новинарке и њеној цимерки, оптужби је ослобођен Миленко Рабреновић, близак бившем директору Управе полиције Веселину Вељовићу.

Након подизања оптужнице против Рабреновића, новинарка Лакић је означила Вељовића као налогодавца пријетњи, што је он на суду негирао.

Одговорности је ослобођен Милан Гргуровић, који је себе лажно оптужио да јој је пријетио, при чему никада није утврђено зашто је, односно за чији рачун, то урадио. Због лажног пријављивања, суткиња Основног суда у Подгорици Жељка Јововић га је два пута осудила на годину робије, али га је касније судија Горан Ђуковић ослободио.

Без казне је прошао и некадашњи високи полицијски функционер Синиша Стојковић, који је 28. децембра 2012. ухапшен због коруптивног кривичног дјела – противзаконити утицај, а због основане сумње да је код основног државног тужиоца у Подгорици посредовао да обустави радње у поступку против Рабреновића.

Ни Дејан Чуровић и Иван Сиништај нијесу одговарали због пријетњи новинарки Лакић, које су упутили у мају 2014. – суткиња Основног суда одбила је оптужни приједлог против њих, којим им је на терет стављано угрожавање сигурности.

Према сазнањима „Вијести“, Нововићу и новинарки Лакић обезбјеђење је појачано 6. маја, дан прије него је министар унутрашњих послова Филип Аџић то саопштио медијима.

Извор: Вијести

One thought on “Нови ГСТ Нововић мета мафије, полиција ЗНА ко је причао с „кавчанима“

  1. Ljudi .oji gdjr .i mi zivimo? Sicilijanska
    mafija je nista, neka s udaju na ove crnogorske banditose, ubice. Prijete djeci i to sve u sklopu vrha vlast. Dajte ovovicu da izabere ljude koj c ovoj zlocinackj bandi stati na put.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest